Rusia are o nouă Strategie de Securitate Națională
Moscova, 4 iul. /MOLDPRES/. O nouă Strategie de Securitate Naţională a Rusiei, care constată că "forţe distructive" interne şi externe încearcă să folosească actualele provocări pentru a destabilizarea Rusia, a fost aprobată de președintele Vladimir Putin, transmite MOLDPRES cu referire la AGERPRES.
În noua Strategie se subliniază că sporirea infrastructurii militare a NATO în apropierea frontierelor ruse şi exercițiile pentru posibila folosire a armelor nucleare împotriva Rusiei cresc ameninţările militare cu care se confruntă ţara.
"Forţe distructive din exterior şi din interiorul ţării încearcă să folosească dificultăţile socio-economice obiective în Federaţia Rusă pentru a stimula procese sociale negative şi pentru a agrava conflicte interetnice şi interconfesionale", se menţionează în text.
Documentul, care îl înlocuieşte pe cel aprobat la 31 decembrie 2015, semnalează că dezvoltarea rapidă a tehnologiilor informaţiei şi comunicaţiilor este însoţită de posibilitatea sporirii ameninţărilor pentru siguranţa cetăţenilor, a societăţii şi a statului.
"Folosirea în Federaţia Rusă a tehnologiilor informaţiei şi a echipamentelor de telecomunicaţii străine creşte vulnerabilitatea resurselor informatice ruse, inclusiv instalaţiile de infrastructură critice", se menţionează în document.
Noua strategie îşi propune să sporească securitatea şi stabilitatea sistemului de alimentare cu energie, a sectorului rus de internet şi a altor infrastructuri, precum şi să blocheze controlul străin asupra funcţionării acestor sisteme.
Documentul mai subliniază nevoia de "a depăşi dependenţa critică a economiei ruse de importul de tehnologii şi echipamente" şi de a întări sistemul financiar al ţării şi suveranitatea sa. În acest scop, printre alte măsuri, noua strategie are în vedere reducerea folosirii dolarului american în comerţul cu străinătatea.
Un capitol aparte se referă la "apărarea valorilor etico-spirituale tradiţionale ruse, a culturii şi memoriei istorice" şi acuză Statele Unite şi aliaţii lor că atentează la aceste valori. "Sabotajul informativo-psihologic şi 'occidentalizarea' culturii sporesc pericolul ca Federaţia Rusă să-şi piardă suveranitatea culturală", avertizează documentul.
foto: tass.com
BTA: Șeful statului, Radev, va părăsi clădirea Administrației Prezidențiale pe 23 ianuarie
Parlamentul European a respins moțiunea de cenzură împotriva Comisiei Europene
Donald Trump a inaugurat, la Davos, Consiliul pentru Pace
Danemarca se arată dispusă să discute despre Groenlanda, dar cu respectarea integrității sale teritoriale
Donald Trump susține la Davos că Europa nu se îndreaptă în direcția corectă
Descoperiri arheologice majore în Turcia în 2025, de la vestigii neolitice la artefacte otomane
Financial Times: Disputa cu Donald Trump privind Groenlanda zădărnicește aprobarea acordului postbelic cu Ucraina
Un nou accident feroviar în Spania: un mort și patru răniți
Premierul Canadei vorbește la Davos despre necesitatea „cooperării autentice” între „puterile medii”
BTA: Deteriorarea infrastructurii civile și energetice în regiunea Odesa în urma unui atac rusesc cu dronă
Ucraina pregătește desfășurarea unor interceptoare antiaeriene bazate pe inteligență artificială
BTA: Președintele Bulgariei și-a înaintat demisia la Curtea Constituțională
Von der Leyen anunță la Davos că răspunsul UE privind Groenlanda va fi ferm, unit și proporțional
Serviciul de Securitate al Ucrainei a capturat un rus suspectat că ar fi ucis prizonieri ucraineni
Întrevederea viceprim-ministrului Valeriu Chiveri cu ambasadorul Republicii Slovace în Republica Moldova
Republica Moldova va fi reprezentată de cinci sportivi la Jocurile Olimpice de iarnă Milano-Cortina 2026
Igor Grosu, întrevedere cu Audrone Perkauskiene: „Reglementarea pașnică a conflictului transnistrean rămâne prioritatea zero”
Atenționare de călătorie pentru Republica Macedonia de Nord: proteste ale transportatorilor de marfă la frontiere
Ministra Daniella Misail-Nichitin: „Autoritățile nu exclud faptul că Alexandru Pînzari ar putea să părăsească țara prin regiunea transnistreană”
Lecții online, cu prezență fizică sau recuperate ulterior. Cum au activat miercuri școlile din țară
Prețurile reglementate la gazele naturale: ANRE vine cu precizări privind reducerea în regim de urgență a tarifelor
Republica Moldova își consolidează parcursul european prin dialog direct cu instituțiile UE
Un grant de 10 milioane de euro va fi utilizat pentru a consolida serviciile esențiale pentru copii și familii din Republica Moldova
VIDEO // Organizatorul contrabandei cu cocaina ascunsă în televizor, trimis în judecată
Condiții mai bune pentru educația timpurie: 30 de grădinițe din Chișinău vor fi modernizate și reabilitate energetic
Ministrul Mihai Popșoi, discuții cu Alain Berset: „Consiliul Europei rămâne un partener esențial în consolidarea statului de drept și a instituțiilor democratice”
Spitalizări și 18 operații pentru traumatisme grave la Institutul de Medicină Urgentă, în ultimele 24 de ore
IGSU își consolidează capacitatea de intervenție cu un autocamion multifuncțional donat de Uniunea Europeană
Speakerul Igor Grosu: „Republica Moldova condamnă atacurile împotriva civililor din Ucraina, care nu pot fi justificate sub nicio formă”
Vicepremierul Mihai Popșoi, întrevedere cu noua președintă a APCE, Petra Bayr: „Am reconfirmat angajamentul nostru ferm de a continua colaborarea strânsă”