Ucraina a declarat că va recupera Crimeea „prin forță și diplomație”
Kiev, 26 dec. /MOLDPRES/. Kirilo Budanov, seful Direcției de Informații a Ucrainei a spus că țara sa va elibera peninsula Crimeea, ocupată de ruși, printr-o combinație de forță militară și diplomație, relatează MOLDPRES cu referire la Digi24.
Budanov a menționat că „nimic nu se va întâmpla fără forță. Trupele noastre vor merge acolo cu armele în mână”. El a adăugat că Ucraina va recupera toate teritoriile ocupate de Rusia.
Șeful spionajului militar ucrainean a relevat că „Ucraina este o țară recunoscută la granițele anului 1991 și cine nu este de acord cu acest lucru nu este de acord cu ordinea mondială care există de la sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial și cu principiile ONU”.
Oficialul ucrainean a mai spus că nu se așteaptă la o schimbare fundamentală pe frontul ucrainean în timpul iernii, deoarece „Rusia se află în prezent într-o fundătură”. Trupele ruse nu au un succes deosebit în Bahmut, regiunea Donețk – singura zonă în care Rusia desfășoară în prezent o ofensivă.
În ceea ce privește atacurile rusești cu rachete asupra infrastructurii energetice a Ucrainei, Budanov a remarcat că Rusia efectuează astfel de lovituri mai rar decât a făcut-o înainte, din cauza „scăderii rapide” a arsenalului său de rachete.
În replică, Moscova a transmis că recuperarea Crimeei de către ucraineni este un scenariu mai puțin realist decât cucerirea Kievului de către ruși.
O furtună puternică de iarnă a lovit o mare parte din SUA
O nouă reuniune Ucraina-SUA-Rusia se va desfășura duminica viitoare
O armă secretă, „discombobulator”, a fost crucială pentru capturarea lui Maduro, anunță Donald Trump
Reuters: Negocierile privind Ucraina, desfășurate la Abu Dhabi, s-au desfășurat într-o atmosferă constructivă
Comentariu EFE: Vladimir Putin își abandonează delirul de grandoare și se mulțumește cu Donbasul
Noua strategie de apărare a SUA: Europa este în continuare importantă, dar nu prioritară
Negociatorii ruşi, ucraineni şi americani reiau discuţiile la Abu Dhabi
Rușii au bombardat Harkov şi Kiev. O persoană a murit, alte 15 au fost rănite
POLITICO: Liderii UE au convenit că Europa trebuie să acţioneze singură
Planul de reconstrucție pentru Ucraina este aproape de finalizare, afirmă Ursula von der Leyen
Rusia avertizează că nu va exista pace în Ucraina dacă problema teritorială nu va fi rezolvată
Zelenski critică răspunsul slab al UE în privinţa Groenlandei şi solicită o abordare serioasă a securităţii arctice
BTA: Șeful statului, Radev, va părăsi clădirea Administrației Prezidențiale pe 23 ianuarie
Parlamentul European a respins moțiunea de cenzură împotriva Comisiei Europene
CNAS a început finanțarea pensiilor și alocațiilor sociale pentru luna februarie
Serviciul 112 îndeamnă cetățenii să utilizeze responsabil numărul de urgență în condiții meteo dificile
GALERIE FOTO // TOURISM & TRAVEL EXPO 2026 a fost inaugurată la Chișinău
Kremlinul confirmă că Trump i-a cerut lui Putin să nu bombardeze Kievul până la 1 februarie
Activitatea postului vamal Tudora, suspendată după depistarea unui obiect suspect în bagajul unui cetățean ucrainean
Investiții majore în infrastructura de canalizare din centrul ţării: două contracte de finanțare, semnate pentru raioanele Strășeni și Călărași
Interviu MOLDPRES // Ministra de Interne, Daniella Misail-Nichitin: „MAI aplică standarde europene în domeniul securității și este pregătit să avanseze în procesul de aderare la UE”
ANRE: La 3 februarie 2026 ar putea fi examinată decizia privind prețurile reglementate la gazele naturale
Republica Moldova consolidează parteneriatul european cu Slovacia
Daniela Crudu de la Moldova 1, numită purtătoare de cuvânt a Guvernului Republicii Moldova
ANRE: Prețurile la carburanți din Republica Moldova cresc sub influența cotațiilor internaționale de petrol
Ziua Internațională pentru Nonviolență în Școală: numărul cazurilor de abuz și bullying în școli, în scădere în ultimii ani
Un bărbat, condamnat la închisoare pentru finanțarea ilegală a partidului „Șansa”
Energocom a solicitat ANRE ajustarea prețurilor reglementate la gazele naturale pentru anul 2026
VIDEO // Speakerul Igor Grosu a discutat cu primarii din Sângerei despre reforma administrației publice locale: „Pentru a putea atrage proiecte mari este nevoie de primării puternice”
Deteriorări ale rețelelor electrice din cauza poleiului: mii de consumatori afectați în mai multe raioane ale țării