ro

 

Oficial
10 Aprilie, 2026 / 22:31
/ 14 Decembrie, 2022

Agenția Rezerve Materiale va restitui 10 milioane de lei în bugetul de stat

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 14 dec. /MOLDPRES/. Suma de 10 milioane de lei, economisită de Agenția Rezerve Materiale în procesul de achiziționare a cărbunilor, va fi restituită în bugetul de stat. O decizie în acest sens a fost aprobată astăzi de Executiv, informează MOLDPRES. 

Potrivit Direcţiei comunicare și protocol a Guvernului, în vederea achiziționării, recepționării și păstrării cantității de 3.155 de tone de cărbune, necesare pentru  completarea rezervelor de stat, Ministerul Finanțelor a alocat din fondul de rezervă al Guvernului mijloace financiare în sumă de 35 milioane 788,8 mii lei. 

Ulterior, în urma procedurilor de achiziții, Agenția Rezerve Materiale a economisit o sumă semnificativă de mijloace financiare (circa 10 milioane 734,4 mii lei), care urmează a fi alocată altor autorități publice pentru necesități sociale stringente.

Foto simbol 




 
Ultimele Știri
/ 02 Aprilie, 2026

Propuneri pentru eficientizarea activității ministerelor, discutate în cadrul unei mese rotunde

/ 02 Aprilie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu a vizitat o afacere agricolă din satul Unguri, raionul Ocnița

/ 02 Aprilie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu a vizitat unitatea de salvatori și pompieri din Ocnița

/ 02 Aprilie, 2026

Ședința săptămânală a Comisiei Unificate de Control din 2 aprilie 2026

/ 02 Aprilie, 2026

Întrevedere vicepremierului pentru reintegrare cu Ambasadorul României în Republica Moldova

/ 02 Aprilie, 2026

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a discutat cu primarii din raionul Ocnița despre dezvoltarea localităților și regiunii de nord a țării

/ 02 Aprilie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu, în vizită la Dîngeni, raionul Ocnița, unde 260 de gospodării beneficiază de acces la apă, cu sprijinul Guvernului 

/ 02 Aprilie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu efectuează o vizită de lucru în raionul Ocnița

/ 01 Aprilie, 2026

Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: „Reforma administrației publice locale este una dintre cele mai importante pentru Republica Moldova”

/ 01 Aprilie, 2026

Președinta Maia Sandu, la Riga: „Letonia știe ce înseamnă să îți recâștigi libertatea. De aceea vocea ei contează”

/ 01 Aprilie, 2026

Discursul Președintei Maia Sandu în Parlamentul Letoniei

/ 01 Aprilie, 2026

Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ambasadoarea Suediei în Republica Moldova

/ 01 Aprilie, 2026

Discursul Președintei Maia Sandu la conferința de presă comună cu Președintele Republicii Letonia, Edgars Rinkēvičs

/ 01 Aprilie, 2026

Noi reguli pentru protejarea sănătății lucrătorilor expuși riscurilor profesionale