Secretarul de stat al SUA Antony Blinken se declară convins că Ucraina poate câștiga războiul cu Rusia
Washington, 5 mar. /MOLDPRES/. Secretarul de stat american, Antony Blinken, se declară convins de faptul că Ucraina poate câștiga războiul cu Rusia. „Dacă intenţia Moscovei este să încerce cumva să răstoarne guvernul şi să-şi instaleze propriul regim marionetă, 45 de milioane de ucraineni vor respinge acest lucru într-un fel sau altul”, a declarat Blinken, relatează MOLDPRES cu referire la Digi24 și BBC.
Oficialul american nu a putut spune cât va dura conflictul, dar a insistat că înfrângerea Ucrainei nu este inevitabilă.
„Dacă intenţia Moscovei este să încerce cumva să răstoarne guvernul şi să-şi instaleze propriul regim marionetă, 45 de milioane de ucraineni vor respinge acest lucru într-un fel sau altul”, a spus el, aducând laude poporului ucrainean pentru „reziliența extraordinară” de care dă dovadă.
Blinken a asigurat că întreaga comunitate internaţională s-a angajat să facă tot posibilul pentru a ajuta Ucraina şi, de asemenea, să facă „presiuni chinuitoare asupra Rusiei pentru a pune capăt acestui război pe care l-a început Vladimir Putin”.
Totuși, Casa Albă este îngrijorată de escaladarea conflictului din Ucraina. „Este ceva ce ne îngrijorează şi ne concentrăm pe acest acest pentru că singurul lucru mai rău decât un război în Ucraina este unul care escaladează şi merge mai departe”.
Blinken a avertizat că forţele ruse folosesc metode „din ce în ce mai brutale” împotriva civililor ucraineni şi că, în consecinţă, a existat o suferinţă umană uriaşă.
„Vedem că Rusia urmăreşte infrastructura vitală, să-i lase pe ucraineni fără apă, electricitate, căldură. Aceste metode fac, din păcate, în mod tragic, parte din jocul Rusiei sub preşedintele Putin. Şi cred că este posibil să vedem mai multe din asta”, a explicat Blinken.
Întrebat dacă SUA ar încerca o schimbare în conducerea Rusiei pentru a pune capăt invaziei, acesta a răspuns: „Nu căutăm asta şi, în orice caz, nu depinde de noi. Poporul rus trebuie să-şi decidă conducerea. Ceea ce aş spune poporului rus este: cum Doamne acest război de agresiune... este benefic pentru interesele, nevoile tale?”.
Foto: timesofisrael.com
Președinta Comisiei Europene, pregătită să lucreze cu viitorul guvern ungar pentru deblocarea fondurilor UE
Prețurile petrolului au depășit 100 de dolari după anunțul blocadei porturilor iraniene
Liderii europeni îl felicită pe Péter Magyar pentru victoria în alegerile din Ungaria
Rezultate preliminare alegeri Ungaria 2026: Partidul lui Péter Magyar este câștigător. Viktor Orbán recunoaște înfrângerea, după 16 ani la putere
Rezultatele oficiale parțiale la alegerile parlamentare din Ungaria indică o victorie detașată a partidului de opoziție. Viktor Orban își recunoaște înfrângerea
Prezența la vot la alegerile parlamentare din Ungaria a atins un nivel record
Donald Trump anunță că Statele Unite vor impune o blocadă navală în Strâmtoarea Ormuz
O dronă rusă a lovit o ambulanţă în nord-estul Ucrainei, rănind trei paramedici, în ciuda armistiţiului de Paşte
Arabia Saudită a anunțat că oleoductul Petroline este din nou operațional
Alegeri decisive în Ungaria: cetățenii sunt așteptați la urne pentru a alege viitorul parlament
Negocierile de la Islamabad dintre SUA și Iran s-au încheiat fără a se ajunge la un acord
Primele petroliere au părăsit Golful Persic prin Strâmtoarea Ormuz
Vicepreședintele american JD Vance a ajuns în Pakistan pentru discuții cu Iranul
Artemis 2: Misiunea istorică în jurul Lunii s-a încheiat cu o amerizare perfectă în Pacific
FOTO // Muzeul de Istorie și Cultură din Taraclia, renovat prin programul „Satul European”, cu investiții de peste 7 milioane de lei
Guvernatoarea BNM a participat la reuniunea Constituenței FMI și a Băncii Mondiale: presiunile inflaționiste și stabilitatea financiară, pe agendă
Audieri noi în procesul de evaluare a procurorilor: patru ședințe programate la final de aprilie
IGP a demarat o anchetă de serviciu pe numele polițistului care a întocmit un proces-verbal pe numele unei persoane deja decedate
Dialog dintre autoritățile centrale și cele locale, la Comrat: „Doar prin cooperare și respect reciproc vom putea să asigurăm dezvoltarea durabilă a regiunii și întregii țări”
Crește numărul tentativelor de fraudă: peste 500 de cazuri raportate la 112 în doar o săptămână
Alegeri locale noi: 40 de secții de votare vor fi deschise în 12 localități
Progresele Republicii Moldova în implementarea reformelor structurale, discutate cu vicepreședinta Băncii Mondiale pentru Europa și Asia Centrală
VIDEO // Dialogul Chișinău-Tiraspol continuă. Vicepremierul Valeriu Chiveri reiterează angajamentul pentru reintegrare și integrare europeană
Copiii cu cerințe educaționale speciale vor beneficia de un sistem educațional mai incluziv
Peste o mie de familii și-au procurat electrocasnice noi prin Programul EcoVoucher
Uniunea Europeană condamnă atacul „atroce” al Rusiei împotriva civililor ucraineni
Șefa statului, la evenimentul de comemorare a victimelor foametei din 1946–1947: „Când adevărul este spus, chiar și după decenii, aduce dreptate”
Mesajul Președintei Maia Sandu la evenimentul de comemorare a victimelor foametei din 1946–1947
Președinta Maia Sandu condamnă atacurile rusești și cere sancțiuni suplimentare împotriva Rusiei: „Războiul se va opri doar când Rusia se oprește”
FOTO // Fluviul Nistru sub monitorizare continuă, datorită statelor europene care au dotat Ministerul Mediului cu echipamente de intervenție