Turcia forțează Suedia și Finlanda să-i accepte condițiile pentru a putea adera la NATO
Ankara, 26 mai. /MOLDPRES/. Președintele turc spune că vrea „măsuri concrete de satisfacere a preocupărilor de securitate ale Turciei, într-un calendar stabilit” pentru a accepta aderarea la NATO a Suediei și Finlandei, relatează MOLDPRES cu referire la Digi24.
Purtătorul de cuvânt al preşedinţiei turce şi un apropiat al lui Erdogan, a primit delegaţiile diplomatice din cele două ţări trimise în Turcia pentru a încerca să-l convingă pe liderul turc, care se opune aderării lor la Alianţa Nord-Atlantică.
„Noi le-am spus clar interlocutorilor noştri că procesul nu poate avansa atât timp cât preocupările legate de securitate ale Turciei nu sunt satisfăcute, cu măsuri concrete şi într-un calendar stabilit”, a declarat el la finalul celor cinci ore de discuţii.
„Interlocutorii noştri au luat notă şi îşi vor informa guvernele lor. Noi vom continua convorbirile când vom primi răspunsurile lor la cererile noastre”, a mai spus Kalin.
Ancara acuză, în special Suedia - care are pe teritoriul său o importantă comunitate de exilaţi turci - că adăposteşte militanţi kurzi din Partidul Muncitorilor din Kurdistan (PKK), considerat de guvernul turc o organizaţie teroristă. Turcia denunţă, de asemenea, prezenţa susţinătorilor clericului Fethullah Gulen, pe care îl suspectează că ar fi orchestrat tentativa de lovitură de stat din iulie 2016.
Foto: dw.com
Președintele Zelenski, susținut de europeni și Canada înainte de întâlnirea cu Trump
Volodimir Zelenski a sosit în Canada pentru o întâlnire cu premierul Mark Carney, înainte de întrevederea cu Donald Trump
Rusia a atacat Kievul și alte regiuni din Ucraina cu drone și rachete. Mai multe persoane au fost rănite
BTA: Nava de cercetare navală bulgară ajunge la baza antarctică bulgară de pe Insula Livingston
Zelenski și Trump se vor întâlni duminică la Mar-a-Lago pentru discuții privind planul de pace
Rusia lovește din nou infrastructura energetică a Ucrainei: cinci regiuni, parțial fără curent
Zelenski anunță o întâlnire cu Trump: Kievul speră la un progres privind pacea înainte de Anul Nou
BTA: Noul președinte al Camerei Constructorilor din Bulgaria, Kachamakov, promite combaterea economiei subterane și pune accent pe forța de muncă și implicarea tinerilor
Comisia Dunării a creat un registru special pentru documentarea pagubelor provocate de agresiunea Rusiei
Negocieri privind pacea în Ucraina: Zelenski anunță că a discutat cu emisarii americani Witkoff și Kushner
Binecuvântarea „Urbi et Orbi”: Papa face apel la Ucraina și Rusia să găsească „curajul” de a dialoga direct
Volodimir Zelenski, în mesajul de Crăciun: „Cerem pace în Ucraina. Luptăm pentru ea și o merităm”
Papa Leon al XIV-lea face apel la compasiune și pace globală în prima sa liturghie de Crăciun
BTA: Primul geodez bulgar ajuns în Antarctica a contribuit la construcția laboratorului de cercetare de la baza Bulgariei de pe Insula Livingston
VIDEO // Mesajul președintei Maia Sandu cu prilejul sosirii Noului An 2026: „Să avem grijă unii de alții și de țară”
Granturi pentru antreprenorii locali: acces extins la finanțare nerambursabilă și creștere cu 36 la sută a companiilor beneficiare
Subdiviziunile teritoriale ale ASP vor activa conform unui program special în perioada sărbătorilor de iarnă
METEO // Vreme rece și cer variabil de Anul Nou. Prognoza pentru 1 ianuarie 2026
VIDEO // Pim-ministrul Alexandru Munteanu, mesaj cu prilejul sosirii Noului An: „Moldova merge înainte. 2026 este anul consolidării parcursului european”
Lipsă de cadre medicale în Republica Moldova: 250 de posturi vacante doar în medicina de familie
Avocatul Poporului: „Riscurile artificiilor sunt reale. Avem nevoie de alte forme de celebrare”
Ministrul ucrainean al apărării mulțumește României pentru contribuția de 50 de milioane de euro destinată sprijinirii apărării Ucrainei
Programul EcoVoucher va continua și în 2026, cu un buget planificat de circa 40 de milioane de lei
Peste 400 de salvatori și pompieri, mobilizați de Revelion pentru siguranța cetățenilor
Subvenții pentru agricultori: peste 90 de milioane de lei autorizate spre plată în luna decembrie
Olanda începe, pe 1 ianuarie 2026, tranziția la un nou sistem de pensii
Mesele festive și alcoolul, principalele riscuri pentru sănătate în perioada sărbătorilor. Specialiștii ANSP vin cu recomandări
VIDEO // Furturi comise la bordul aeronavelor. Un membru al grupării, reținut pe aeroportul din Chișinău
Veniturile totale ale bugetului de stat, în creștere cu 14,4 la sută în 11 luni din 2025
CNAS a finanțat prima tranșă a pensiilor și alocațiilor sociale pentru luna ianuarie