ro

 

Externe
11 Iunie, 2026 / 08:01
/ 18 Ianuarie, 2021

Studiu: Imunitatea la infecția cu SARS-CoV-2 durează cel puţin şase luni

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Washington, 18 ian. /MOLDPRES/. Imunitatea la infecţia cu SARS-CoV-2 poate dura cel puţin şase luni, potrivit unui studiu publicat luni de revista Nature şi realizat asupra a 87 de persoane care au fost infectate cu acest tip de coronavirus, relatează EFE, citată de AGERPRES și MOLDPRES.

Studiul relevă că nivelul celulelor B de memorie specifică (a căror misiune este de a apăra organismul de viitoare agresiuni ale acestui patogen generând anticorpi împotriva SARS-CoV-2) s-a menţinut constant pe întreaga perioadă a studiului.

Rezultatele sugerează că persoanele care au fost în prealabil infectate cu SARS-CoV-2 pot genera un răspuns rapid şi eficient dacă vor mai fi expuse la virus.

Sistemul imunitar uman răspunde la infecţie producând anticorpi care pot neutraliza specific agentul infecţios.

S-a demonstrat că anticorpii umani împotriva SARS-CoV-2 protejează împotriva infecţiei pe modele animale.

Nivelurile acestor gen de anticorpi se pot reduce cu timpul, dar celulele B de memorie, aşa cum sugerează şi numele îşi "amintesc" de agentul infecţios şi pot incita sistemul imunitar să producă aceiași anticorpi în caz de reinfectare.

Michel Nussenzweig şi colegii săi de la Rockefeller University din New York au studiat 87 de persoane cu diagnostic confirmat de COVID-19 timp de 1,3 şi 6,2 luni de la infectarea cu SARS-CoV-2 şi au remarcat că, deşi activitatea anticorpilor neutralizatori scade cu timpul, numărul celulelor B de memorie rămâne neschimbat.

De asemenea, autorii au observat că anticorpii produşi de aceste celule sunt mai puternici decât anticorpii originali şi pot fi mai rezistenţi la mutaţiile proteinei cu ajutorul căreia virusul pătrunde în celulă.

Aceste observaţii arată că celulele B de memorie au capacitatea de a evolua în prezenţa unor mici cantităţi de agent viral persistent (mici proteine ale virusului ce pot fi detectate de sistemul imunitar).

Prezenţa şi evoluţia continuă a celulelor B de memorie sugerează că persoanele care au fost diagnosticate cu COVID-19 sunt capabile să producă rapid anticorpi puternici neutralizatori în cazul reinfectării cu SARS-CoV-2, au conchis autorii.

foto: geneproof.com


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Israelul anunță lovituri asupra unor obiective petroliere și militare din Iran, pe fondul escaladării tensiunilor

/ Acum 2 zile

Parisul, Berlinul şi Londra susţin propunerea lui Zelenski privind un „dialog direct” între Ucraina şi Rusia

/ Acum 3 zile

Irakul și Siria își închid spațiul aerian după tirurile de rachete iraniene asupra Israelului

/ Acum 3 zile

Primele rezultate ale alegerilor din Armenia: partidul lui Pașinian conduce detașat cu 56% din voturi

/ Acum 3 zile

Israelul anunță interceptarea unor rachete lansate din Iran, pentru prima dată după armistițiul din aprilie

/ Acum 3 zile

BTA: Nikola Tsolov obține victoria în cursa principală de Formula 2 de la Monaco

/ Acum 3 zile

ARMENPRESS // UE își reafirmă sprijinul pentru Armenia în fața presiunilor rusești

/ Acum 3 zile

REPORTAJ MOLDPRES // Tehnologia care poate schimba energia viitorului: cum încearcă China să revoluționeze piața solară și ce oportunități apar pentru Republica Moldova

/ Acum 3 zile

O dronă rusă a lovit o facilitate de depozitare a combustibilului nuclear uzat în apropiere de centrala de la Cernobîl

/ Acum 3 zile

Armenia votează în alegeri parlamentare decisive pentru viitorul politic al țării

/ Acum 4 zile

VIDEO // Nicușor Dan confirmă că drona care a explodat în Portul Constanța era ucraineană: „Responsabilă pentru această situație este Rusia”

/ Acum 4 zile

BTA: De la o singură remorcă în Antarctica, Bulgaria a construit acum un adevărat orășel, spune comandantul bazei antarctice bulgare

/ Acum 4 zile

Ungaria restricționează permisele de ședere pentru imigranți

/ Acum 4 zile

Finala concursului Eurovision 2026 a atras cu 20% mai puțini telespectatori decât anul trecut