Ucraina a convenit cu partenerii occidentali un plan de punere în aplicare a armistițiului pe mai multe niveluri
Ucraina a convenit cu partenerii occidentali că orice încălcare persistentă de către Rusia a unui viitor acord de încetare a focului va declanșa un răspuns militar coordonat din partea Europei și a SUA, a relatat marți Financial Times, citând persoane informate despre discuții, conform Reuters, care precizează că nu a putut verifica deocamdată informația, transmite AGERPRES, preluat de MOLDPRES.
Planul a fost discutat în mai multe rânduri în decembrie și ianuarie între oficiali ucraineni, europeni și americani și ar implica un răspuns pe mai multe niveluri la orice încălcare a unui armistițiu convenit de către Rusia, se arată în relatare.
Emisari de la Kiev, Moscova și Washington se vor întâlni la Abu Dhabi miercuri și joi pentru discuții care vizează încheierea războiului, a precizat Financial Times.
Conform propunerii, orice încălcare a armistițiului de către Rusia ar declanșa un răspuns în termen de 24 de ore, începând cu un avertisment diplomatic și, dacă este necesar, acțiuni din partea armatei ucrainene pentru a opri încălcarea, menționează ziarul citat.
Dacă ostilitățile ar continua după această perioadă, propunerea ar trece la o a doua fază de intervenție folosind forțe din așa-numita 'Coaliție a voinței', care include mulți membri ai UE și Regatul Unit, Norvegia, Islanda și Turcia, se arată în articol.
Financial Times a adăugat că, în cazul unui atac extins, un răspuns coordonat din partea unei forțe susținute de Occident, care să includă armata americană, ar fi declanșat la 72 de ore de la încălcarea inițială.
Preţul petrolului a depăşit din nou 100 de dolari pe baril
Autoritățile turce dau asigurări că vacanțele în Turcia se desfășoară normal, în contextul conflictului din Orientul Mijlociu
ONU cere de urgență „scutiri umanitare” pentru a transporta ajutorul prin Strâmtoarea Ormuz
Parlamentul României a luat act de două informări ale președintelui Nicușor Dan cu privire la misiuni și operații militare
VIDEO // CSAT a discutat dislocarea temporară în România a unor echipamente și forțe militare americane
FOTO // Cel puţin şase morţi şi cinci răniţi în vestul Elveţiei, în incendiul unui autocar
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, va efectua, joi, o vizită oficială în România
Washingtonul a propus noi negocieri ruso-ucrainene pentru săptămâna viitoare
BTA: Bulgarian Telegraph Agency prezintă publicații în limba engleză la London Book Fair
Donald Trump afirmă că este posibil să discute cu Iranul
Parlamentul Ungariei a adoptat o moțiune de respingere a aderării Ucrainei la UE
Ucrainenii anunță că au recuperat aproape întreaga regiune Dnipropetrovsk
Polonia intenționează să construiască primul scut anti-dronă din Uniunea Europeană
Reuters: Strategia Iranului ar fi de a epuiza SUA și Israelul într-un război de uzură
Autoritățile au instituit stare de alertă de mediu pentru următoarele 15 zile
Proprietarul unei ferme din Glodeni a fost arestat după ce ar fi bătut un tânăr
Atletul moldovean Alexandr Mazur a câștigat Cupa europeană de aruncări U23
În Moldova va fi instituită starea de alertă de mediu pe bazinul râului Nistru pentru o perioadă de 15 zile
Mai multe state din Golf raportează noi atacuri cu rachete și drone din Iran
Documentarul „Drumul Războiului 2: De la inimă la inimă” este acum disponibil online
REPORTAJ MOLDPRES // Malurile Prutului unite prin păduri: Moldova și România plantează împreună pentru generațiile viitoare
Noi baraje anti-poluare montate pe Nistru
Creștinii ortodocși marchează Duminica Sfintei Cruci, una dintre cele mai importante zile din Postul Mare
Controalele vamale au adus peste 1,42 milioane de lei suplimentar la bugetul de stat
Trump solicită o misiune multinațională care să asigure traversarea în siguranță a Strâmtorii Ormuz
VIDEO//Autoritățile extind măsurile pe Nistru: trei baraje absorbante montate la Arionești și Cosăuți
FOTO//Autoritățile consolidează măsurile pe Nistru: militarii au instalat baraje de protecție la Ocnița
VIDEO//Intervenții pe Nistru: autoritățile împrăștie material absorbant pentru a limita poluarea
CNMC anunță măsuri pentru gestionarea poluării râului Nistru: cetățenii sunt sfătuiți să nu folosească apa din fluviu până la confirmarea calității
Atenție, escrocherii! CNAM avertizează cetățenii să nu ofere date personale și numărul de asigurare medicală necunoscuților