Ucraina cere Germaniei să oprească transportul de gaze rusești prin Nord Stream 1
Kie, 28 mai. /MOLDPRES/. Ucraina a cerut Germaniei să oprească transportul de gaz rusesc prin conducta Nord Stream 1, deoarece Moscova continuă să bombardeze Ucraina, relatează MOLDPRES cu referire la AGERPRES.
Furnizorul de stat ucrainean Naftogaz și operatorul statal de rețea consideră că dacă Berlinul nu opreşte complet fluxul de gaz rusesc, ar trebui cel puţin să reducă semnificativ cantitatea.
Nord Stream 1 este cea mai importantă conductă ce transportă gaz rusesc în Germania. Gazoductul trece prin Marea Baltică şi asigură aprovizionarea cu gaze către Europa, a declarat director general al operatorului sistemului de transport de gaze din Ucraina, Serhii Makohon.
"Vedem însă cum Rusia încalcă complet aceste principii". El a spus că, prin urmare, solicită ministerului economiei şi tehnologiei din Germania şi agenţiei federale de reţea să suspende sau cel puţin să limiteze drastic livrările.
Nord Stream 1 a fost folosită în 2021 pentru a transporta peste 59 de miliarde de metri cubi de gaz de la Viborg, în vestul Rusiei, arată datele companiei.
Întreaga Europă încearcă să reducă dramatic sau să pună capăt nevoii lor de energie furnizată de Rusia, încercând să evite astfel finanţarea în continuare a războiului Moscovei împotriva Ucrainei.
Invazia rusă începută pe 24 februarie nu dă semne să se încheie prea curând, în pofida mai multor runde de sancţiuni la adresa Rusiei, precum şi a livrărilor de arme Ucrainei.
Foto: campuslately.com
Evgheni Hmara, numit ministru al Apărării al Ucrainei. Andrii Sybiha își păstrează portofoliul de externe
Iranul avertizează ţările de la Golful Persic să nu ofere nicio asistenţă armatei americane
BTA: Fumul provenit din incendiile din Serbia și Albania a ajuns în opt municipalități din vestul Bulgariei
Germania anunță că va prelungi controalele la frontierele sale externe până la 15 martie 2027
ARMENPRESS: Armenia a înregistrat o ușoară scădere a criminalității în prima jumătate a anului
Ucraina: Rusia ar fi dezvoltat o dronă specială pentru atacarea liniilor electrice
Marea Neagră înaintează pe Dunăre. Apa sărată poate ajunge la 25 km în interiorul Deltei
Zece oameni au fost uciși într-un atac rusesc asupra localității Pechenihy din regiunea Harkov
Iranul și SUA ar fi convenit să prelungească armistițiul cu încă 60 de zile
Peste patru milioane de barili de petrol pe zi trec prin Strâmtoarea Hormuz, în pofida războiului
BTA: Cinci artiști bulgari, incluși într-o expoziție internațională din Arabia Saudită
UE pregăteşte pentru toamnă cel mai amplu pachet de sancţiuni împotriva Rusiei
Purtătorul de cuvânt al NATO, despre drona doborâtă în spațiul aerian românesc: „pare să fie rusească”
Grav accident cu implicarea unui autocar polonez în Ungaria: 12 pasageri au decedat și cel puțin zece au fost răniți
Premierul Vasile Tofan traversează înot Bosforul, într-o cursă de 6,5 km la Istanbul: „Este simbolic pentru Moldova”
Produsele chimice din Moldova vor avea reguli mai stricte de etichetare și ambalare, în conformitate cu standardele UE
FOTO // Femeile din agricultura Moldovei preiau lecții din experiența fermierilor cehi
Startup-urile și inovatorii pot obține până la 40 de mii de dolari pentru soluții energetice noi
Kazahstanul își alege noul Parlament după reforma constituțională
Moldova sunt EU // Ana Stîncă, de la Căușeni la Dublin: „Oriunde am merge în lume, purtăm cu noi valorile de acasă”
Germania și alte cinci state UE cer o taxă pe profiturile companiilor petroliere
FOTO // Premierul Vasile Tofan promovează Moldova la Istanbul ca destinație pentru investiții: „Moldova este deschisă pentru afaceri”
Macron anunță noi rachete interceptoare pentru Ucraina după intensificarea atacurilor rusești
FOTO // Banii Fondului Național pentru Mediu ajung în proiecte concrete în localități din raioanele Cimişlia şi Anenii Noi
Maia Sandu condamnă atacul rusesc asupra unui centru comercial din Krivoi Rog soldat cu cel puțin 16 morți și peste 130 de răniți
Debitul Nistrului atinge noi minime istorice, iar autoritățile pregătesc măsuri urgente
Satul Costești din raionul Ialoveni se pregătește să intre într-o rețea europeană de cooperare cu peste 10 milioane de locuitori
FOTO // Un bloc din Edineț intră într-un proiect pentru eficiență energetică cu sprijinul Norvegiei și Germaniei
Zeci de milioane de lei ajung suplimentar la buget după verificările Serviciului Vamal
Nucicultorii din Moldova, invitaţi să înveţe din experiența plantațiilor moderne din Spania și Portugalia