ro

 

Externe
15 Iulie, 2026 / 03:52
/ 07 August, 2023

Ucraina susţine că a dejucat un atac rusesc împotriva lui Zelenski

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Kiev, 7 aug. /MOLDPRES/. Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU) a transmis luni că a arestat o femeie acuzată că a ajutat Rusia să pregătească un atac împotriva preşedintelui Volodimir Zelenski în timpul unei vizite la Mikolaiv (Nikolaev), în sudul Ucrainei, relatează AGERPRES, preluat de MOLDPRES.

SBU a precizat într-un comunicat că a arestat o "informatoare a serviciilor secrete ruse care aduna informaţii despre vizita planificată a preşedintelui în regiunea Mikolaiv", în apropiere de linia frontului, pentru un "atac aerian masiv".

Conform sursei citate, această femeie care lucra într-un magazin dintr-o bază militară "a încercat să stabilească timpul şi lista locurilor din itinerariul provizoriu al şefului statului în regiune".

SBU a publicat o fotografie neclară a femeii, reţinută de agenţi, precum şi mesaje telefonice şi note scrise de mână despre activităţi militare.

Volodimir Zelenski a subliniat luni pe Telegram că SBU l-a informat despre această tentativă de atac şi este ţinut la curent despre "lupta împotriva trădătorilor" din Ucraina.

Preşedintele ucrainean a vizitat regiunea Mikolaiv în iunie, după spargerea barajului Kahovka, care a inundat părţi mari din sudul Ucrainei, şi la sfârşitul lunii iulie, după bombardamente mortale.

În declaraţia sa, SBU a precizat că a luat "măsuri suplimentare de securitate" pentru vizita lui Volodimir Zelenski, dar nu a arestat-o imediat pe femeie, "pentru a obţine noi informaţii despre 'comanditarii ei ruşi' şi sarcinile care i-au fost atribuite".

Conform SBU, ea a căutat informaţii în special despre amplasarea sistemelor ucrainene de război electronic şi a depozitelor de muniţie şi a fost arestată "în flagrant" în timp ce încerca să transmită informaţiile sale serviciilor secrete ruseşti.

Ea este acuzată că a difuzat informaţii neautorizate despre arme şi mişcări de trupe şi riscă până la 12 ani de închisoare, au precizat serviciile de securitate.

Justiţia ucraineană anunţă în mod regulat arestarea persoanelor care trăiesc în Ucraina acuzate că au transmis informaţii pentru a ajuta armata rusă. 

Foto: telegram


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 zile

Statele NATO îşi reafirmă, în Declaraţia de la Ankara, angajamentul „de nezdruncinat” faţă de Articolul 5

/ Acum 6 zile

BTA: Plovdiv lansează „Phillgood Month 2026”, o lună dedicată muzicii, artei și culturii urbane

/ Acum 6 zile

NATO promite Ucrainei ajutor militar de 70 de miliarde de euro în 2026

/ Acum 6 zile

ARMENPRESS: Uniunea Europeană donează Armeniei un utilaj de ultimă generație pentru deminare

/ Acum 6 zile

Prețul petrolului Brent a crescut cu 6%, după ce Trump a anunțat încheierea armistițiului cu Iran

/ Acum 6 zile

Ucraina a lovit nouă petroliere ale „flotei din umbră” ruse în Marea Azov

/ Acum 6 zile

Premierul bulgar avertizează despre o posibilă escaladare nucleară rusă în Ucraina

/ Acum 6 zile

Armata americană a lovit peste 80 de ținte în Iran

/ Acum 7 zile

Donald Trump, la Summitul NATO de la Ankara: „Putin și Zelenski vor un acord pentru încheierea războiului în Ucraina, care e posibil în curând”

/ Acum 7 zile

BTA: Nivelul scăzut al Dunării afectează navigația pe sectorul bulgăresc al fluviului

/ Acum 7 zile

Instanța de apel din Franța a confirmat condamnarea lui Marine Le Pen. Lidera RN poate candida la alegerile prezidențiale din 2027

/ Acum 7 zile

Zelenski: Ucraina doboară peste 90% dintre dronele Shahed și poate deveni un pilon al apărării NATO

/ 06 Iulie, 2026

Nepotul lui Raul Castro spune că este dispus să negocieze cu Donald Trump

/ 06 Iulie, 2026

Sonda chineză Tianwen-2 ajunge la un asteroid, după o călătorie de un miliard de kilometri

 


 
/ Acum 10 ore

FOTO // Vasile Tofan, după consultările cu miniștrii interimari: „Îmi doresc un Guvern concentrat pe câteva priorități clare, disciplinat în folosirea banilor publici și evaluat în funcție de rezultate”

/ Acum 10 ore

Săptămână decisivă pentru noul Guvern: Premierul desemnat Vasile Tofan ar putea anunța vineri componența Cabinetului de miniștri

/ Acum 10 ore

UE oferă Republicii Moldova un nou pachet de asistență de 120 de milioane de euro pentru consolidarea apărării și rezilienței

/ Acum 10 ore

VIDEO // Premierul interimar, Eugeniu Osmochescu: „Deschiderea negocierilor pentru clusterul 6 marchează o nouă etapă în procesul de aderare și reflectă progresele înregistrate de țara noastră”

/ Acum 10 ore

Maia Sandu, de Ziua Națională a Franței: „Suntem mândri să avem această țară printre cei mai apropiați prieteni ai noștri”

/ Acum 11 ore

Republica Moldova și Macedonia de Nord vor consolida cooperarea în domeniul administrației

/ Acum 11 ore

VIDEO // Progresele Republicii Moldova în realizarea Obiectivelor de Dezvoltare Durabilă, prezentate de secretarul general al Guvernului la Forumul ONU

/ Acum 11 ore

ARMENPRESS: Festivalul Internațional de Film „Golden Apricot” din Erevan a debutat cu 90 de filme din 40 de țări

/ Acum 11 ore

VIDEO // Ce este „Clusterul 6” în negocierile cu UE și cum va proteja Republica Moldova de amenințările externe, aducând noi oportunități comerciale

/ Acum 12 ore

Ministrul Dorin Junghietu a verificat lucrările din Stația Electrică Chișinău: „Suntem într-o etapă decisivă”

Vezi mai multe