Trolii pro-ruși continuă să manipuleze opinia publică occidentală
Londra, 6 sep. /MOLDPRES/. Un recent studiu britanic a ajuns la concluzia că secţiunile de comentarii ale cititorilor de la importante site-uri de ştiri occidentale au fost infiltrate de trolli pro-ruşi care încearcă să manipuleze opinia publică, relatează MOLDPRES cu referire la Agerpres.
32 de instituţii media din 16 ţări, printre care Washington Post şi Fox News din SUA, Daily Mail, Daily Express şi The Times din Marea Britanie sunt ținta acestei operațiuni de influențare a utilizatorilor, conchid autorii studiului.
Din aprilie până recent au fost constatate 250 de relatări ca având opinii provocatoare pro-Kremlin sau anti-Occident în comentarii la subiecte relevante pentru Rusia, cum ar fi tensiunile din Crimeea, situația din Donbas.
Începând din 2018, aceste acțiuni subversive au escaladat, însă cel mai recent a fost intens exploatată retragerea SUA şi a Marii Britanii din Afganistan.
"Acest raport evidenţiază ameninţarea la adresa democraţiei noastre din partea dezinformării pe internet susţinută de statul rus. Marea Britanie colaborează strâns cu aliaţii săi internaţionali pentru a contracara trolii Kremlinului care răspândesc minciuni", a spus ministrul britanic de Externe, Dominic Raab.
Comentariile trollilor pro-ruşi sunt deseori postate rapid şi primesc un număr neobişnuit de mare de aprecieri pe site-uri care le permit cititorilor să se exprime prin opţiunile de 'like' şi 'dislike', conform programului Open Source Communications Analytics Research (OSCAR) de la Universitatea Cardiff, susţinut de Ministerul de Externe britanic.
Postările mai denigratoare sunt folosite în mod selectiv ca bază în relatări ale media din Rusia pentru a sugera că opinia publică occidentală aprobă politicile Kremlinului sau îşi exprimă nemulţumirea faţă de guvernele din Occident.Foto: Reuters
Primul caz de gripă aviară H5, extrem de contagioasă, detectat în Australia
Grecia: Un cutremur cu magnitudinea 5,8 s-a produs la sud-vest de insula Creta
Regatul Unit: Un mort și zeci de răniți în coliziunea a două trenuri de pasageri
UE rămâne de partea Ucrainei, așadar nu va încerca să medieze între Kiev și Moscova, precizează președintele Consiliului European
UE prelungește cu 12 luni sancțiunile împotriva Rusiei
Parlamentul European condamnă incursiunile cu drone ale Rusiei în UE
Zelenski cere reluarea negocierilor după cel mai amplu atac cu drone asupra Moscovei
Biroul președintelui Consiliului European, Antonio Costa, a avut „contacte scurte” diplomatice cu Kremlinul
Parlamentul European a aprobat noi tehnici genomice (NTG) în agricultură
Liderii G7 reafirmă sprijinul militar pentru Ucraina și anunță noi sancțiuni împotriva Rusiei
Cutremur în nord-vestul Chinei: o perosană a decedat, altele opt sunt rănite
ARMENPRESS: Miniștrii UE discută consolidarea rezilienței și diversificarea economică a Armeniei
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a sosit la summitul G7 de la Evian
Zelenski propune o întâlnire cu Putin în SUA
Prim-ministrul Alexandru Munteanu participă la Conferința pentru Reconstrucția Ucrainei de la Gdańsk, Polonia
Deputații se întrunesc vineri în ședință plenară. Noi reguli pentru cartelele SIM și protecție sporită pentru salariați, printre subiectele examinate
Aplicarea TVA de 20 la sută la medicamente va fi amânată. Andrian Gavriliță: „Propunerea este să facem ordine, iar banii să fie direcționați înapoi în sănătate”
ARMENPRESS: UE ia în considerare modelul Synopsys Armenia pentru instruirea în domeniul proiectării cipurilor
Un cetățean al Israelului a murit, iar alți patru au fost răniți într-un accident produs la Criuleni
Rezultat istoric la tenis de masă pentru Republica Moldova: Alexandra Chiriacova a cucerit medalia de bronz la Campionatele Europene
VIDEO // Un bărbat din capitală, reținut pentru circulația ilegală a substanțelor narcotice
Un grup de militari din Armata Națională au participat la instruiri în județul Neamț din România
Autoritățile de la Chișinău au propus Tiraspolului organizarea unei reuniuni în formatul „1+1”
Republica Moldova va putea dezvolta mai rapid interconectările energetice cu UE: proiect aprobat de Guvern
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu membrii Consiliului de Administrație al BERD
Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu reprezentanți ai BERD: „Viitorul economiei Republicii Moldova se construiește prin reforme, investiții și încrederea partenerilor”
Ministra Agriculturii, Ludmila Catlabuga: „Discutăm cu fermierii pentru a identifica soluții și o poziție comună care vizează politica fiscală”
VIDEO // Un autocamion cu combustibil a luat foc la Sângerei. Alte două mașini s-au ciocnit în fumul dens
Garanții noi în muncă pentru părinți și îngrijitori de familie
Un lot de ouă de găină, retras de pe piață. Consumatorii sunt îndemnați să returneze produsul în magazine