Aureliu Ciocoi: „Prin participarea la misiunile internaționale de menținere a păcii, Republica Moldova contribuie la generarea securității”
Chişinău, 8 iul. /MOLDPRES/. Un nou contingent al Armatei Naţionale a fost detașat astăzi în operaţiunea de menţinere a păcii KFOR din Kosovo. La ceremonia oficială au participat premierul interimar, Aureliu Ciocoi, ministrul Apărării, Victor Gaiciuc, ambasadori, rude ale militarilor. Din componența celui de-al 15-lea contigent fac parte 40 de militari: un pluton de infanterie ușoară și o echipă de geniu (EOD), a relatat agenției MOLDPRES Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.
Aureliu Ciocoi a urat succes contingentului militar, pregătit să ne reprezinte țara într-o nouă misiune, după un proces îndelungat de preselecție și antrenamente.
„Sunt mândru de faptul că cel de-al 15-lea contingent vine să confirme pentru a 15-a oară faptul că Republica Moldova nu este doar consumator, dar și un generator de securitate, ori generarea securității oferită de țara noastră sunteți tocmai Dvs. Astăzi ați devenit ambasadorii militari ai Republicii Moldova. Sper să purtați cu mândrie drapelul țării noastre pe parcursul misiunii”, a remarcat premierul interimar în discursul său.
Totodată, șeful Cabinetului de miniștri a menționat că deși Republica Moldova este plenar angajată în exercițiul internațional de menținere a păcii în Kosovo, Guvernul se va angaja să examineze oportunitatea de extindere a listei misiunilor în care să fie antrenată țara noastră, atât pe linia ONU, cât și pe segmentul Uniunii Europene, păstrând în continuare statutul de neutralitate militară.
„Rămâne să vedem care ar putea fi misiunile pe care Republica Moldova poate să și le asume suplimentar la ceea ce face acum în cadrul KFOR. Luând în considerație că suntem un stat neutru din punct de vedere militar, nu pot să nu accentuez că neutralitatea costă. Ori costurile menținerii neutralității militare survin prin faptul necesității reformării Armatei Naționale și aducerii ei în conformitate cu cerințele necesare pentru a menține capacitățile de apărare eficientă a țării”, a declarat prim-ministrul interimar.
Începând cu 2014, 527 de militari și-au încheiat misiunea în operația internaţională de pacificare din Kosovo, rotația contingentelor fiind realizată o dată la 6 luni.
Efectivul contingentului militar al Armatei Naționale este dislocat în baza „Camp Vilaggio” Italia. Misiunea acestora este să asigure paza și securitatea în zonă, să patruleze în comun cu forțele italiene, să facă recunoașterea terenurilor minate, sau să efectueze antrenamente de alpinism. Militarii KFOR beneficiază de suportul statelor partenere - al Italiei și Statelor Unite ale Americii.
foto: Guvern
Premierul Alexandru Munteanu a vizitat unitatea de salvatori și pompieri din Ocnița
Ședința săptămânală a Comisiei Unificate de Control din 2 aprilie 2026
Întrevedere vicepremierului pentru reintegrare cu Ambasadorul României în Republica Moldova
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a discutat cu primarii din raionul Ocnița despre dezvoltarea localităților și regiunii de nord a țării
Premierul Alexandru Munteanu, în vizită la Dîngeni, raionul Ocnița, unde 260 de gospodării beneficiază de acces la apă, cu sprijinul Guvernului
Premierul Alexandru Munteanu efectuează o vizită de lucru în raionul Ocnița
Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: „Reforma administrației publice locale este una dintre cele mai importante pentru Republica Moldova”
Președinta Maia Sandu, la Riga: „Letonia știe ce înseamnă să îți recâștigi libertatea. De aceea vocea ei contează”
Discursul Președintei Maia Sandu în Parlamentul Letoniei
Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ambasadoarea Suediei în Republica Moldova
Discursul Președintei Maia Sandu la conferința de presă comună cu Președintele Republicii Letonia, Edgars Rinkēvičs
Noi reguli pentru protejarea sănătății lucrătorilor expuși riscurilor profesionale
Cazurile de violență vor fi monitorizate unitar la nivel național, pentru prevenție timpurie și intervenție mai eficientă
Guvernul înăsprește pedepsele pentru infracțiunile legate de droguri
Legislativul încurajează producția locală prin lanțuri scurte de aprovizionare
Parlamentul a adoptat o amplă reformă a instituțiilor din domeniul mediului
Prima ieftinire a motorinei după armistițiul din Orientul Mijlociu. Prețul scade cu 49 de bani
VIDEO // Captură de peste 10 kg de droguri, ridicate din colete mascate ca produse alimentare
Noi reguli pentru dotarea structurilor MAI, adoptate de deputați
Legislativul a aprobat o nouă lege privind protecția topografiilor semiconductoare
Platformă digitală interactivă pentru monitorizarea sectorului energiei regenerabile, lansată de CNED
FOTO // Președinta Maia Sandu, întâlnire cu moldovenii din Irlanda: „Sunt cei mai buni ambasadori ai țării noastre”
Minut de reculegere în Parlamentul R. Moldova în memoria lui Mircea Lucescu
CNAM a alocat peste 8,5 miliarde de lei pentru serviciile medicale în spitale
Speakerul Parlamentului, urări de Paște pentru moldovenii de pretutindeni: „Paștele ne unește, oriunde ne-am afla”
FOTO // Tradiții și obiceiuri de Joia Mare. Gospodinele coc pasca și cozonacul
Deputații au ținut un minut de reculegere în memoria victimelor din 7 aprilie 2009
Contoare inteligente pentru 100 de mii de gospodării: tarife flexibile și consum optimizat
DOC // Publicat în Monitorul Oficial: Republica Moldova adoptă standarde europene pentru întreaga rețea națională de transport
Prețurile la petrol au crescut, după ce Iranul a acuzat SUA că au încălcat armistițiul