Summitul NATO: Ucraina va fi invitată să adere la Alianţă ''când condiţiile vor fi întrunite'', au decis liderii statelor
Vilnius, 11 iul. /MOLDPRES/. Liderii statelor membre ale NATO, reuniţi marţi la un summit la Vilnius, au convenit să adreseze Ucrainei invitaţia de a adera la Alianţă atunci "când condiţiile vor fi întrunite", a anunţat secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, comunică AFP, preluată de Agerpres și MOLDPRES.
"Am indicat în mod clar că vom invita Ucraina să se alăture Alianţei când aliaţii vor fi de acord şi când condiţiile vor fi întrunite", a precizat Stoltenberg la o conferinţă de presă.
Întrebat despre o declaraţie de mai devreme a preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski, care a considerat "absurd" ca ţara sa să nu primească la acest summit o dată precisă pentru invitaţia de a adera la NATO, Stoltenberg a răspuns că aliaţii "au decis astăzi un mesaj puternic, unit şi pozitiv faţă de Ucraina pentru un sprijin durabil, dar şi un mesaj pozitiv asupra parcursului către aderare".
Referitor la acest parcurs, el a confirmat simplificarea procesului de aderare a Ucrainei prin renunţarea la Planul de Acţiune pentru aderarea la NATO (Membership Action Plan - MAP). Aceasta înseamnă că guvernul ucrainean nu va mai fi obligat să participe la un program întins pe mai mulţi ani şi la finalul căruia ar fi trebuit să demonstreze că a efectuat reforme politice, economice şi militare necesare aderării la NATO. Astfel, procesul alcătuit "din doi paşi" va avea un singur pas, a rezumat Stoltenberg.
Totuşi, declaraţia emisă la summit menţionează că Ucraina va trebui să desfăşoare "reforme democratice suplimentare şi în sectorul securităţii"; de asemenea, reafirmă că "viitorul Ucrainei este în NATO".
Statele membre au aprobat şi un nou program multianual de asigurare a deplinei inter-operabilităţi a armatei ucrainene cu NATO. Au fost de asemenea anunţate la summitul de la Vilnius noi ajutoare militare occidentale destinate Ucrainei pentru a o sprijini în continuare în războiul cu Rusia. Urmează să fie creat şi un Consiliu NATO-Ucraina, un cadru de consultări între Kiev şi Alianţă.
Bloomberg: Rusia se confruntă cu un surplus de petrol pe care îl vinde tot mai greu
Trei persoane au murit în urma unui atac asupra Odesei
Ucraina va primi anul acesta primele avioane franceze Rafale
Turcia își promovează accesibilitatea ca destinație de vară, mizând pe zboruri directe și timpi reduși de așteptare
ARMENPRESS: Festivalul Internațional de Film „Golden Apricot” din Erevan a debutat cu 90 de filme din 40 de țări
Rada Supremă de la Kiev a aprobat demisia premierului Iulia Sviridenko
Ucraina a lovit în zona Mării Azov 116 nave rusești în 9 zile
Kievul a fost atacat cu rachete balistice
Uniunea Europeană şi Marea Britanie impun sancţiuni Moscovei din cauza atacurilor cibernetice
Canicula din iunie a adus peste 10.000 de decese în plus în Europa
Țările UE nu au ajuns la un acord privind al 21-lea pachet de sancțiuni contra Rusiei
Petrolul se scumpește pe fondul reluării schimburilor de atacuri dintre SUA și Iran
Volodimir Zelenski propune înlocuirea premierului Iulia Sviridenko
Șase răniți la Kiev în urma unui atac cu rachete balistice al Rusiei
BTA: Onoruri militare la Sofia, cu prilejul împlinirii a 189 de ani de la nașterea lui Vasil Levski
Serviciile publice digitale au generat economii de peste 853 de milioane de lei în 2025
Republica Moldova și Republica Ciad au stabilit relații diplomatice
VIDEO // Gheorghe Hajder: „Sistemul de rezervă pentru alimentarea cu apă a Chișinăului este într-o stare degradată”
SUA și Iranul anunță noi atacuri reciproce. Teheranul declară suspendarea angajamentelor privind memorandumul de încetare a conflictului
Ministrul german de interne avertizează asupra unui pericol sporit de atacuri pe teritoriul țării
SATUL EUROPEAN // Popeasca, transformată prin investiții de peste 15 milioane de lei. Patru proiecte de infrastructură au fost finalizate în ultimii ani
REPORTAJ MOLDPRES // Modelul chinez al caselor inteligente poate deveni o sursă de inspirație pentru Republica Moldova
Un tânăr de 29 de ani a decedat după ce mașina s-a răsturnat în raionul Hâncești
În Moldova va activa Școala Organică a Fermierilor pentru a sprijini producătorii agricoli în tranziția către culturi ecologice
MOLDOVA SUNT EU // „Ne spun mamă și tată”. Povestea soților Natalia și Serghei Ciocoi, care au devenit familie pentru trei copii rămași fără grijă și iubire
Cod galben de caniculă: temperaturile vor urca până la +34 de grade Celsius
Peste 370 de drone ucrainene au vizat Rusia în această noapte
Controalele vamale au scos la iveală obligații suplimentare de aproape un milion de lei
O nouă sesiune a programului EcoVoucher începe astăzi. 825 de familii vor primi câte 6.000 de lei pentru electrocasnice eficiente
Chișinăul găzduiește în acest weekend târguri și iarmaroace cu produse autohtone în toate sectoarele capitalei