Ucraina denunță atacuri rusești în porturile Odesei și salută capturarea unui petrolier rusesc de către SUA
Guvernul ucrainean a anunțat miercuri că două noi atacuri rusești cu drone au țintit porturi din regiunea Odesa, pe coasta Mării Negre, atacuri soldate cu cel puțin doi morți și opt răniți, precum și cu pagube materiale, relatează agențiile Reuters și EFE, preluate de AGERPRES și MOLDPRES.
„Rusia a lovit din nou două porturi din regiunea Odesa”, a anunțat vicepremierul ucrainean Oleksii Kuleba, într-un mesaj pe Telegram, adăugând că instalații portuare, clădiri administrative și facilități de stocare a petrolului și uleiurilor vegetale au fost avariate.
Administrația Portuară a Ucrainei a transmis, de asemenea, că portul Cernomorsk a fost atacat cu drone, care au incendiat rezervoare de petrol și au rănit două persoane.
În acest timp, ministrul ucrainean de externe Andrii Sîbiga a salutat capturarea de către SUA a unui petrolier ce naviga în Atlantic sub pavilion rusesc și a descris această operațiune drept un bun exemplu al modului în care trebuie acționat împotriva Moscovei.
„Reținerea unei nave sub pavilion rusesc în Atlanticul de Nord evidențiază leadershipul ferm al SUA și al președintelui Donald Trump”, a scris ministrul ucrainean pe rețeaua socială X.
„Salutăm o astfel de abordare față de Rusia: acțiune, fără teamă. Acest lucru este de asemenea relevant pentru procesul de pace și pentru obținerea unei păci durabile”, a afirmat Andrii Sîbiga.
Respectivul petrolier, denumit inițial „Bella 1” și aflat sub sancțiuni americane din 2024 pentru presupuse legături cu Iranul, era urmărit de Garda de Coastă a SUA încă din 21 decembrie, în timp ce se deplasa fără încărcătură spre Venezuela, și reușise să scape unei prime tentative americane de interceptare. Între timp, petrolierul a fost redenumit „Marinera”, a fost înregistrat în Rusia și a arborat pavilion rusesc. Cu toate acestea, marina militară și Garda de Coastă a SUA au reușit miercuri să-l captureze.
Rusia a protestat, limitându-se să acuze SUA de încălcarea normelor internaționale de navigație stabilite în Convenția ONU privind Dreptul Mării, și a cerut Washingtonului să asigure un „tratament uman și demn” pentru membrii echipajului — dintre care unii sunt cetățeni ruși — și să le permită acestora repatrierea rapidă.
ONU presează Rusia să înceteze atacurile asupra infrastructurii energetice a Ucrainei
Aproape 300.000 de persoane au rămas fără energie electrică şi apă în Odesa după un atac rusesc
Raport Transparency International: evoluții privind percepția corupției în statele UE – țările baltice se remarcă prin îmbunătățiri constante și sunt considerate exemple regionale
Ajutorul militar pentru Ucraina, la cel mai mic nivel în 2025
Trei copii au fost uciși la Harkov într-un atac aerian rusesc
BTA: Rezultatele sondajului „Sportivul Balcanic al Anului 2025” vor fi prezentate la o ceremonie pe 16 februarie
Armenia și SUA au încheiat un acord în domeniul nuclear civil
Kazahstanul își rescrie istoria: consideră URSS regim de ocupație și revine la istoria Hoardei de Aur
Politico: UE analizează acordarea unui statut parțial Ucrainei înainte de aderarea deplină
Coreea de Nord a executat elevi pentru că au vizionat un serial sud-coreean
BTA: Manuscris bisericesc de valoare istorică donat Consulatului Bulgar din Edinburgh va fi restituit Bulgariei
Raport: Rusia ar putea ataca „un vecin” în șase luni de la un posibil armistițiu în Ucraina
UE analizează introducerea „preferinței europene” pentru sectoarele strategice
Serghei Lavrov acuză SUA că blochează un acord de pace în Ucraina
INTERVIU MOLDPRES // Nicolae Hristov, directorul ADR Sud: „Nu construim doar infrastructură, ci condiții de viață mai bune, un trai mai ușor pentru mii de locuitori”
MS confirmă nereguli la spitalul din Nisporeni: activitatea secției este oprită temporar, iar directoarea și-a dat demisia
Cancelaria de Stat a lansat procesul de elaborare a noului Plan de acțiuni pentru guvernare deschisă
Date, inovații și consultanță: Republica Moldova accelerează dezvoltarea sistemelor digitale din agricultură
Posibilitățile de extindere a investițiilor letone în Republica Moldova, discutate la Guvern
CNAMUP anunță detalii despre cazul bărbatului din Orhei, care a decedat până la sosirea ambulanței blocată în zăpadă
Pănțărușul, desemnat „Pasărea Anului 2026” în Republica Moldova
Operatorul centralei nucleare de la Fukushima a reluat distribuția de electricitate după o pauză de 14 ani
Circa 860 milioane de lei, acumulate de Fisc la buget timp de o săptămână
Ambulanțe blocate și camioane derapate: Salvatorii au intervenit în Orhei, Nisporeni și Găgăuzia după ninsori și polei
Misiune de afaceri Moldova–Grecia, organizată la Chişinău: oportunitate pentru consolidarea relațiilor economice și investiționale
Plăți de peste 63 de milioane de lei pentru sprijin financiar în agricultură, autorizate de AIPA săptămâna trecută
METEO // Cod portocaliu și galben de ninsori și vânt puternic în Republica Moldova
Mama opozantului Aleksei Navalnîi cere să i se facă dreptate fiului ei,otrăvit într-o închisoare din Rusia
Rezultatul evaluării Procurorului General interimar va fi făcut public în următoarea lună
Programul de granturi pentru turism a fost relansat. IMM-urile pot accesa noi finanțări