UNICEF cere să se acorde prioritate profesorilor la vaccinurile anti-COVID-19
New York, 15 dec. /MOLDPRES/. UNICEF a cerut luni ca profesorii şi învăţătorii să aibă prioritate la administrarea vaccinurilor împotriva COVID-19 pentru ca procesul de învățământ să se poate desfășura cu prezentă fizică, iar centrele școlare să rămână deschise, relatează EFE, citată de AGERPRES și MOLDPRES.
Fondul Internaţional pentru Urgențe ale Copiilor al Națiunilor Unite a cerut într-un comunicat ca această colectivitate să fie vaccinată imediat după personalul sanitar din prima linie şi categoriile de risc, cele două grupuri care vor fi primele vaccinate în majoritatea ţărilor.
"Pandemia de COVID-19 a făcut ravagii în educația copiilor din întreaga lume. Vaccinarea profesorilor este un pas cheie", a declarat directoare executivă a UNICEF, Henrietta Fore. "Deşi deciziile privind repartizarea vaccinurilor rămân la decizia guvernelor, consecințele unei educații pierdute sau limitate o perioadă prelungită de timp sunt profunde, mai ales pentru cei mai defavorizați", a insistat ea.
Fore a reamintit că, cu cât vor petrece mai mult timp copiii în afara școlii, cu atât este mai probabil ca ei să nu se mai întoarcă niciodată la școală şi va fi mai dificil pentru părinții lor să revină la locurile de muncă.
"Sunt decizii dificile care obligă la realizarea unor sacrificii dificile. Ceea ce nu ar trebui să fie dificil este însă decizia de a face tot ceea ce este posibil pentru a salvgarda viitorul generației viitoare", a subliniat Henrietta Fore.
UNICEF a reamintit că în cele mai grele momente, pandemia a determinat închiderea școlilor la care învață aproape 90 la sută dintre elevii din întreaga lume, o cifră care de atunci s-a redus.
Închiderea şcolilor continuă totuşi în multe locuri ale lumii, deşi - potrivit UNICEF - "există tot mai multe dovezi că şcolile nu sunt un factor important de transmitere comunitară.
Potrivit agenţiei ONU, la data de 1 ianuarie centrele de învăţământ erau închise pentru 1 din 5 copii din întreaga lume, reprezentând aproape 320 de milioane de elevi.
foto: unmultimedia.org
Zelenski cere reluarea negocierilor după cel mai amplu atac cu drone asupra Moscovei
Biroul președintelui Consiliului European, Antonio Costa, a avut „contacte scurte” diplomatice cu Kremlinul
Parlamentul European a aprobat noi tehnici genomice (NTG) în agricultură
Liderii G7 reafirmă sprijinul militar pentru Ucraina și anunță noi sancțiuni împotriva Rusiei
Cutremur în nord-vestul Chinei: o perosană a decedat, altele opt sunt rănite
ARMENPRESS: Miniștrii UE discută consolidarea rezilienței și diversificarea economică a Armeniei
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a sosit la summitul G7 de la Evian
Zelenski propune o întâlnire cu Putin în SUA
SUMMIT G 7 // Regatul Unit va furniza uraniu îmbogățit Ucrainei și anunță noi sancțiuni împotriva Rusiei
BTA: Ediția revistei LIK dedicată lui Christo și Jeanne-Claude este prezentată la Paris
Zelenski spune că i-a propus lui Putin o întâlnire la summitul G7, dar Moscova nu a dat curs inițiativei
ARMENPRESS: Miniștrii de Externe ai UE discută sprijinul pentru Armenia în cadrul reuniunii Consiliului Afaceri Externe
Rusia a atacat Kievul: Catedrala Adormirea Maicii Domnului din Lavra Peșterilor a luat foc, sunt victime
Zelenski îi mulțumește lui Trump pentru sprijinul acordat Ucrainei și anunță o nouă întâlnire
Cronica ARHIVELOR // Alexandru Bantoș, omul care a pus limba română în centrul presei culturale din Republica Moldova
Atenție, șoferi! Polițiștii desfășoară operațiunea „GIROFAR”
VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu, de Ziua Suveranității: „Drumul european este alegerea suverană a Republicii Moldova”
Atacurile rusești au provocat noi victime în Ucraina, iar Rusia se confruntă cu o criză tot mai gravă a carburanților
Atleta Andreea Stavila-Grosu a câștigat aurul la Campionatele Balcanice de atletism
Elevii din colegii și centre de excelență susțin examenul de calificare în baza testelor unice
Magistrații urmează să pronunțe sentința în privința foștilor membri ai Comitetului de Creditare al BC „Banca de Economii” SA
Atelierul artistului plastic Teodor Buzu, vizitat de Igor Grosu în Cehia
VIDEO // Președinta Maia Sandu, la 36 de ani de la proclamarea Suveranității: „Avem obligația de a ne apăra independența și pacea. Acest lucru îl putem face doar prin integrarea europeană”
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, și-a început vizita oficială în Republica Cehă cu întrevederi dedicate cooperării și dezvoltării locale
Ziua Suveranității: 36 de ani de la actul care a deschis drumul Republicii Moldova spre Independență
Leul moldovenesc se apreciază față de euro și dolar
Cabinetul propus de Adrian Veștea nu a primit votul de învestire în Parlament. Urmează noi consultări la Cotroceni
Agenda evenimentelor, marți, 23 iunie
VIDEO // Parcursul european al Republicii Moldova, discutat de Igor Grosu cu președintele Senatului Cehiei
METEO // Temperaturi de până la 35 de grade pe 23 iunie