ro

 

Oficial
15 Mai, 2026 / 12:16
/ 11 August, 2022

Ambasadorul Republicii Lituania și-a încheiat misiunea diplomatică în țara noastră

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 11 aug. /MOLDPRES/. Viceprim-ministrul Nicu Popescu, ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene, a desfășurat astăzi o întrevedere de rămas bun cu ambasadorul Lituaniei la Chișinău, Kestutis Kudzmanas, cu prilejul încheierii misiunii sale diplomatice în Republica Moldova, comunică MOLDPRES cu referire la Biroul de presă al MAEIE.

Șeful diplomației moldovene a punctat că Lituania este un exemplu pentru țara noastră în mai multe domenii importante, printre acestea fiind eficiența energetică, ordinea publică, sectorul apărării și combaterea amenințărilor hibride, toate având o importanță strategică pentru Republica Moldova în cursul de reforme și modernizare europeană.

Ministrul Nicu Popescu a spus că vom dezvolta în continuare contactele și cooperarea la nivelul autorităților locale în beneficiul ambelor țări.

„Am fost asigurat că Lituania rămâne un susținător ferm al aspirațiilor europene ale Republicii Moldova și, cu această ocazie, am reiterat recunoștința poporului nostru pentru sprijinul Lituaniei în obținerea statutului de țară candidată pentru aderarea la UE. I-am urat domnului ambasador mult succes în activitatea diplomatică ulterioară și să rămână un bun prieten al țării noastre”, a declarat oficialul moldovean.

Foto: MAEIE 


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Consultări la Președinție privind organizarea alegerilor în Adunarea Populară a Găgăuziei

/ Acum 4 zile

Președinta Maia Sandu a primit misiunea Fondului Monetar Internațional, aflată în vizită la Chișinău

/ Acum 5 zile

Președintele Ciprului, Nikos Christodoulides, la Chișinău: Președinția Consiliului Uniunii Europene, alături de Moldova de Ziua Europei

/ Acum 5 zile

Discursul Președintei Maia Sandu la conferința comună de presă cu omologul său cipriot, Nikos Christodoulides

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu, de Ziua Europei: „Europa înseamnă un lucru foarte simplu: respect pentru om, respect pentru dreptul fiecăruia de a trăi în siguranță și cu demnitate în propria țară”

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu, la conferința dedicată zilei de 9 mai: „Apărarea adevărului ține de reziliența democratică și de securitatea națională”

/ Acum 5 zile

76 de ani de unitate și de solidaritate europeană și 20 de ani de marcare a Zilei Europei în Republica Moldova

/ Acum 6 zile

Discursul Președintei Maia Sandu la la Conferința științifică națională „9 MAI: Comemorare, Reconciliere și Unitate Europeană

/ Acum 6 zile

Conducerea țării a depus flori la Complexul memorial „Eternitate”

/ Acum 6 zile

Reforme, securitate și parcursul european al Moldovei, pe agenda întrevederii dintre Maia Sandu și Kaja Kallas

/ Acum 6 zile

De Ziua Europei, Președinta Maia Sandu îl va găzdui la Chișinău pe Președintele Republicii Cipru, Nikos Christodoulides

/ Acum 6 zile

Consiliile locale din Republica Moldova au aprobat deja 451 de decizii de amalgamare voluntară

/ Acum 7 zile

Discursul Președintei Republicii Moldova, Maia Sandu, la conferința de presă comună cu Înalta Reprezentantă a Uniunii Europene pentru afaceri externe și politică de securitate, Vicepreședinta Comisiei Europene, Kaja Kallas

/ Acum 7 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, la întâlnirea cu oamenii de afaceri din Bălți: „Dezvoltarea reală vine acolo unde există oportunități egale și implicare largă în economie”