Vershbow invită țările NATO să-și îmbunătățească capacitățile de descurajare
Bruxelles, 30 mai /MOLDPRES/.Adjunctul secretarului general al NATO, Alexander Vershbow, a făcut apel la țările membre ale Alianței Nord-Atlantice să-și îmbunătățească capacitățile de disuasiune, pentru a descuraja Rusia și alte țări care ar putea reprezenta un potențial pericol la adresa Alianței, relatează agenția de presă macedoneană MIA, preluată de AGERPRES şi MOLDPRES.
"Trebuie să facem mai mult pentru a ajuta țările din vecinătatea estică, Ucraina, Georgia, Republica Moldova, precum și partenerii noștri din Orientul Mijlociu", a declarat Vershbow la Praga, în timpul discuțiilor despre prioritățile summitului NATO din iulie de la Varșovia.
Potrivit lui Vershbow, Rusia a arătat că este pregătită să folosească forța dincolo de granițele sale, să modifice frontiere internaționale și să destabilizeze țări suverane pentru a-și atinge obiectivele strategice.
Alianța Nord-Atlantică se pregătește să-și consolideze prezența în Polonia și în cele trei țări baltice, printr-o prezență permanentă a trupelor multinaționale, care ar trebui să împiedice Rusia să încerce să extindă modelul de război hibrid din Ucraina mai departe, spre est.
În acest sens, Vershbow a salutat angajamentul Țărilor de la Vişegrad (Polonia, Ungaria, Slovacia și Cehia) de a participa la prezența NATO în țările baltice. Cele patru state au anunțat miercurea trecută că intenționează să trimită începînd din 2017 cîte o unitate militară în țările baltice pentru a-i ajuta pe aliații lor din cadrul NATO în fața Rusiei, potrivit AFP.
/Editor M.Cucu/
BTA: Gimnastele bulgare au câștigat două titluri și patru medalii la Cupa Aphrodite din Atena
Ucrainenii au atacat cel mai mare port rusesc pentru exportul de petrol de la Marea Baltică
UE limitează fluxul de informaţii confidenţiale către Ungaria
Slovenia restricționează vânzările de carburanți
G7 cere Iranului „să pună capăt imediat și necondiționat” atacurilor sale „nejustificabile”
Donald Trump ia în considerare „reducerea treptată” a operațiunilor împotriva Iranului
Nave comerciale sub pavilion străin, avariate în urma unui atac cu drone în regiunea Odesa
Ucraina a desfășurat unități pentru interceptarea de drone în cinci țări din Orientul Mijlociu
SUA au început operațiunea militară de redeschidere a Strâmtorii Ormuz
Premieră istorică: slujbele au fost suspendate la Biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim
Iranul nu mai poate îmbogăți uraniu sau fabrica rachete balistice, anunță premierul israelian
Emisari ucraineni se întâlnesc sâmbătă cu negociatorii americani în SUA
Italia estimează că există sute de „celule latente” iraniene în întreaga lume
Prețurile la gaze în Europa au crescut cu 30% după atacuri asupra infrastructurii energetice din Golful Persic
Intrarea triumfală de la Complexul memorial „Cimitirul Eroilor” din Chișinău, inaugurată după reabilitare
Republica Moldova evită și astăzi deconectările de energie electrică prin mecanisme de urgență și cooperare regională
FOTO // CFM pune în funcțiune trei noi estacade feroviare în Căușeni, Drochia și Cimișlia
FOTO // Două sectoare de drum regional din raionul Telenești, recepționate după lucrări de reparație capitală
VIDEO // Droguri de circa 2 milioane de lei. Doi concubini, reținuți pentru comercializarea substanțelor narcotice
FOTO // Peste 40 de sectoare de drum, supuse lucrărilor de întreținere în ultimele zile
O fermă modernă de ovine se dezvoltă la Bumbăta, Ungheni, cu sprijinul Proiectului AGGRI
MEC a inițiat procesul de elaborare a Planului național de prevenire și intervenție în caz de bullying
Maia Sandu, la Adunarea Judecătorilor: „Reforma justiției nu o facem pentru că ne-o cere UE, ci pentru că oamenii vor ca legea să stea în capul mesei”
Arabia Saudită a încheiat un acord de apărare cu Ucraina
CSM s-a întrunit anul trecut în 50 de ședințe și a adoptat peste 700 de hotărâri
Președinta Maia Sandu, la Adunarea Generală a Judecătorilor: „Oamenii vor ca legea să stea în capul mesei”
Discursul Președintei Maia Sandu la Adunarea Generală a Judecătorilor
VIDEO // Rețea de șantaj online destructurată: 10 suspecți, reținuți
FOTO // Republica Moldova a deschis un Consulat onorific la Almaty, Kazahstan
Președinta Maia Sandu, la 108 ani de la Unirea Basarabiei cu România: „Cu România la braț, vom reuși să îndeplinim dezideratul generației noastre – să revenim în familia europeană”