Ucraina ''merită'' să adere la NATO, afirmă preşedintele Erdogan
Istanbul, 8 iul. /MOLDPRES/. Ucraina "merită să adere la NATO", a declarat vineri preşedintele turc, Recep Tayyip Erdogan, după o întâlnire la Istanbul cu omologul său ucrainean, Volodimir Zelenski, comunică AFP, preluată de Agerpres și MOLDPRES.
Kievul vrea să adere la Alianţa Nord-Atlantică, dar Statele Unite au avertizat vineri că Ucraina "nu se va alătura NATO" la finalul summitului Alianţei prevăzut marţi şi miercuri la Vilnius.
Şeful statului turc, care a anunţat vizita preşedintelui rus, Vladimir Putin, "luna viitoare", a fost de părere, pe de altă parte, că Rusia şi Ucraina "ar trebui să revină la negocierile de pace".
Erdogan, care a luat cuvântul alături de preşedintele Zelenski, şi-a exprimat, de asemenea, dorinţa ca acordul privind exportul de cereale ucrainene, încheiat în iulie 2022 sub egida Naţiunilor Unite şi Turciei, să fie prelungit.
"Sperăm că acordul va fi prelungit", a spus Erdogan, în timp ce Rusia a declarat că nu vede niciun motiv să-l prelungească la expirarea sa pe 17 iulie.
UE a convenit asupra celui de-al 21-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei
Rusia este pregătită pentru o soluție diplomatică în Ucraina, bazată pe propunerile SUA, susține șeful diplomației ruse
BTA: Bulgaria sprijină 401 școli duminicale din 43 de țări cu finanțări de peste 8 milioane de euro
ARMENPRESS: Două instituții militare din Armenia devin parteneri asociați ai Colegiului European de Securitate și Apărare
VIDEO // Ucraina a lovit încă două centre logistice ale Wildberries. Pagube de peste 200 de miliarde de ruble
New York Post: Donald Trump l-ar dori pe președintele FIFA, Gianni Infantino, în funcția de secretar general al ONU
Zelenski l-a înlocuit pe Sîrski cu Drapatî la comanda armatei ucrainene
Volodimir Zelenski l-a demis pe comandantul șef al armatei ucrainene
În Nicaragua nu vor mai fi organizate alegeri
O navă care transporta gaz petrolier lichefiat a fost lovită în largul coastelor României. Echipajul, evacuat în siguranță
Trei persoane au fost ucise la Odesa în urma unui atac rusesc
Andy Burham este noul prim-ministru al Regatului Unit
Spania a câștigat Cupa Mondială 2026. „La Roja” a învins Argentina după prelungiri și a declanșat o adevărată fiesta la Madrid
Franța: Incendii în sudul țării, sute de pompieri mobilizați
VIDEO // Începe admiterea în universitățile din Moldova. Dan Perciun: „Burse mai mari și condiții mai bune pentru studenți”
Euro și dolarul se apreciază la început de săptămână
Agenda evenimentelor luni, 27 iulie
Ambasadorul Federației Ruse - chemat la MAE, în urma încălcărilor repetate ale spațiului aerian al României
VIDEO // Prim-ministrul Vasile Tofan discută zilnic cu reprezentanții mediului de afaceri: „Vrem să facem lucrurile mai simple și mai rapide, pentru ca antreprenorii să dezvolte afaceri și să creeze locuri de muncă”
Peste 175 de primării au aprobat amalgamarea voluntară, iar peste 85% dintre localitățile vizate sunt implicate în proces
Serviciile de stare civilă ale Ambasadei Republicii Moldova în Rusia, suspendate temporar în luna august
Expoziția „Roger Ballen. Umbrele minții”, inaugurată la Muzeul Național de Artă al Moldovei
Maia Sandu condamnă încălcările spațiului aerian românesc de către dronele rusești
Trafic intens la ieșirea din R. Moldova prin postul vamal Sculeni. Călătorii sunt îndemnați să aleagă rute alternative
Eugen Tomac: „România are mecanisme care pot accelera integrarea europeană a Republicii Moldova”
MOLDOVA SUNT EU // Departe de casă - aproape de Moldova. Snejana Teclia invită diaspora să descopere țara prin artă și povești
O nouă dronă, doborâtă de un avion F-16 românesc deasupra apelor teritoriale ale României
Mihai Isac: De ce Republica Moldova are nevoie de Sudul Global. Lecțiile vizitei președintei Indiei la Chișinău
Un mort și 16 răniți după ce o mașină a intrat în mulțime la Gay Pride de la Berlin
BTA: Bear With Me” va avea premiera mondială la cea de-a 32-a ediție a Festivalului de Film de la Sarajevo, în august