Volodimir Zelenski: Discuțiile de pace cu Rusia s-ar putea încheia din cauza atrocităților și a atacurilor din Donbas
Kiev, 30 apr. /MOLDPRES/. Șeful statului ucrainean Volodimir Zelenski a avertizat că există un risc mare ca discuțiile de pace cu Moscova să se încheie, din cauza atrocităților comise de trupele ruse, relatează MOLDPRES cu referire la Digi24.
"Riscurile ca discuțiile să se încheie sunt mari din cauza a ceea ce au lăsat în urma lor rușii. Ucrainenii vor să-i omoare. Când există o astfel de atitudine, este greu să vorbești despre discuții de pace", a declarat președintele ucrainean.
Părțile beligerante nu au mai purtat discuții de pace față în față din 29 martie, iar situația s-a deteriorat din cauza atrocităților comise de ruși.
Președintele Ucrainei a afirmat că situaţia din regiunea Harkov este dificilă, dar există "succes tactic important".
"În Donbas, ocupanţii fac totul pentru a distruge orice viaţă. Bombardamente brutale şi constante, atacuri constante ale ruşilor asupra infrastructurii şi zonelor rezidenţiale arată că Rusia vrea să transforme această zonă într-una nelocuită. De aceea, apărarea ţării, protecţia oamenilor sunt chiar o luptă pentru viaţă. Pentru Lisichansk, Severodoneţk, Popasna, Kramatorsk, Sloviansk, Marinka şi alte oraşe şi comunităţi din Donbas pe care trupele ruse vor să le transforme în ruine, absolut totul se decide în acest război. Dacă invadatorii ruşi reuşesc să îşi realizeze planurile, cel puţin parţial, vor avea destulă artilerie şi aeronave pentru a distruge întregul Donbas. Aşa cum au distrus Mariupolul. Oraşul, care era unul dintre cele mai dezvoltate în regiune, este doar un lagăr de concentrare în mijlocul unor ruine. Şi ordinul ocupanţilor din acea parte din Mariupol pe care din păcate încă o controlează diferă nesemnificativ de ceea ce au făcut naziştii în teritoriile ocupate din Europa de Est. Dar trupele ruse reuşesc să fie chiar mai cinice decât naziştii în urmă cu 80 de ani. La acea vreme, invadatorii nu au spus că locuitorii din Mariupol şi apărătorii oraşului s-au bombardat şi s-au omorât ei înşişi", a mai spus Volodimir Zelenski.
"Sunt recunoscător Statelor Unite, preşedintelui Biden şi Congresului pentru echivalentul celebrului program de Împrumut şi Închiriere, care va fi foarte folositor în lupta împotriva Rusiei, împotriva invadatorilor ruşi", a afirmat Zelenski, în mesajul transmis vineri, 29 aprilie, noaptea.
Armata rusă și-a îndreptat atenția spre estul și sudul Ucrainei, după ce nu au reușit să captureze capitala într-un asalt de nouă săptămâni.
Rușii au capturat orașul Herson din sudul Ucrainei, iar forțele sale au ocupat în mare parte orașul Mariupol din sud-estul țării, unde se desfășoară încercări ale ONU pentru evacuarea civililor.
Foto: rmf24.pl
Facebook și Instagram, afectate de o pană la nivel mondial. Utilizatorii raportează probleme de acces
Atac masiv cu rachete balistice asupra Kievului: un mort și 13 răniți în urma bombardamentului rusesc
Președintele Ungariei a promulgat amendamentul constituțional care îi încheie mandatul
India a lansat cu succes prima sa rachetă orbitală
BTA: Onoruri militare la Sofia, cu prilejul împlinirii a 189 de ani de la nașterea lui Vasil Levski
SUA și Iranul anunță noi atacuri reciproce. Teheranul declară suspendarea angajamentelor privind memorandumul de încetare a conflictului
Ministrul german de interne avertizează asupra unui pericol sporit de atacuri pe teritoriul țării
Peste 370 de drone ucrainene au vizat Rusia în această noapte
Volodimir Zelenski anunță măsuri pentru consolidarea relațiilor dintre Ucraina și Polonia
Ucraina a distrus un bombardier strategic rusesc Tu-95
Atacuri rusești asupra Ucrainei: patru morți și mai mulți răniți, inclusiv copii
Ungaria a deschis o anchetă privind legăturile fostului ministru de Externe Szijjarto cu Rusia
AFP: Canicula record din iunie, asociată cu cel puțin 12.000 de decese în Europa
Europa va asista în august la prima eclipsă totală de Soare din ultimii aproape 27 de ani
ARMENPRESS: Guvernul Armeniei a aprobat ratificarea modificărilor la acordul cu Mongolia privind regimul de vize
Performanță medicală la Chișinău: o fetiță născută prematur la 25 de săptămâni și cu 850 de grame a fost externată sănătoasă de la Spitalul „Gheorghe Paladi”
Programele de combatere a HIV și tuberculozei vor beneficia de finanțare externă de peste 10 milioane de euro
ANRE a prezentat argumentele privind decizia de ajustare a tarifelor la gaz
Tinerii specialiști din cultură sunt așteptați în instituțiile publice cu sprijin financiar de până la 120 mii de lei
UPDATE // Traficul sporit la postul vamal Leușeni a fost fluidizat
Parlamentul a luat act de demisia deputatului Alexandru Trubca
FOTO // Autostrada „Unirii” A8 intră în etapa de proiectare pe teritoriul Republicii Moldova
Ucraina acuză Rusia de obstrucționarea exporturilor sale agricole
Premierul Vasile Tofan, după discuția cu ministrul Radu Musteață: „Nu voi lua decizii pe baza unor acuzații neverificate sau a unor fotografii interpretate în mod diferit”
Igor Grosu, despre descinderile la Moldsdata: „Instituțiile trebuie să investigheze cap-coadă și să prezinte toată informația”
DOC // Ion Nicolaev, numit în funcția de vicepreședinte al ANI. Decretul a fost semnat de șefa statului Maia Sandu
Parlamentul schimbă regulile la INJ: audienții vor avea dreptul la o sesiune repetată de examen
Recoltă bogată de caise în Republica Moldova: până la 17 mii de tone, cu fructe de înaltă calitate pentru export
Deputații au ratificat Convenția care va permite Ucrainei să solicite despăgubiri de la Federația Rusă pentru prejudiciile de război
Un avion de vânătoare Su-57 de ultimă generație s-a prăbușit în regiunea Moscovei