Serbia a respins un nou plan european de normalizare a relaţiilor cu Kosovo
Belgrad, 6 nov. /MOLDPRES/. Guvernul sârb a respins sâmbătă drept "inacceptabilă" o propunere a Germaniei şi Franţei de normalizare a relaţiilor cu Kosovo care includea recunoaşterea de către Serbia a independenţei fostei sale provincii, transmite EFE, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.
"Nu ne oferă posibilitatea de a dialoga, deoarece baza de la care se porneşte (că Kosovo este independent) este inacceptabilă pentru noi", a explicat ministrul de externe sârb Ivica Dacic, potrivit postului de radio B-92.
Consiliul Securităţii Naţionale "a concluzionat în unanimitate că această propunere este inacceptabilă", a anunţat Dacic, care a adăugat că ţara sa îşi menţine poziţia de a nu participa la sancţiunile Uniunii Europene împotriva Rusiei.
"Nu pot să ne ceară: unu, adoptaţi sancţiuni împotriva Rusiei. Doi, permiteţi admiterea Kosovo în ONU şi în Consiliul Europei. Cine ar accepta aşa ceva?", a subliniat el. "Nu există oferte politice, ei cred că o pot rezolva financiar, dar nici în această privinţă nu sunt generoşi, cum nu sunt nici în ceea ce priveşte intrarea Serbiei în Uniunea Europeană", a spus ministrul.
Înaltul reprezentant al UE pentru afaceri externe, Josep Borrell, şi-a exprimat vineri convingerea că propunerea Franţei şi Germaniei presupune un "progres şi un salt înainte în procesul" de normalizare a relaţiilor dintre Serbia şi Kosovo, care şi-a declarat unilateral independenţa în 2008.
Şeful diplomaţiei europene a adăugat că, în zilele următoare, vor fi analizate răspunsurile celor două părţi la acest plan şi a reamintit că normalizarea relaţiilor lor este "foarte importantă" pentru aspiraţiile celor două ţări de a deveni într-o zi membre ale Uniunii Europene.
Deşi detaliile propunerii franco-germane nu au fost făcute publice, mass-media regională a indicat că aceasta ar presupune ca Serbia să accepte independenţa Kosovo şi intrarea fostei sale provincii ca ţară suverană în Organizaţia Naţiunilor Unite. În schimb, Serbia ar primi ajutor financiar şi posibilitatea unui proces mai rapid de intrare în UE.
Biroul lui Borrell a avertizat sâmbătă că tensiunea reînnoită între Serbia şi Kosovo pune în pericol munca de mediere desfăşurată în ultimii ani şi "îngreunează situaţia de securitate din regiune".
Reprezentanţii sârbilor din nordul Kosovo au decis sâmbătă să părăsească instituţiile de stat din această entitate pentru a protesta împotriva punerii în aplicare a unei decizii a autorităţilor centrale cu privire la plăcuţele de înmatriculare ale vehiculelor deţinute de sârbi.
UE a avertizat că această măsură ar putea creşte tensiunea şi a insistat ca Kosovo să prelungească termenul limită pentru schimbarea plăcuţelor de înmatriculare după 21 noiembrie.
Foto: belgradeforum.org
ONU propune un mecanism pentru protejarea comerțului prin Ormuz în contextul războiului din Iran
Arabia Saudită a încheiat un acord de apărare cu Ucraina
Iranul a mobilizat peste un milion de oameni pentru eventualitatea unei invazii terestre
Donald Trump a prelungit până la 6 aprilie ultimatumul dat Teheranului să deschidă Strâmtoarea Ormuz
Vaticanul cere oprirea războiului pentru a putea fi sărbătorită Săptămâna Mare la Ierusalim
BTA: Al treilea Forum Internațional al Alfabetului Chirilic marchează misiunea unei generații de a păstra cultura Bulgariei, afirmă președinta Iliana Iotova
Pentagonul ia în considerare redirecţionarea ajutorului militar destinat Ucrainei către Orientul Mijlociu
Iran a permis trecerea navelor prin Strâmtoarea Ormuz pentru țările prietenoase
Londra autorizează interceptarea navelor din flota fantomă rusă în apele sale teritoriale
Triplu patronaj prezidențial din Germania, Franța și România pentru retrospectiva Brâncuși de la Berlin
UE va deveni membru fondator al Tribunalului pentru crima de agresiune împotriva Ucrainei
Ungaria va opri livrările de gaz în Ucraina, anunță Viktor Orban
NASA pregătește misiunea Artemis II: prima revenire a oamenilor în apropierea Lunii după peste 50 de ani
Ucrainenii au lovit un port rusesc de la Marea Baltică
Încă o dronă de tip Shahed, depistată în timp ce survola neautorizat spațiul aerian național, pe segmentul transnistrean
Spațiul aerian național, survolat de o dronă Shahed. MAE: „Acest incident este inacceptabil și constituie o încălcare gravă a suveranității și integrității teritoriale”
Program național anti-bullying în școli. Zeci de instituții vor aplica măsuri noi de protecție a elevilor
DOC // Monitorul Oficial a publicat mecanismul de implementare a programului european de schimburi universitare CEEPUS IV
Pe drumurile din țară se circulă în condiții de ploaie. IGP recomandă șoferilor să conducă cu prudență
DOC // Portul Giurgiulești, declarat obiectiv strategic. Noua lege a fost publicată în Monitorul Oficial
Un avocat va fi judecat pentru trafic de influență într-o cauză de violență în familie
SUA ar putea revizui relațiile cu NATO după conflictul cu Iranul, afirmă Marco Rubio
Peste 15 mii de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână
Ucraina și Bulgaria au semnat un acord de apărare pe zece ani
Tragedie la Ștefan Vodă: un bărbat a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul
Dolarul se scumpește în ultima zi din martie, iar euro își menține valoarea
Spațiul aerian al Republicii Moldova, din nou încălcat: o dronă Shahed, detectată în zona Dubăsari–Orhei
Agenda evenimentelor, marți, 31 martie
UE lansează platforma digitală „Rezerva de talente” pentru a atrage lucrători din afara Uniunii
Tensiunile din Orientul Mijlociu pot încetini creșterea economică globală, avertizează FMI