Ungaria va ratifica aderarea Finlandei și Suediei la NATO la începutul anului viitor
Budapesta, 25 nov. /MOLDPRES/. Premierul Ungariei Viktor Orban a declarat joi că Parlamentul de la Budapesta va ratifica aderarea Finlandei şi Suediei la NATO la începutul anului viitor, relatează MOLDPRES cu referire la AGERPRES.
Aflat la o reuniune a Grupului de la Vişegrad în Slovacia, Orban a precizat că guvernul său a decis deja că Ungaria va sprijini aderarea Finlandei şi Suediei şi că Parlamentul va include acest subiect pe agendă în prima sesiune de anul viitor.
"Ungaria cu siguranţă va sprijini aderarea lor. Guvernul a făcut-o deja, iar Parlamentul o va face la rândul său", a spus premierul ungar.
Legislativul ungar îşi începe de obicei noua sesiune la mijlocul lunii februarie. Finlanda şi Turcia sunt singurii membri ai NATO care nu au dat încă unde verde pentru aderarea Finlandei şi Suediei.
Executivul de la Budapesta a înaintat propunerile legislative necesare în iulie, însă Parlamentul, unde partidul lui Orban, FIDESZ, are o majoritate de două treimi, nu a pus încă pe agendă cele două proiecte de lege pentru dezbatere şi aprobare.
Foto simbol
Ministrul Energiei din Ucraina explică întreruperea masivă de curent electric în mai multe regiuni ale țării
Ninsori abundente în Japonia: 14 morți și aproape 200 de persoane rănite
Volodimir Zelenski a discutat cu Nicușor Dan despre proiectele energetice comune care pot spori securitatea celor două țări
Parlamentarii ruși cer utilizarea „armelor răzbunării” în Ucraina
Mai multe state avertizează asupra riscului unui accident nuclear în războiul din Ucraina
BTA: Agenția pentru Bulgarii de Pretutindeni deschide nominalizările pentru Premiul „Femeia Bulgară a Anului”
Polonia a semnat contracte de aproape 3,6 miliarde de euro pentru zidul anti-drone la frontiera de est
Kremlinul confirmă că Trump i-a cerut lui Putin să nu bombardeze Kievul până la 1 februarie
Donald Trump susține că Putin a fost de acord cu o oprire temporară a atacurilor asupra rețelei electrice ucrainene
Estonia propune interdicția de intrare în UE pentru foștii soldați ruși implicați în războiul din Ucraina
Uniunea Europeană impune noi sancțiuni persoanelor implicate în propagandă rusă
România, Grecia și Bulgaria încep proiecte comune pentru infrastructura strategică la Marea Neagră–Marea Egee
BTA organizează conferințe pentru a reînvia memoria Răscoalei din Aprilie
The Wall Street Journal: trei scenarii privind evoluția războiului din Ucraina în 2026
ASP dezminte speculațiile privind construcția unei fabrici de armament la Ungheni
Teatrul Național „Eugène Ionesco” aduce pe scenă premiera „Edmond”, o dramă intensă despre confruntarea cu sine
FOTO // Bruxellezii stau la rând pentru a cumpăra pâine cu maia de la brutăria unei moldovence. Afacerea de succes este inspirată de sfaturile bunicii din satul Orac, Leova
Regulile de stabilire a impozitului pe avere vor fi modificate
Șoferul care a lovit mortal un adolescent la Strășeni, arestat pentru 30 de zile
INTERVIU MOLDPRES // Eugenia Bejan: „Lectura este cheia prin care copiii înțeleg lumea”
Ninsori slabe și ghețuș pe drumurile din țară. Autoritățile îndeamnă șoferii la prudență
VIDEO // Reformă amplă în domeniul ecologic: instituțiile din subordinea Ministerului Mediului, reorganizate
Cod galben de polei și ghețuș: avertizare meteo pentru mai multe regiuni ale țării
Noi măsuri pentru prevenirea riscurilor: Guvernul a aprobat metodologia de evaluare a barajelor
VIDEO // Membru al unei rețele de migrație ilegală, reținut la Chișinău
Prețul mediu al energiei electrice procurate în ianuarie a fost de 144 euro/MWh
Republica Moldova, solidară cu Ucraina: Un lot de asistență umanitară va fi transmis poporului ucrainean, care luptă pentru pacea întregului continent european
Numărul gospodăriilor care beneficiază de compensații la căldură a crescut în ianuarie
Ordine și transparență în fondul locativ: ce prevede Programul de condominii aprobat de Guvern
VIDEO // Doi tineri din Comrat, arestați pentru escrocherii comise prin schema „ruda implicată în accident”