ro

 

Externe
06 August, 2026 / 21:18
/ 23 Iulie, 2022

Ucraina îl acuză pe Putin că a „scuipat” ONU şi Turcia prin atacarea portului Odesa

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Kiev, 23 iul. /MOLDPRES/. Ucraina l-a acuzat sâmbătă pe preşedintele rus Vladimir Putin că a 'scuipat în faţa' ONU şi a Turciei prin bombardarea portului Odesa, şi a afirmat că Moscova îşi va asuma 'întreaga răspundere' a eşecului acordului privitor la exportul de cereale, semnat vineri la Istanbul, transmite AFP, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.

Lovind cu rachete portul Odesa, preşedintele rus a 'scuipat în faţa secretarului general al ONU, Antonio Guterres, şi a preşedintelui turc Recep (Tayyip) Erdogan, care au depus eforturi uriaşe pentru a ajunge la acest acord', a declarat purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe, Oleg Nikolenko.

Ucraina a prevenit de asemenea că Rusia îşi va asuma 'întreaga răspundere' a eşecului acordului privitor la exportul de cereale.

'Inamicul a atacat portul comercial Odesa cu rachete de croazieră Kalibr. Două rachete au fost doborâte de apărarea antiaeriană, două au lovit infrastructura portului', a anunţat sâmbătă Comandamentul Operaţional Sud pe reţeaua Telegram.

Ucraina şi Rusia au semnat vineri, la Istanbul, două acorduri separate cu Turcia şi ONU privind exportul de cereale ucrainene şi de produse agricole prin Marea Neagră.

Foto: telegram


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Nivelul apelor Dunării, la un minim istoric: hidrocentralele din Serbia funcționează la 20% din capacitate

/ Acum 4 zile

CE pune de astăzi în aplicare normele Regulamentului privind IA și noile cerințe în materie de transparență

/ Acum 5 zile

BTA // A 10-a paradă internațională a vehiculelor de epocă, organizată la Vidin

/ Acum 5 zile

Grecia: Pompierii, puși în dificultate de un incendiu care amenință o cunoscută stațiune estivală

/ Acum 5 zile

Seism în apropiere de Napoli: 21 de răniți, dintre care doi în stare gravă, și pagube materiale

/ Acum 5 zile

Italia: Un seism cu magnitudinea 4,7 s-a produs în regiunea unui supervulcan din apropiere de Napoli

/ Acum 5 zile

Bulgaria scumpește vinietele cu 30% de la 1 august. Care sunt noile tarife pentru taxa de drum

/ Acum 5 zile

România intră în stare de alertă energetică în luna august

/ Acum 5 zile

Italia reintroduce controalele în porturi și aeroporturi pentru legăturile cu Spania, în urma crizei migranților din Ceuta

/ Acum 6 zile

Criza migranților din Ceuta: mai multe țări europene cer excluderea Spaniei din spațiul Schengen

/ Acum 6 zile

Aproape 50.000 de migranți au intrat într-o singură zi în enclava spaniolă Ceuta. Italia evocă suspendarea Schengen cu Spania

/ Acum 6 zile

Polonia confirmă că o rachetă rusească de tip Kh-101 a căzut pe teritoriul său

/ Acum 6 zile

Ungaria închide centrala atomică de la Paks. Guvernul cere limitarea consumului de energie

/ Acum 7 zile

Rusia îl include pe Pavel Durov, fondatorul Telegram, pe lista teroriștilor și extremiștilor