Se împlinesc 80 de ani de la atacul armatei japoneze asupra bazei militare americane Pearl Harbour
Washington, 7 dec. /MOLDPRES/. Pe 7 decembrie 2021 se împlinesc 80 de ani de la atacul armatei japoneze asupra bazei militare americane Pearl Harbour din insulele Hawaii, transmite digi24.ro, preluat de MOLDPRES.
Al Doilea Război Mondial se desfășura deja de 2 ani în Europa în momentul atacului, însă SUA nu erau implicate în mod direct, oferind doar arme și provizii Marii Britanii. Luptele de pe Bătrânul Continent nu îi afectau pe cetățenii americani, iar țara lor încă se bucura de pace.
Pe 7 decembrie 1941, marina imperială japoneză a atacat, prin surprindere, baza navală Pearl Harbour din insulele Hawaii, care găzduia flota americană.
Atacul s-a desfășurat cu 353 de avioane japoneze, lansate de pe șase portavioane. În urma atacului, patru cuirasate au fost scufundate și alte patru avariate. Japonezii au mai distrus trei crucișătoare, trei distrugătoare, un puitor de mine și 188 de avioane. Peste 2.400 de oameni au fost uciși și 1.282 răniți.
Atacul de la Pearl Harbor a determinat intrarea Statelor Unite în conflictul mondial de partea Aliaţilor.
Foto: historyonthenet.com
BTA: Fizicianul bulgar Petko Dinev speră ca o viitoare aselenizare să fie filmată cu camerele companiei sale
PSD şi AUR vor depune o moţiune de cenzură comună împotriva Guvernului Ilie Bolojan
Atac masiv cu drone asupra Odesei: cel puțin zece civili răniți, între care doi copii
Iranul a prezentat Statelor Unite o propunere privind redeschiderea Strâmtorii Ormuz şi încetarea războiului
Atacatorul de la Cina Corespondenților îl viza pe Trump. Manifestul suspectului a fost găsit în camera de hotel
Fragmente de dronă depistate în județul Tulcea. MApN cercetează situația
Vânt puternic în România: Un bărbat din Huși a murit după ce acoperișul unui bloc a căzut peste el
Atacuri rusești în Ucraina: Odesa și Cernigov lovite cu drone, infrastructură civilă avariată și incendii
VIDEO SUA // Incident armat la Casa Albă: Președintele Donald Trump și Prima Doamnă Melania Trump, evacuați
BTA: Agenția Bulgară pentru Siguranța Alimentelor va inspecta toate importurile de lapte crud și concentrat de lapte
Țara în care radioactivitatea încă se menţine „mai ridicată” în anumite regiuni la 40 de ani după explozia de la Cernobîl
Oana Țoiu: Ambasadorul rus nu a putut nega că drona intrată în spațiul aerian al României aparține Rusiei
BTA: Bulgaria pledează pentru un acord formal de coaliție și un candidat comun de centru-dreapta la alegerile prezidențiale.
Președintele României, Nicușor Dan, condamnă Rusia după incidentul de la Galați: „Un act iresponsabil”
Șefa statului a continuat, la Bălți, dialogul despre siguranța copiilor în mediul online
R. Moldova își valorifică potențialul balnear cu sprijinul României
Parlamentul extinde relațiile externe: au fost create grupuri de prietenie cu Emiratele Arabe Unite și Arabia Saudită
Stagiile plătite în serviciul public: Tinerii sunt invitați să aplice pentru ediția 6.1 a programului
Cel mai mare sistem de stocare a energiei din R. Moldova, lansat la Rădeni. Ministrul Energiei: „Investiția promite prețuri competitive pentru consumatori”
CNAS a executat finanțarea primei tranșe a pensiilor și alocațiilor sociale pentru luna mai
VIDEO // Polițiștii au deconspirat și sistat activitatea unui pretins „cabinet medical” din capitală
Statul va interveni mai rapid în situații de alertă energetică
Zilierii vor primi vouchere digitale și stagiu de muncă în agricultură
Speakerul Igor Grosu, despre depistarea dronelor pe teritoriul țării: „Să nu uităm că în statul vecin este război și trebuie să fim vigilenți”
Italia susține integrarea europeană a Republicii Moldova prin cooperare regională
Dosar de omor din 2011, expediat în judecată după descoperirea osemintelor victimei
Speakerul Igor Grosu, despre eliminarea discrepanțelor fiscale și legislative dintre cele două maluri ale Nistrului: „Măsurile vor aduce beneficii concrete pentru cetățeni”
VIDEO // Procurorii și polițiști de frontieră au destructurat o rețea de contrabandă cu mașini din Europa
VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu, la Forumul Național al Pieței Muncii și Dialogului Social: „Tehnologia nu ne înlocuiește, dar ne obligă să fim mai buni, mai adaptați și mai pregătiți”
Deținuții vor putea lucra mai mult și acumula stagiu de cotizare