ro

 

Oficial
07 Aprilie, 2026 / 18:07
/ 14 Martie, 2023

Aprofundarea dialogului moldo-german a fost discutată la Guvern

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 14 mar. /MOLDPRES/. Aspecte privind intensificarea cooperării bilaterale moldo-germane în domeniile de interes au fost discutate la întrevederea prim-ministrului Dorin Recean cu noul coordonator pentru cooperarea cu Republica Moldova în legislativul german, Robin Wagener, transmite MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.

Premierul Dorin Recean a expus principalele priorități ale Guvernului, printre care accelerarea procesului de integrare europeană, consolidarea sectorului de apărare și securitate și dezvoltarea economică. În context, șeful Executivului a enunțat oportunitățile investiționale pe care le propune Moldova, prin intermediul Parcului IT, al Zonelor Economice Libere, și a reiterat deschiderea Guvernului pentru intensificarea relațiilor comercial-economice cu Germania.

„Vom crea mai multe platforme de interacțiune cu reprezentanții societății civile, pentru ca vocea cetățenilor din orice colț al țării să ajungă la autorități. Așa se construiește o adevărată democrație, după modelul statelor UE”, a punctat premierul Dorin Recean.

Părțile s-au referit și la aspectele de securitate regională, reconfirmând poziția ambelor state de condamnare a războiului Federației Ruse împotriva Ucrainei.

Foto: Guvern


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 zile

Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ambasadoarea Suediei în Republica Moldova

/ Acum 6 zile

Discursul Președintei Maia Sandu la conferința de presă comună cu Președintele Republicii Letonia, Edgars Rinkēvičs

/ Acum 6 zile

Noi reguli pentru protejarea sănătății lucrătorilor expuși riscurilor profesionale

/ Acum 6 zile

Cazurile de violență vor fi monitorizate unitar la nivel național, pentru prevenție timpurie și intervenție mai eficientă

/ Acum 6 zile

Guvernul înăsprește pedepsele pentru infracțiunile legate de droguri

/ Acum 6 zile

Permisele de conducere moldovenești vor fi recunoscute în Irlanda

/ Acum 6 zile

Va apropia malurile Nistrului reintegrarea etapizată? Viceprim-ministrul pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri, oferă răspunsul

/ Acum 6 zile

Viceprim-ministrul pentru Reintegrare Valeriu Chiveri: „Trebuie să avansăm cât mai dinamic, avem tot sprijinul”

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la București: „De la podurile care unesc malurile de Prut, rețelele de energie care aduc lumină în case, până la școlile și teatrele unde ne vorbim aceeași limbă, legătura noastră devine mai puternică ca niciodată”

/ Acum 6 zile

Igor Grosu, la Bucea: „Crimele de război trebuie pedepsite, iar Republica Moldova sprijină restabilirea păcii”

/ Acum 6 zile

Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu, la Strasbourg: „Reformele bune se fac prin parteneriate solide, dialog și soluții pentru bunăstarea oamenilor”

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu Președintele României, Nicușor Dan: „Muncim cot la cot, uniți de aceeași aspirație: să vedem Republica Moldova ancorată definitiv în marea familie europeană”

/ Acum 7 zile

Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu secretarul general al Ministerului Federal pentru Afaceri Europene și Internaționale al Republicii Austria

/ Acum 7 zile

Premierul Alexandru Munteanu a invitat membrii Camerei de Comerț Americane în România să investească în Republica Moldova