Șocul unui Brexit ar complica „mediul economic global”, avertizează miniștrii de finanțe ai G7
Tokyo, 21 mai. /MOLDPRES/. Miniștrii de finanțe ai statelor G7 au lansat sîmbătă, la finalul reuniunii lor de două zile din Japonia, un avertisment în legătură cu riscurile pe care le-ar avea un Brexit pentru o economie mondială deja slăbită, transmite AFP, citată de AGERPRES și MOLDPRES.
„Incertitudine au crescut, odată cu conflictele geopolitice, terorismul, afluxul de refugiați, iar șocul unei eventuale ieșiri a Marii Britanii din Uniunea Europeană ar complica mediul economic global”, se arată într-un document dat publicității de autoritățile japoneze.
Într-un comunicat difuzat sîmbătă, ministrul britanic de finanțe, George Osborne, a prevenit la rîndul său că, în cazul unui Brexit, țării sale îi va fi „extrem de dificil” să negocieze un nou acord comercial cu UE, precum și cu zecile de state necomunitare cu care Uniunea deține acorduri specifice.
„Este suficient să discuți cu miniștrii de finanțe francez, german și din alte țări europene pentru a înțelege că, dacă Marea Britanie ar părăsi UE și ar dori să acceadă la piața unică ar trebui să plătim pentru bugetul UE, să acceptăm libertatea de circulație a persoanelor, totul fără a avea un cuvînt de spus asupra acestor politici”, a subliniat Osborne vineri la reuniunea G7.
„Cei 7 sînt, firește, unanimi în a afirma că o ieșire din UE nu ar fi un lucru bun în primul rînd pentru Marea Britanie”, a declarat sîmbătă omologul său francez, Michel Sapin, în fața presei, invocînd considerente de „logică economică”.
(Editor A. Răileanu)
ONU critică o escaladare periculoasă a războiului dintre Ucraina-Rusia și face apel la reținere
FOTO // Antalya își consolidează statutul de hub global pentru turism și evenimente internaționale în 2026
Suedia va dona Ucrainei mai multe avioane de luptă JAS 39 Gripen
ARMENPRESS: Armenia și SUA vor finaliza în decurs de o lună acordul de implementare a proiectului TRIPP, a anunțat premierul armean, Nikol Pashinyan.
Parlamentarii ungari au votat împotriva ieșirii din Curtea Penală Internațională, dorită de Orban
Circa 50 de țări au condamnat amenințările Moscovei la adresa ambasadelor din Ucraina
The Guardian: UE ar putea refuza dreptul de veto pentru noile state membre, în încercarea de a accelera extinderea
ARMENPRESS: Armenia și SUA au intrat într-o etapă fără precedent a relațiilor bilaterale, afirmă ministrul armean de Externe
BTA: Președinta Iotova către ambasadorii UE: Nicio schimbare în orientarea politicii externe a Bulgariei
MAE ucrainean califică drept „șantaj nerușinat” amenințarea Moscovei cu atacuri asupra Kievului
ARMENPRESS: Sistemul financiar al Armeniei înregistrează creșteri în toate sectoarele
Ministrul român al Culturii, Demeter Andras Istvan, a demisionat din funcție
BTA: Campionatul European de Gimnastică Ritmică 2026 se va desfășura după noile reguli, cu un număr record de participanți
Ucraina cere convocarea de urgență a Consiliului de Securitate al ONU după atacul devastator asupra Kievului
Alegeri locale. Peste 21% din alegători au votat până la 15.00
Premierul Alexandru Munteanu: „Nistrul ne leagă mai mult decât ne desparte”
Incendiul de pe strada Lunca Bîcului din Chișinău a fost localizat. Aproape 90 de salvatori intervin la fața locului
Alegeri locale noi. Peste 11% dintre votanți s-au prezentat la urne până la ora 12:00
Ambasadorul Moldovei în Kazahstan a participat la ceremonia dedicată victimelor represiunilor politice sovietice
Donald Trump afirmă că a primit din partea Iranului angajamentul de a nu dezvolta arme nucleare
FOTO // Pompierii continuă intervenția pentru lichidarea incendiului la un depozit din capitală
Maia Sandu: „Nistrul este esențial pentru sănătatea oamenilor și siguranța comunităților noastre”
Creştinii ortodocşi sărbătoresc Duminica Mare
Republica Moldova continuă drumul spre UE, chiar fără decizia formală privind clusterele, susține șefa statului
Incendiu la un depozit din Chișinău. Pompierii intervin conform nivelului sporit de intervenție
Alegeri locale noi: până la ora 09:00, au votat peste 2 la sută din alegători
Premierul Alexandru Munteanu, la „Marele Cor al Copiilor”: „Vrem ca fiecare copil să știe că are un loc la masa celor mari, că vocea lui contează”
Cetățenii sunt așteptați la urnele de vot pentru a participa la turul doi al alegerilor locale noi pentru funcția de primar
Paris Saint-Germain a câștigat Liga Campionilor
Mitropolitul Petru se retrage din fruntea Mitropoliei Basarabiei