ro

 

Oficial
21 Iunie, 2026 / 11:43
/ 22 Februarie, 2021

Aureliu Ciocoi: R. Moldova s-a angajat să atingă obiectivele de dezvoltare durabilă și să modernizeze infrastructura locală

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 22 feb. /MOLDPRES/. Prim-ministrul interimar Aureliu Ciocoi a participat astăzi în format de videoconferință la evenimentul regional cu genericul „Schimbări urbane – transformarea și factorii care o alimentează", ca parte a Zilelor Inovației de la Istanbul, organizat de Programul Națiunilor Unite pentru Dezvoltare, informează MOLDPRES cu referire la Serviciul de presă al MAEIE.

Șeful Executivului a vorbit despre dezvoltarea și transformarea urbană durabilă prin creșterea capacității economiei locale, sprijinul suplimentar pentru crearea de poli de creștere în întreaga țară, sporind capacitatea comunităților de avea mijloace de trai și de a crea noi locuri de muncă decente, dezvoltarea serviciilor publice și modernizarea infrastructurii locale.

În cadrul panelului de nivel înalt, administratorul PNUD, Achim Steiner, a evidențiat că orașele continuă să fie lentilele prin care societatea privește viitorul, de unde încep lucrurile noi și ideile inovative se intersectează. Acest dinamism natural necesită sprijin pentru economia urbană, durabilitate, digitalizare pentru o echitate efectivă.

Aureliu Ciocoi a mai menționat că Guvernul Republicii Moldova, cu sprijinul financiar al Uniunii Europene și al PNUD, implementează un program regional pentru a susține municipiile Cahul și Ungheni să devină exemple pozitive de creștere socio-economică și extinderea ulterioară a acestei experiențe la scară națională.

Un alt exemplu relevant al implicării autorităților se referă la dezvoltarea infrastructurii locale și înființarea platformelor industriale multifuncționale în 16 raioane, care au scopul de a sprijini dezvoltarea întreprinderilor mici și mijlocii, testarea tehnologiilor de producție noi și mai ecologice, crearea de locuri de muncă decente și promovarea exporturilor.

foto: MAEIE 


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu și Prim-ministrul Luxemburgului, Luc Frieden – dialog despre cooperarea bilaterală și sprijinirea parcursului european al Republicii Moldova

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu conduce delegația Republicii Moldova la Luxemburg, la cea de-a doua Conferință interguvernamentală Republica Moldova – Uniunea Europeană

/ 12 Iunie, 2026

Președinta Maia Sandu a avut o convorbire telefonică cu Președintele Consiliului European, António Costa

/ 12 Iunie, 2026

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri în vizită de lucru în raionul Florești

/ 12 Iunie, 2026

Reuniunea Comitetului de Monitorizare al Programului Interreg NEXT Bazinul Mării Negre

/ 12 Iunie, 2026

Cel de-al doilea Raport Național Voluntar privind implementarea Agendei 2030, prezentat la Guvern

/ 12 Iunie, 2026

Satul meu - primăria noastră: Peste 790 de primării sunt implicate în procesul de amalgamare voluntară

/ 12 Iunie, 2026

Președinta Maia Sandu, la 85 de ani de la primul val al deportărilor staliniste: „Comemorarea deportărilor este despre memoria trecutului și viitorul democratic pe care îl construim împreună”

/ 11 Iunie, 2026

Lucrările de construcție la Stația Electrică Vulcănești au fost finalizate - stația este pregătită pentru energizare

/ 11 Iunie, 2026

Programul „DAR 1+3”: 33 de localități vor primi finanțare pentru dezvoltare și proiecte de infrastructură 

/ 11 Iunie, 2026

Politica fiscală pentru 2027 - propusă spre consultări publice: Sistem fiscal mai simplu, mai competitiv și mai ușor de administrat

/ 11 Iunie, 2026

Investiții de 50 de milioane de euro în modernizarea a 20 de școli-model din Republica Moldova

/ 11 Iunie, 2026

Guvernul consolidează stocurile de gaze naturale pentru consumatorii de pe ambele maluri ale Nistrului

/ 11 Iunie, 2026

Comisia Unificată de Control s-a întrunit la Bender