Summitul liderilor europeni de stînga de la Roma a fost anulat după dispariția avionului EgyptAir
Roma, 19 mai /MOLDPRES/. O reuniune a liderilor europeni de stînga, printre care premierul italian Matteo Renzi și președintele francez Francois Hollande, ce trebuia să aibă loc vineri la Roma a fost anulată în urma dispariției avionului EgyptAir în Marea Mediterană, au afirmat joi oficiali italieni, potrivit Reuters, comunică AGERPRES, citată de MOLDPRES.
Renzi, cel care urma să fie gaza reuniunii, a discutat joi cu Hollande și a decis să amîne summitul pentru o dată ulterioară, a transmis biroul său într-un comunicat.
Avionul EgyptAir de pe ruta Paris-Cairo, cu 66 de persoane la bord, a ieșit de pe radar la scurt timp după ce a părăsit spațiul aerian grec în noaptea de miercuri spre joi și la cîteva minute după ce a intrat în spațiul aerian egiptean.
Reuniunea de la Roma a Partidului Socialiștilor Europeni (PES) urma să abordeze teme precum migrația și viitorul referendum din Marea Britanie privind apartenența la UE.
În afară de Renzi și Hollande, la întîlnire urmau să mai participe premierii Greciei, Alexis Tsipras, Cehiei, Bohuslav Sobotka, Portugaliei, Antonio Costa, și Suediei, Stefan Lofven.
(Editor M. Jantovan)
Canicula face sute de victime în Europa: peste 200 de morți în Spania, iar Franța închide mii de școli
BTA: Câștigătoarea Eurovision 2026, Dara, se alătură campaniei Ministerului Turismului pentru promovarea Bulgariei
Cutremure în Venezuela. Cel puțin 164 de morți și aproape 1.000 de răniți
Ucraina primește prima tranșă din împrumutul UE de 90 de miliarde de euro. Ursula von der Leyen: „Solidaritate pusă în practică”
Cutremure devastatoare în Venezuela: Cel puțin 32 de morți și peste 700 de răniți după două seisme puternice
ARMENPRESS: UE ia în considerare modelul Synopsys Armenia pentru instruirea în domeniul proiectării cipurilor
BTA: Universitatea de Medicină din Sofia introduce noi programe de licență pentru studenții internaționali
VIDEO // Zeci de turiști blocați într-un punct de belvedere din Rio de Janeiro din cauza unui schimb de focuri între poliție și traficanți
Senatul SUA îi solicită președintelui Donald Trump să pună capăt implicării militare în conflictul cu Iranul
Atac masiv cu drone asupra Crimeei: Sevastopolul a rămas fără electricitate
BTA: Ministerul Inovării va crea un Consiliu Consultativ al Roboților
Atacurile rusești au provocat noi victime în Ucraina, iar Rusia se confruntă cu o criză tot mai gravă a carburanților
Cabinetul propus de Adrian Veștea nu a primit votul de învestire în Parlament. Urmează noi consultări la Cotroceni
BTA: Bucătarul Nikolay Genchev a câștigat locul I la Campionatul Național de Paella de la Burgas
FOTO // Lucrările de reparație a drumului R26 între Zaim și Căușeni au ajuns la 76%
Premierul Alexandru Munteanu și Sanna Marin, consilieră strategică în cadrul Institutului Tony Blair, în dialog despre sprijinirea reformelor europene în Republica Moldova
FOTO // Prima plantație din Programul Național de Împădurire dă rezultate
Furnizorii de comunicații electronice vor fi obligați să verifice și să blocheze apelurile suspecte
Subvenții pentru fermieri: circa 54 de milioane de lei, autorizate spre plată în luna iunie
Persoanele condamnate pentru infracțiuni împotriva copiilor nu vor putea ocupa funcții care implică interacțiunea cu minorii
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Sanna Marin, fosta Prim-ministră a Republicii Finlanda
Republica Moldova și România își extind cooperarea pentru dezvoltarea proiectelor de infrastructură
Parlamentul va înăspri regulile pentru condamnații care încearcă să fugă din țară
Geniștii militari au neutralizat 21 de obiecte explozive rămase din perioada celui de-al Doilea Război Mondial
Ex-premierul Dorin Recean, precizări despre rolul său la MoldATSA: „Am mers acolo cu o responsabilitate bine definită – restructurarea întreprinderii”
Record pe bursa energiei electrice: 542 MWh tranzacționați într-o singură zi, echivalentul a circa 4% din consum
Serviciul Vamal anunță trafic intens de călători în postul Giurgiulești - Galați
Orașul Ialoveni și satul Sociteni au decis să se unească pentru o primărie mai puternică: suplimente de 54 de milioane de lei oferite de Guvern
Cod galben de caniculă, emis de meteorologi: temperaturile vor urca până la +34 de grade Celsius
Toxiinfecție alimentară în Chișinău. Ministrul Sănătății, Emil Ceban: „ANSP desfășoară o anchetă epidemiologică pentru stabilirea focarului”