ro

 

Externe
28 Iulie, 2026 / 22:02
/ 16 Septembrie, 2020

Turcia este atenționată să renunţe la intimidarea vecinilor

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Bruxelles, 16 sep. /MOLDPRES/. Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a atenţionat miercuri Turcia să renunţe la orice tentativă de "intimidare" a vecinilor săi în conflictul cu Grecia privind potenţiale resurse de gaze naturale în Mediterana de Est, relatează AFP, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.

"Turcia este un vecin important şi va fi mereu. Însă deşi suntem apropiaţi geografic, distanţa dintre noi pare să se mărească", a declarat ea în discursul privind starea Uniunii, susţinut în Parlamentul European.

"Da, Turcia este situată într-o regiune care se confruntă cu tulburări. Şi da, ea primeşte milioane de refugiaţi, pentru a căror găzduire noi oferim un ajutor financiar considerabil. Însă nimic din asta nu justifică tentativa de intimidare a vecinilor săi", a adăugat şefa CE.

Grecia şi Turcia îşi dispută zone din Mediterana de Est potenţial bogate în gaze naturale. Tensiunea s-a agravat la sfârşitul lunii august, când au fost efectuate manevre militare rivale.

"Statele noastre membre, Cipru şi Grecia, pot conta mereu pe o solidaritate totală din partea Europei pentru a-şi proteja drepturile legitime în materie de suveranitate", a promis Ursula von der Leyen.

"Aplanarea tensiunilor în Mediterana de Est este în interesul nostru reciproc. Nu există decât o singură cale de urmat: să ne abţinem să acţionăm unilateral şi să reluăm negocierile cu bună credinţă, deoarece este drumul care duce spre stabilitate şi soluţii durabile", a continuat ea.

Franţa şi-a afişat clar sprijinul pentru Grecia desfăşurând nave de război şi avioane de luptă în regiune, o iniţiativă denunţată puternic de Ankara.

Nava turcă de exploatare aflată în centrul acestor tensiuni a revenit duminică pe coasta Turciei, iar asta ar putea deschide calea aplanării tensiunilor între cele două ţări.

Este vorba "de o etapă în direcţia cea bună", "necesară pentru a crea spaţiul indispensabil pentru dialog", a spus Ursula von der Leyen.

Criza din Mediterana de Est se află pe agenda summitului european de la 24 şi 25 septembrie de la Bruxelles, unde se vor discuta şi eventuale sancţiuni împotriva Turciei. 


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Încă o navă a transmis un apel de urgență din Marea Neagră. Autoritățile române suspectează impactul cu o dronă sau o mină marină

/ Acum 4 zile

Atac cu drone asupra unor centre logistice Wildberries din Rusia și Crimeea ocupată. Compania confirmă avarierea a trei depozite

/ Acum 4 zile

Incendii în Spania: 3.500 de persoane evacuate dintr-o localitate aflată la 60 km de Madrid

/ Acum 5 zile

BTA: Săpăturile din șanțul cetății Baba Vida confirmă existența unei fortificații din perioada bizantină timpurie

/ Acum 5 zile

ARMENPRESS: Guvernul Armeniei a aprobat ratificarea modificărilor la acordul cu Mongolia privind regimul de vize

/ Acum 5 zile

Ucraina acuză Rusia de obstrucționarea exporturilor sale agricole

/ Acum 5 zile

Un avion de vânătoare Su-57 de ultimă generație s-a prăbușit în regiunea Moscovei

/ Acum 5 zile

Primul Airbus A350-1000ULR efectuează un zbor istoric fără escală spre Australia

/ Acum 5 zile

UE a convenit asupra celui de-al 21-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei

/ Acum 5 zile

Rusia este pregătită pentru o soluție diplomatică în Ucraina, bazată pe propunerile SUA, susține șeful diplomației ruse

/ Acum 6 zile

BTA: Bulgaria sprijină 401 școli duminicale din 43 de țări cu finanțări de peste 8 milioane de euro

/ Acum 6 zile

ARMENPRESS: Două instituții militare din Armenia devin parteneri asociați ai Colegiului European de Securitate și Apărare

/ Acum 6 zile

VIDEO // Ucraina a lovit încă două centre logistice ale Wildberries. Pagube de peste 200 de miliarde de ruble

/ Acum 6 zile

New York Post: Donald Trump l-ar dori pe președintele FIFA, Gianni Infantino, în funcția de secretar general al ONU