ro

 

Externe
04 August, 2026 / 02:49
/ 12 Noiembrie, 2021

Summitul virtual Joe Biden-Xi Jinping ar urma să aibă loc luni

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Washington, 12 nov. /MOLDPRES/. Prima întâlnire în format virtual între preşedintele american Joe Biden şi omologul său chinez Xi Jinping ar urma să aibă loc luni, au indicat joi mai multe media americane, comunică AFP, citată de Agerpres și MOLDPRES.

Biden şi Xi au discutat deja prin telefon de două ori, dar acest summit virtual constituie ocazia pentru cele două superputeri să continue dialogul, într-un moment în care relaţiile lor sunt la cel mai scăzut nivel într-o serie întreagă de subiecte, de la comerţ şi până la drepturile omului, trecând prin ambiţiile regionale ale Chinei.

Principiul acestei întâlniri, prima prin videoconferinţă de la instalarea democratului la putere în ianuarie, fusese anunţat la începutul lui octombrie de către Casa Albă.

Reuniunea este, teoretic, prevăzută pentru luni, au indicat CNN şi Politico, care citează surse sub rezerva anonimatului.

SUA şi China au organizat în martie, la Anchorage, în Alaska, prima întrevedere faţă în faţă a celor doi lideri în mandatul lui Joe Biden, dar întâlnirea a prilejuit o etalare inedită a dezacordurilor profunde dintre primele două puteri mondiale.

Tensiunile au urcat şi mai mult în ultimele săptămâni pe tema Taiwanului.

Xi Jinping a avertizat joi în legătură cu un context demn de 'Războiul rece' în regiunea Asia-Pacific, unde Statele Unite încearcă să contracareze ambiţiile Beijingului.

Liderul chinez s-a declarat însă 'pregătit să lucreze' cu Statele Unite.

La rândul său, Joe Biden dă asigurări că vrea să coopereze cu autorităţile chineze în ce priveşte unele provocări comune precum schimbările climatice. În acest dosar, SUA şi China şi-au anunţat miercuri, la Glasgow, intenţia de a intensifica eforturile comune pentru a lupta împotriva încălzirii climatice.

Foto: Reuters 


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

SUA au lansat noi lovituri asupra Iranului

/ Acum 4 zile

Explozie puternică în estul Poloniei în timpul atacului aerian al Rusiei asupra Ucrainei

/ Acum 4 zile

Atac masiv asupra Ucrainei: cel puțin opt morți și peste 30 de răniți în urma bombardamentelor rusești

/ Acum 5 zile

Rămășițele unui mamut au fost descoperite în Bulgaria, după ce nivelul apelor Dunării a atins un minim istoric

/ Acum 5 zile

Volodimir Zelenski susține că Rusia pierde 30.000 de soldați pe lună și nu mai are inițiativa în războiul cu Ucraina

/ Acum 5 zile

Rusia susține că acuzațiile României privind încălcarea spațiului său aerian de drone rusești sunt neîntemeiate

/ Acum 5 zile

Senatorii americani au convenit asupra unui proiect de lege privind noi sancțiuni împotriva Rusiei

/ Acum 6 zile

Președintele Ucrainei a sosit la Casa Albă pentru a obține de la Donald Trump rachete Patriot

/ Acum 6 zile

Statele din Golf susțin un plan care permite Iranului să perceapă taxe voluntare în Strâmtoarea Ormuz

/ Acum 6 zile

ARMENPRESS // Afacerile în pas cu politica: Forumul de afaceri Armenia–Turcia se va reuni din nou la Erevan în septembrie

/ Acum 6 zile

Donald Trump afirmă că SUA şi Teheranul poartă „discuţii constructive”

/ Acum 7 zile

ARMENPRESS: Activitatea economică a Armeniei a crescut cu 7,9% în primul semestru al anului 2026

/ Acum 7 zile

Kazahstanul a reluat exporturile de țiței prin conducta Caspian Pipeline Consortium

/ Acum 7 zile

Un angajat al Ambasadei ruse la București a fost declarat persona non grata