Uniunea Europeană va crește și diversifica livrarea gazelor
Paris, 23 ian. /MOLDPRES/. Pe fundalul crizei energetice provocate în mare măsură de comportamentul Rusiei, Uniunea Europeană discută cu partenerii săi despre o posibilă creştere a livrărilor gaze către blocul comunitar, a declarat comisarul pentru Energie, Kadri Simson, după o întâlnire cu miniştrii europeni ai energiei care a avut loc sâmbătă, 23 ianuarie, în Franţa, relatează MOLDPRES cu referire la G4Media.
Adâncirea crizei aprovizionării cu gaze în Europa este direct atribuită pe scară largă livrărilor de gaze insuficiente din Rusia și a determinat creşterea preţurilor la energie. Moscova neagă manipularea livrărilor.
Comisarul European a spus că în februarie va participa la conferinţe din Azerbaidjan şi Washington, pentru a discuta modalităţi de creştere a livrărilor de gaze către Europa.
”Nivelurile stocurilor de gazele din UE sunt semnificativ mai mici decât de obicei în această perioadă a anului”, a spus Simson reporterilor.
Oficialii europeni, reuniţi în oraşul Amiens, au discutat despre incertitudinea de pe piaţă cauzată de criza din Ucraina şi scăderile semnificative ale livrărilor din Rusia în ultimele luni, a subliniat oficialul european.
”Mesajul meu este că Europa are o infrastructură de gaze solidă, bine diversificată şi rezistentă şi proceduri clare de solidaritate în caz de urgenţă. Dar trebuie să rămânem extrem de vigilenţi, să ne îmbunătăţim pregătirea pentru riscuri şi să consolidăm solidaritatea între statele membre”, a declarat Simson.
Și noul cancelar german, Olaf Scholz a semnalat săptămâna aceasta că Germania ar putea fi pregătită să discute despre blocarea aprobării conductei Nord Stream 2, care urmează să transporte gaze rusesc în Germania, ocolind Ucraina, în cazul în care Rusia atacă Ucraina.
Simson a reiterat o propunere a Comisiei prezentată în decembrie, menită să revizuiască reglementările privind furnizarea de gaze, pentru a îmbunătăţi coordonarea între statele membre în ceea ce priveşte stocarea gazelor.
”Obiectivul este de a permite o utilizare mai eficientă a capacităţilor de stocare şi de a asigura niveluri adecvate de stocare a gazelor. Dar… singura soluţie durabilă pentru dependenţa noastră de combustibilii fosili… este să finalizăm tranziţia verde”, a spus Simson.
Foto: sustaineurope.com
Senatorii american au ajuns la un acord pentru a pune capăt paraliziei bugetare
Rămăşiţele pământeşti ale ultimului domn al Moldovei, Grigore Alexandru Ghyka, vor fi înhumate la Iași
Ucraina ar putea rămâne fără energie electrică până la 16 ore pe zi după atacurile ruseşti
Peste 1.400 de zboruri au fost anulate în SUA din cauza shoutdown-ului guvernamental
China suspendă interdicția de export pentru anumite metale rare spre SUA
Stoltenberg: NATO nu a închis spațiul aerian al Ucrainei de teama unui război direct cu Rusia
Analiștii avertizează asupra unei noi etape în strategia Rusiei în Ucraina
Toate termocentralele companiei „Centrenergo” din Ucraina au fost scoase din funcțiune după atacurile rusești
BTA: Președintele Organizației Meteorologice Mondiale, Al Mandous: Institutul Antarctic Bulgar stabilește un standard pentru colaborarea științifică globală
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski cere sisteme de apărare aeriană
În sectoarele capitalei sunt organizate târguri cu produse autohtone
FOTO // Reprezentanții USMF „Nicolae Testemiţanu”, apreciați cu distincții din partea Academiei de Științe a Moldovei
Alegeri locale noi. Circa 850 de cetățeni s-au prezentat la urnele de vot până la ora 9:00
Peste 130 de șoferi, sancționați zilnic pentru exploatarea automobilului fără inspecția tehnică și polița RCA. Amenzile aplicate de polițiști
Prim-ministrul Alexandru Munteanu va avea la Bruxelles o întâlnire cu diaspora moldovenească
În șase localități din țară se desfășoară alegeri locale noi
Trei morți și mai mulți răniți în Portugalia în urma furtunii Claudia
Guvernul a plantat 110 de mii de puieți, în cadrul campaniei „Generația pădurii”
FOTO // Peste 1 000 de voluntari au participat la campania de plantare de la Mihailovca, Cimișlia
FOTO // Premierul Alexandru Munteanu, prezent la campania națională de împădurire: „Ne propunem să plantăm 145 000 de hectare de pădure până în anul 2032”
FOTO // Soții Sergiu și Veronica Secaș au inițiat o afacere la Slobozia Mare, cu sprijinul UE. Igor Grosu: „Sudul Moldovei se dezvoltă datorită antreprenorilor noștri curajoși”
ANOFM îndeamnă angajatorii să declare locurile de muncă vacante, inclusiv cele pentru persoanele cu dizabilități
VIDEO // Speakerul Igor Grosu a participat la campania națională de împădurire: „Peste ani, să ne bucurăm de o țară mai verde, cu păduri și aer curat”
GALERIE FOTO // Campania națională de împădurire „Toamna 2025” a început oficial la Mihailovca, Cimișlia
VIDEO // Ruta Gastronomică Moldova–România: Drumul care unește două țări prin gust și tradiție