ro

 

Externe
25 Aprilie, 2026 / 13:17
/ 14 Septembrie, 2022

Ucraina va putea intra în zona liberă de roaming european

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Strasbourg, 14 sep. /MOLDPRES/. Preşedintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a anunţat astăzi în discursul său anual privind starea Uniunii Europene, susţinut în plenul Parlamentului European reunit la Strasbourg, că doreşte includerea Ucrainei în zona liberă de roaming europeană pentru utilizatorii de telefoane mobile, relatează MOLDPRES cu referire la AGERPRES.

''Vom aduce Ucraina în zona noastră liberă de roaming europeană'', a declarat şefa executivului UE în faţa eurodeputaţilor, în discursul său la care asistă şi Olena Zelenska, prima doamnă a Ucrainei, şi care este primul de la declanşarea războiului din Ucraina, pe 24 februarie acest an.

Ursula von der Leyen a explicat că utilizatorii ucraineni vor putea telefona, trimite SMS-uri şi naviga pe internet pe echipamentele lor electronice mobile fără niciun cost suplimentar.

În aceeași manieră vor achita serviciile și consumatorii din UE care călătoresc în Ucraina.

Gratuitatea serviciilor suplimentare la convorbirile pe telefonul mobil în UE fără costuri adiţionale reprezintă una dintre cele mai populare realizări ale Uniunii Europene, adaugă agenţia de presă germană.

Foto: dcnewsnow.com


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Criza politică în România: miniștrii PSD au demisionat

/ Acum 1 zi

Franța și Polonia ar putea simula scenarii nucleare în cadrul unor exerciții militare comune

/ Acum 2 zile

Doi oameni au murit la Dnipro în bombardamentele efectuate de forțele ruse

/ Acum 2 zile

Slovacia reia importurile de petrol prin conducta „Drujba”, după finalizarea reparațiilor

/ Acum 2 zile

Zelenski: Prezența internațională pe linia frontului ar putea descuraja Rusia și preveni noi războaie

/ Acum 2 zile

BTA: Borislav Sarafov demisionează din funcția de procuror general interimar

/ Acum 2 zile

UE a aprobat împrumutul pentru Ucraina și noile sancțiuni împotriva Rusiei, după ce Ungaria a ridicat veto-ul

/ Acum 3 zile

Ucraina propune negocieri directe Zelenski–Putin în Turcia: demers pentru relansarea păcii

/ Acum 3 zile

JD Vance își amână plecarea către Pakistan și crește incertitudinea asupra negocierilor americano-iraniene

/ Acum 3 zile

Companii maritime au primit mesaje frauduloase care promit facilitarea trecerii în siguranță a Strâmtorii Ormuz

/ Acum 3 zile

ARMENPRES: Prim-ministrul Armeniei s-a întâlnit cu reprezentantul special al NATO

/ Acum 3 zile

Premierul României anunță inițierea discuțiilor pentru funcționarea unui guvern minoritar

/ Acum 4 zile

China îi îndeamnă pe iranieni sa păstreze deschisă strâmtoarea Ormuz

/ Acum 4 zile

Festivalurile „Ruta Culturii” din Turcia se extind în acest an la 26 de orașe, cea mai amplă ediție de până acum