Rusia face apel la negocieri în privinţa crizei gazelor din UE
Moscova, 16 oct. /MOLDPRES/. Rusia consideră că o nouă criză a gazelor este posibilă în Europa, în viitor, relatează sâmbătă dpa, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.
"Nu exclud posibilitatea repetării unei asemenea situaţii", a declarat sâmbătă la televiziunea publică rusă Aleksandr Novak, vicepremier responsabil cu chestiuni energetice.
Acesta a făcut apel în consecinţă la liderii Uniunii Europene să negocieze. "Noi suntem gata de dialog", a adăugat el.
Responsabilul rus a mai afirmat că nu au existat solicitări de livrări noi, apreciind totodată că din facilităţile europene de stocare lipsesc circa 25 de milioane de metri cubi de gaz. "Trebuie să se facă ceva în acest sens", a spus el.
Rusia, o superputere energetică, a respins în mod repetat că are vreo responsabilitate în creşterea preţurilor, aminteşte dpa.
Novak a subliniat sâmbătă că ţara sa îşi îndeplineşte integral obligaţiile contractuale şi că livrările pe pieţele mondiale au crescut chiar cu 15% comparativ cu anul precedent.
Chiar Rusia a consumat în 2021 mai mult gaz decât de obicei, Novak atribuind acest fapt iernii reci şi relansării economice.
El a mai menţionat că livrările via Nord Stream 2, care urmează să aducă gaze naturale din Rusia în Germania via Marea Baltică, ar calma tensiunile actuale de pe piaţa gazului.
Conducta a fost finalizată, dar autorităţile germane încă nu au autorizat funcţionarea ei, precizează dpa.
Preţurile europene de referinţă la gaze naturale au urcat cu peste 300% din ianuarie, din cauza nivelului redus al stocurilor, cererii ridicate din Asia şi întreruperilor.
Creşterea preţurilor la energie a dus costurile la electricitate în Europa la cel mai ridicat nivel din ultimii ani şi este puţin probabil ca situaţia să se schimbe până la finele anului, ceea ce înseamnă facturi mari cu încălzirea la iarnă pentru consumatori.
Foto: rucompromat.com
Washingtonul a reintrodus blocada asupra porturilor iraniene
Bloomberg: Rusia se confruntă cu un surplus de petrol pe care îl vinde tot mai greu
Trei persoane au murit în urma unui atac asupra Odesei
Ucraina va primi anul acesta primele avioane franceze Rafale
Turcia își promovează accesibilitatea ca destinație de vară, mizând pe zboruri directe și timpi reduși de așteptare
ARMENPRESS: Festivalul Internațional de Film „Golden Apricot” din Erevan a debutat cu 90 de filme din 40 de țări
Rada Supremă de la Kiev a aprobat demisia premierului Iulia Sviridenko
Ucraina a lovit în zona Mării Azov 116 nave rusești în 9 zile
Kievul a fost atacat cu rachete balistice
Uniunea Europeană şi Marea Britanie impun sancţiuni Moscovei din cauza atacurilor cibernetice
Canicula din iunie a adus peste 10.000 de decese în plus în Europa
Țările UE nu au ajuns la un acord privind al 21-lea pachet de sancțiuni contra Rusiei
Petrolul se scumpește pe fondul reluării schimburilor de atacuri dintre SUA și Iran
Volodimir Zelenski propune înlocuirea premierului Iulia Sviridenko
Atac masiv cu rachete balistice asupra Kievului: un mort și 13 răniți în urma bombardamentului rusesc
Președintele Ungariei a promulgat amendamentul constituțional care îi încheie mandatul
India a lansat cu succes prima sa rachetă orbitală
BTA: Onoruri militare la Sofia, cu prilejul împlinirii a 189 de ani de la nașterea lui Vasil Levski
Serviciile publice digitale au generat economii de peste 853 de milioane de lei în 2025
Republica Moldova și Republica Ciad au stabilit relații diplomatice
VIDEO // Gheorghe Hajder: „Sistemul de rezervă pentru alimentarea cu apă a Chișinăului este într-o stare degradată”
SUA și Iranul anunță noi atacuri reciproce. Teheranul declară suspendarea angajamentelor privind memorandumul de încetare a conflictului
Ministrul german de interne avertizează asupra unui pericol sporit de atacuri pe teritoriul țării
SATUL EUROPEAN // Popeasca, transformată prin investiții de peste 15 milioane de lei. Patru proiecte de infrastructură au fost finalizate în ultimii ani
REPORTAJ MOLDPRES // Modelul chinez al caselor inteligente poate deveni o sursă de inspirație pentru Republica Moldova
Un tânăr de 29 de ani a decedat după ce mașina s-a răsturnat în raionul Hâncești
În Moldova va activa Școala Organică a Fermierilor pentru a sprijini producătorii agricoli în tranziția către culturi ecologice
MOLDOVA SUNT EU // „Ne spun mamă și tată”. Povestea soților Natalia și Serghei Ciocoi, care au devenit familie pentru trei copii rămași fără grijă și iubire
Cod galben de caniculă: temperaturile vor urca până la +34 de grade Celsius
Peste 370 de drone ucrainene au vizat Rusia în această noapte