13 cetățeni moldoveni au fost repatriați din Fâșia Gaza
Chişinău, 26 mai. /MOLDPRES/. Urmare a solicitărilor înregistrate la Ambasada Republicii Moldova de la Tel Aviv din partea unor cetăţeni ai Republicii Moldova din Fâşia Gaza, Celula de criză din cadrul Ministerului Afacerilor Externe și Integrării Europene a pus la punct, împreună cu instituțiile naționale abilitate, ambasadele Republicii Moldova la Tel-Aviv, Ankara, Kiev și consulatul de la Odesa, detaliile unei operațiuni de repatriere a 13 cetățeni moldoveni, din Fâșia Gaza, prin punctul de trecere a frontierei Rafah, către Republica Arabă Egipt, informează MOLDPRES.
Potrivit Serviciului de presă al MAEIE, cetățenilor moldoveni evacuați le-au fost asigurate mijloacele de transport până la Cairo, asigurările medicale, alimente, precum şi produse de strictă necesitate în cooperare cu Ambasada Ucrainei în Republica Arabă Egipt. Pe traseul Rafah – Cairo, securitatea transportului cetățenilor Republicii Moldova și ai Ucrainei a fost asigurată cu sprijinul autorităților egiptene.
Diplomația Republicii Moldova a întreprins demersurile care se impuneau pentru emiterea, în regim de urgență, a titlurilor de călătorie, efectuarea testelor PCR, necesare cetățenilor Republicii Moldova pentru intrarea acestora în Egipt, respectiv continuarea deplasării cu o aeronavă specială pusă la dispoziție de către Guvernul Ucrainei.
Celula de criză a Ministerului Afacerilor Externe și Integrării Europene a administrat inițial o listă de 31 de persoane, care au dorit să revină în Republica Moldova, fiind alocate din Fondul de Intervenție 150 de mii de lei pentru misiunea de evacuare. Un proiect în acest sens a fost aprobat în cadrul ședinței din 19 mai a Cabinetului de miniștri.
Sosirea grupului de cetățeni este prevăzută pe data de 27 mai la bordul unui autocar pus la dispoziție de Guvern pe ruta Kyiv – Chișinău.
Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene şi misiunile diplomatice ale țării mențin o legătură constantă cu autorităţile statelor implicate în cadrul operațiunii de repatriere, în vederea desfășurării în bune condiții a acesteia.
Șeful diplomației moldovene, Aureliu Ciocoi, a adresat omologului său ucrainean, Dmytro Kuleba, mulțumiri din partea autorităților de la Chișinău pentru asistența acordată de statul vecin în procedura de repatriere a moldovenilor din Fâșia Gaza.
Ambasada Republicii Moldova de la Tel-Aviv menține un dialog permanent cu cetățenii care nu au dorit să părăsească Fâșia Gaza în cadrul acestei operațiuni.
În acest sens, MAEIE recomandă cetățenilor din zonă, care nu și-au înregistrat încă prezența, să contacteze misiunea diplomatică pentru a transmite propriile coordonate, astfel încât, în eventualitatea unei situații de urgență, să poată beneficia, la cerere, de asistența autorităților.
foto simbol
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, la Conferința „Romania Government Roundtable”: „Moldova devine mai previzibilă și tot mai aliniată la standardele UE – în reglementare, în instituții și în accesul la piață”
Vizita de lucru a Președintei în Finlanda se amână pentru o dată ulterioară
Premierul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ambasadorul Cehiei în Republica Moldova, Jaromir Plisek
Întrevederea șefei statului cu delegația Comisiilor pentru afaceri europene din statele baltice, nordice și Polonia
Programul Interreg Europe în Republica Moldova: oportunități de finanțare și cooperare interregională
Prim-ministrul Alexandru Munteanu va efectua o vizită oficială la București
Președinta Maia Sandu va efectua vizite în Finlanda și Letonia
Republica Moldova revine la ora de vară, în noaptea de sâmbătă spre duminică
Guvernul se alătură inițiativei internaționale „Ora Pământului”
Accelerarea reformelor în justiție – în centrul discuțiiilor Președintei Maia Sandu cu Michael McGrath, Comisarul european pentru justiție
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu Michael McGrath, Comisarul european pentru democrație, justiție și statul de drept
Sesiune de informare privind Apelul URBACT Rețele de Acțiune
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ministrul Economiei al României, Irineu Darău
Președinta Maia Sandu, la Adunarea Generală a Judecătorilor: „Oamenii vor ca legea să stea în capul mesei”
Peste 3000 de tone de benzină și motorină, importate miercuri în Republica Moldova
Geniștii militari au neutralizat mai multe obiecte explozive, inclusiv o încărcătură de dronă
VIDEO // Măsuri urgente pentru sprijinirea fermierilor: peste 120 de cereri pentru rambursarea TVA au fost depuse de agricultori pentru creșterea lichidităților
VIDEO // AIPA a valorificat 40% din fondul anual pentru agricultură în primele trei luni ale anului 2026
Ministerul Mediului impune reguli mai stricte pentru gestionarea poluanților organici periculoși
FOTO, VIDEO // Operațiunea regională „NELSON-2026”. Peste 10 milioane de lei scoși din circuitul ilicit
În instituțiile de învățământ din UTA Găgăuzia vor fi deschise cabinete-model de limbă română
Inspectorii de mediu au ridicat zeci de metri de plase ilegale în timpul unei razii nocturne pe Nistru
Avocatul Poporului îndeamnă autoritățile de resort să îmbunătățească serviciile pentru persoanele cu autism
Donald Trump s-a adresat naţiunii: Războiul e aproape de încheiere, iar strâmtoarea Ormuz se va deschide „natural”
Atenție, șoferi! Pe traseele din țară se circulă în condiții de ceață
Premierul Alexandru Munteanu efectuează o vizită de lucru în raionul Ocnița
VIDEO // NASA a lansat cu succes misiunea lunară Artemis 2
Dolarul se ieftinește cu 20 de bani
DOC // Energia electrică, mai ieftină: tarifele micșorate au intrat în vigoare, odată cu publicarea în Monitorul Oficial
Rusia a lansat un atac cu sute de drone asupra Ucrainei, provocând moartea a cinci persoane