„Am avut o săptămână a solidarității europene la Chișinău”, a estimat vicepremierul Nicu Popescu
Chişinău, 21 ian. /MOLDPRES/. Săptămâna aceasta autoritățile de la Chișinău au găzduit 3 delegații din Polonia, România și Finlanda care au transmis mesaje ferme și comune de susținere pentru parcursul de aderare al Republicii Moldova la Uniunea Europeană, salutând agenda ambițioasă de reforme promovate de către autorități în calea noastră de integrare și modernizare europeană, comunică MOLDPRES cu referire la Biroul de presă al MAEIE.
În cadrul întrevederii cu o numeroasă delegație de la Seijmul polonez a membrilor comisiilor pentru afaceri externe și relațiile Poloniei cu UE, vicepremierul Nicu Popescu a discutat cu Radosław Fogiel, președintele Comisiei pentru afaceri externe, Kacper Płażyński, președintele Comisiei pentru afacerile UE, Barbara Bartuś, vicepreședintele Comisiei pentru afaceri externe, Piotr Polak, vicepreședintele Comisiei pentru afacerile UE (Partidul Lege și Justiție), Maciej Konieczny, vicepreședintele Comisiei pentru afaceri externe (Alianța Stângii Democratice), Władysław Teofil Bartoszewski, vicepreședintele Comisiei pentru afaceri externe (Coaliția Poloneză - PSL, UED, Conservatori) și Agnieszka Pomaska, vicepreședintele Comisiei pentru afacerile UE (Platforma Civică).
„Le-am vorbit parlamentarilor polonezi inclusiv despre efortul diplomatic în domeniul fortificării capacităților pe filiera securității și a apărării precum și despre consecințele pentru țara noastră ca urmare a războiului de agresiune al Federației Ruse împotriva Ucrainei”, a declarat ministrul de Externe Nicu Popescu.
Delegația poloneză a punctat că există o serie de domenii în care Polonia poate și dorește să ajute țara noastră, precum: lupta împotriva corupției, modernizarea sectorului agrar, energia regenerabilă.
De asemenea, oficialul moldovean s-a întâlnit săptămâna aceasta cu Tytti Tuppurainen, ministrul Afacerilor Europene și Proprietății de Stat a Finlandei și secretara de stat pentru afaceri europene a Ministerului Afacerilor Externe al României, Daniela Gîtman, care s-au aflat într-o vizită comună la Chișinău pentru reafirmarea solidarității cu țara noastră, în contextul războiului de agresiune al Federației Ruse împotriva Ucrainei, precum şi pentru a reitera sprijinul României și Finlandei pentru integrarea europeană a Republicii Moldova.
„Împreună cu oficialii români și finlandezi am discutat despre aprofundarea cooperării, fortificarea instituțiilor în contextul agendei noastre europene și identificarea soluțiilor pentru depășirea crizelor cu care se confruntă țara noastră, în special pe subiectul consolidării rezilienței energetice.
Diplomația Republicii Moldova continuă agenda proactivă pe fundalul pregătirii organizării unor importante evenimente, precum Consiliul de Asociere R. Moldova - Uniunea Europeană din 7 februarie de la Bruxelles, cea de-a doua reuniune a Comunităţii Politice Europene din 1 iunie şi cea de-a patra reuniune a Platformei de sprijin pentru Moldova care vor fi găzduite de țara noastră”, a spus vicepremierul Nicu Popescu.
Foto: MAEIE
Premierul Vasile Tofan, în discuții cu Ministra afacerilor externe a Letoniei, Baiba Braže
Premierul Vasile Tofan a discutat cu membrii Consiliului Moldova IT Park: „Guvernul va fi un aliat al industriei IT”
Noi măsuri pentru asigurarea securității energetice și protejarea resurselor de apă, aprobate de CNMC
Prim-ministrul Vasile Tofan, în dialog cu reprezentanții organizațiilor și agențiilor internaționale din Republica Moldova
Prim-ministrul Vasile Tofan a avut o convorbire telefonică cu Premierul Ucrainei, Sergii Korețkii
Consolidarea parteneriatului moldo-american, discutată de Prim-ministrul Vasile Tofan și însărcinatul cu afaceri al SUA, Nick Pietrowicz
Peste 400 de primării au adoptat decizii finale de amalgamare voluntară. Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: „85,5% dintre primării au inițiat procesul. Le mulțumim aleșilor locali pentru că au pus pe primul loc interesul oamenilor și dezvoltar
Moldova și Bavaria își consolidează cooperarea economică
Guvernul propune măsuri țintite pentru a opri practicile de remunerare exagerată
Aproximativ 4 mii de elevi și studenți din regiunea transnistreană sunt integrați în sistemul educațional național
Antrenorii din Republica Moldova vor avea o zi profesională, marcată anual pe 25 septembrie
Prelucrarea datelor cu caracter personal în scopul combaterii infracțiunilor, reglementată de o nouă lege
Legislația privind supravegherea firmelor de investiții a fost armonizată cu normele UE
Legislația privind administrarea și utilizarea drumurilor publice, aliniată la standardele UE
Copiii din diaspora vor beneficia de noi facilități pentru integrarea în sistemul educațional din Republica Moldova
CNAS a finanțat plata indemnizațiilor pentru familiile cu copii și a celor pentru incapacitate temporară de muncă
BTA // Copiii bulgari din diaspora, premiați în cadrul concursurilor de literatură, artă și muzică organizate de Agenția Executivă pentru Bulgarii din Străinătate
VIDEO // Șoferii sunt avertizați să respecte restricțiile de circulație pe drumul R3, unde se desfășoară lucrări de reparație
Premierul Vasile Tofan, la Forumul Diasporei: „Trebuie să readucem optimismul oamenilor și încrederea că Republica Moldova merge în direcția corectă”
ARMENPRESS // Pashinyan: Referendumul privind aderarea Armeniei la UE nu este posibil în această etapă
VIDEO // Peste 450 de primării au decis amalgamarea voluntară și vor beneficia de fonduri pentru investiții. Igor Grosu: „Este important să depășim blocajele și să dăm o șansă localităților să se dezvolte”
Elevii moldoveni au cucerit trei medalii la Olimpiada Internațională de Inteligență Artificială
Un specialist din diaspora își propune să revină în Republica Moldova pentru a contribui la dezvoltarea registrului naval național
Vicepremierul Mihai Popșoi, la Forumul Diasporei: „Fiecare dintre voi este un ambasador al țării noastre și contribuie la promovarea imaginii Republicii Moldova”
Premierul Vasile Tofan, la Forumul Diasporei: „Trebuie să îmbunătățim viața oamenilor și să repornim motoarele economiei”
Turcia, Arabia Saudită și Pakistan au semnat un acord de apărare colectivă
Necesarul de energie pentru ziua de vineri, acoperit integral: Energocom a rezervat volumele
GALERIE FOTO // Diaspora, acasă: Imagini de la cea mai mare reuniune a moldovenilor de peste hotare
Meteorologii au emis Cod galben de pericol de incendiu în întreaga țară până pe 14 august
Consolidarea parteneriatului moldo-suedez, discutată de Prim-ministrul Vasile Tofan și Ambasadoarea Suediei, Petra Lärke