Rusia va începe retragerea forţelor sale armate mobilizate în apropiere de Ucraina
Moscova, 22 apr. /MOLDPRES/. Rusia a ordonat comandamentului forţelor sale armate ca trupele să revină în bazele lor permanente începând de vineri, după exerciţiile militare aflate în desfăşurare în Crimeea şi Marea Neagră, transmit Reuters şi AFP, citate de AGERPRES și MOLDPRES.
''Trupele şi-au demonstrat capacitatea de a asigura o apărare credibilă pentru ţară. De aceea am decis să încheiem activităţile de inspectare în districtele militare de sud şi de vest'', frontaliere cu Ucraina, a declarat ministrul rus al apărării Serghei Şoigu, citat într-un comunicat.
Şoigu a subliniat, totuşi, că armata trebuie să fie pregătită să răspundă rapid în cazul unei evoluţii ''nefavorabile'' a situaţiei în apropierea exerciţiilor Defender-Europe, desfăşurate de NATO.
Defender-Europe este un exerciţiu multinaţional anual, sub comandament american, menită să construiască pregătire şi interoperabilitate între armatele SUA şi ale celorlalte state aliate, precum şi ale unor state partenere.
În perioada martie - iunie, peste 28.000 de militari din 26 de ţări vor desfăşura exerciţii în peste 30 de zone de pregătire din 12 state.
foto: voanews.com
Axios: SUA organizează noaptea convoaie de petroliere prin Strâmtoarea Ormuz
FOTO // Atac masiv asupra Ucrainei: cel puțin 13 persoane au murit, iar peste 40 au fost rănite
BTA: Bulgaria, reprezentată alături de 25 de culturi la o reuniune școlară din Noua Zeelandă
Apa Lacului Zurich a atins cel mai scăzut nivel din ultimii 75 de ani din cauza secetei severe din Elveția
Polonia reduce impozitele pe veniturile persoanelor fizice și crește impozitele pentru cele mai mari companii
Evgheni Hmara, numit ministru al Apărării al Ucrainei. Andrii Sybiha își păstrează portofoliul de externe
Iranul avertizează ţările de la Golful Persic să nu ofere nicio asistenţă armatei americane
BTA: Fumul provenit din incendiile din Serbia și Albania a ajuns în opt municipalități din vestul Bulgariei
Germania anunță că va prelungi controalele la frontierele sale externe până la 15 martie 2027
ARMENPRESS: Armenia a înregistrat o ușoară scădere a criminalității în prima jumătate a anului
Ucraina: Rusia ar fi dezvoltat o dronă specială pentru atacarea liniilor electrice
Marea Neagră înaintează pe Dunăre. Apa sărată poate ajunge la 25 km în interiorul Deltei
Zece oameni au fost uciși într-un atac rusesc asupra localității Pechenihy din regiunea Harkov
Iranul și SUA ar fi convenit să prelungească armistițiul cu încă 60 de zile
Prim-ministrul Vasile Tofan, de Ziua Independenței Ucrainei: „Republica Moldova este și va rămâne un vecin de încredere și un partener ferm al Ucrainei”
Premierul Vasile Tofan invită companiile din Turcia să investească în Republica Moldova și fixează ținta de 2 miliarde de dolari pentru comerțul bilateral
Incendiul de la gunoiștea din Orhei a fost lichidat după patru zile de intervenții
Parlamentul se va reuni într-o ședință solemnă consacrată aniversării a 35-a de la proclamarea Independenței
UE aprobă o sumă suplimentară de 6,1 miliarde de euro pentru apărarea Ucrainei
Lidera AfD anunță că vrea retragerea Germaniei din zona euro și „închiderea granițelor”
Șase ani de închisoare pentru un tânăr implicat într-o escrocherie de aproape 500.000 de lei
FOTO // Cea de-a XI-a ediție a Festivalului Național al Strugurelui, desfășurată la Cimișlia: un strugure gigant de circa 4 kilograme a devenit atracția evenimentului
Președintele Ucrainei, Volodymyr Zelenskyy, distins cu „Ordinul Republicii”
Zelenski, mesaj de Ziua Independenței: „Ucraina nu va ceda Donbasul pentru o încheiere rapidă a războiului”
Echipa feminină a Moldovei a cucerit în premieră titlul de campioană europeană la rugby pe plajă
Peste 3 700 de șoferi, documentați pentru încălcări rutiere în zilele de odihnă
Serviciul Vamal a încasat peste 915 milioane de lei în ultima săptămână
VIDEO // Președinta Maia Sandu, vizită la Kiev de Ziua Independenței Ucrainei: „Moldova trăiește în pace datorită curajului poporului ucrainean”
Atac masiv asupra regiunii Odesa
Euro și dolarul se apreciază la început de săptămână