Rusia a recunoscut independenţa regiunilor separatiste din estul Ucrainei
Moscova, 21 feb. /MOLDPRES/. Preşedintele rus Vladimir Putin a anunțat în această seară că Rusia recunoaște independenţa regiunilor separatiste din estul Ucrainei, relatează MOLDPRES.
Potrivit preşedinţiei ruse, Putin i-ar fi informat despre această decizie pe omologul său francez Emmanuel Macron şi pe cancelarul german Olaf Scholz, care, potrivit Kremlinului, şi-au ''exprimat decepţia''.
Pe de altă parte, şeful diplomaţiei europene Josep Borell a anunţat că Uniunea Europeană este gata să activeze sancţiunile contra Rusiei dacă Moscova decide să recunoască independenţa regiunilor separatiste din estul Ucrainei, conform AFP şi Reuters, preluat de AGERPRES.
''Îi cerem preşedintelui Putin să respecte dreptul internaţional şi Acordurile de la Minsk şi ne aşteptăm ca el să nu recunoască independenţa Doneţk şi Lugansk'', a declarat Borrell într-o conferinţă de presă la Bruxelles.
Cancelarul german Olaf Scholz a spus că recunoaşterea regiunilor separatiste din estul Ucrainei de către Rusia ar însemna ''o ruptură unilaterală'' a Acordurilor de la Minsk din 2015.
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a convocat luni Consiliul de Securitate şi al Apărării Naţionale al Ucrainei, pe fondul temerilor privind o invazie rusă.
Zelenski a anunţat pe Twitter că a luat această decizie "în contextul declaraţiilor" Consiliului de Securitate al Rusiei, care s-a reunit cu câteva ore mai devreme şi în timpul căreia înalţi responsabili ruşi s-au pronunţat în favoarea recunoaşterii teritoriilor separatiste proruse în estul Ucrainei.
Liderii celor două teritorii separatiste din estul Ucrainei l-au îndemnat luni pe preşedintele rus Vladimir Putin să recunoască independenţa acestor teritorii şi să pună în funcţiune o "cooperare în materie de apărare". Aceste apeluri, coordonate şi difuzate la televiziunea rusă, au fost lansate de liderii "Republicii Populare Doneţk" şi "Republicii Populare Lugansk", Denis Puşilin şi Leonid Pasetcinik.
Foto: vesti.ru
BTA: Academia de Teatru și Film din Bulgaria marchează 150 de ani de la nașterea lui Krastyo Sarafov printr-o ceremonie și lansarea unui timbru
Ucraina a distrus o fregată strategică a Rusiei
Ucraina a atacat unul dintre cele mai mari terminale petroliere ale Rusiei de la Marea Neagră
Iranul respinge deschiderea Strâmtorii Ormuz în schimbul unui armistițiu
BTA: Creșterea prețurilor la combustibil cuprinsă între 18,7% și 37% în primele cinci săptămâni ale războiului din Iran
Misiunea Artemis 2 va survola astăzi Luna
Trei persoane, inclusiv un copil, au murit în urma unui atac nocturn asupra Odesei
OPEC+ va majora producția de petrol pentru a stabiliza piața globală
Donald Trump către Iran: „Deschideţi naibii Strâmtoarea, ticăloşi nebuni, sau veţi trăi în iad! O să vedeți voi!”
Escaladare verbală între Washington și Teheran pe tema Strâmtorii Ormuz
Kievul se pregătește pentru vizita unei delegații americane în dosarul războiului cu Rusia
Tensiuni SUA–Iran: noi amenințări privind Strâmtoarea Ormuz
Paștele catolic, marcat de restricții și tensiuni în Ierusalim
Papa Leon al XIV-lea face apel la pace în mesajul de Paște „Urbi et Orbi”
Specialiștii în sănătate recomandă consumul rațional de produse alimentare în perioada sărbătorilor pascale
Președinta Maia Sandu, la lansarea expoziției dedicate Pogromului din 1903: ,,Avem datoria să ne amintim pentru a onora victimele și pentru a păstra adevărul istoric"
Alertă cu bombă la Aeroportul Chișinău. Pasagerii și angajații aerogării au fost evacuați
MAN se retrage din Blocul „Alternativa”, dar rămâne în fracțiunea parlamentară
The Times: SUA ar putea sancționa aliați NATO pentru sprijin insuficient în conflictul cu Iranul
Japonia își reconfirmă statutul de partener strategic pentru dezvoltarea sectorului agricol din Republica Moldova
Încă nouă personalități din domeniul culturii vor primi indemnizații de merit
Peste 1,488 de milioane de lei au fost încasate la bugetul de stat, în rezultatul controalelor vamale
Peste 4600 de pacienți vor beneficia anual de condiții mai bune la Spitalul Ialoveni
ADR Nord valorifică experiența României în parcursul european
CEC a aprobat programul acțiunilor privind organizarea referendumului în comuna Coșnița, raionul Dubăsari
Mecanismul de determinare a sumelor TVA spre rambursare pentru producătorii agricoli a fost modificat
Polițiștii îndeamnă părinții și copiii să respecte măsurile de siguranță în timpul vacanței de Paști
Trei tentative de transportare ilicită a mijloacelor financiare, prevenite la Aeroport
O fostă deputată a fost condamnată pentru îmbogățire ilicită. Statul i-a confiscat peste 700.000 de lei
CNMC a prezentat raportul integrat intermediar privind acțiunile întreprinse în perioada stării de urgență