ro

 

Externe
09 Iunie, 2026 / 18:05
/ 21 Noiembrie, 2020

Rusia a prelungit embargoul asupra produselor alimentare occidentale

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Moscova, 21 nov. /MOLDPRES/. Preşedintele rus Vladimir Putin a decis, sâmbătă, prelungirea până la finalul lui 2021 a embargoului asupra produselor alimentare occidentale, măsură introdusă inițial în 2014 ca răspuns la sancțiunile impuse de SUA şi de Uniunea Europeană contra Moscovei pentru rolul acesteia în criza ucraineană, relatează AFP şi EFE, citate de AGERPRES și MOLDPRES.

Decretul, semnat sâmbătă de şeful statului rus, extinde până la 31 decembrie 2021 interdicția importării în Rusia a produselor alimentare provenind în principal din Uniunea Europeană.

Aceste măsuri, luate în august 2014, se aplică majorității produselor alimentare provenind din ţări care sancționează Rusia pentru anexarea peninsulei ucrainene Crimeea, în luna martie a aceluiași an, şi pentru sprijinul acordat separatiștilor din estul Ucrainei.

Acest embargo a fost prelungit deja de cinci ori, drept răspuns la extinderea sancțiunilor economice europene impuse Moscovei.

La finalul lunii iunie, Uniunea Europeană a decis să extindă cu şase luni sancțiunile economice contra Rusiei. UE nu recunoaște anexarea peninsulei Crimeea de Rusia în 2014, considerată o ''încălcare a dreptului internaţional''. 

foto: russian.eurasianet.org


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

VIDEO // Nicușor Dan confirmă că drona care a explodat în Portul Constanța era ucraineană: „Responsabilă pentru această situație este Rusia”

/ Acum 2 zile

BTA: De la o singură remorcă în Antarctica, Bulgaria a construit acum un adevărat orășel, spune comandantul bazei antarctice bulgare

/ Acum 3 zile

Ungaria restricționează permisele de ședere pentru imigranți

/ Acum 3 zile

Finala concursului Eurovision 2026 a atras cu 20% mai puțini telespectatori decât anul trecut

/ Acum 3 zile

VIDEO // Un mort și patru răniți după ce o barcă de pescuit turcească a fost atacată în Marea Neagră

/ Acum 3 zile

Zelenski afirmă că răspunsul lui Putin de a respinge o întâlnire arată că liderul de la Kremlin „alege încă războiul”

/ Acum 3 zile

BTA // Ishtar: „Muzica este ca un parfum, totul ține de emoție”

/ Acum 3 zile

Siegfried Mureșan: „Rusia folosește agresiunea hibridă în România așa cum a făcut și în Republica Moldova”

/ Acum 4 zile

Ucraina afirmă că drona explodată la Constanța îi aparține și că a fost perturbată de sistemele de război electronic rusești

/ Acum 4 zile

Macron: Franța își menține sprijinul militar pentru România și își adaptează postura în funcție de amenințări

/ Acum 4 zile

SUA: Camera Reprezentanților a aprobat un pachet de ajutor pentru Ucraina

/ Acum 4 zile

VIDEO // Explozie în Portul Constanța: o dronă maritimă s-a autodetonat; autoritățile evacuează zona de risc

/ Acum 4 zile

Ucraina: Trei morți în lovituri rusești în mai multe regiuni

/ Acum 4 zile

Zelenski îi propune lui Putin o întâlnire directă și un armistițiu pe durata negocierilor