Biroul permanent a aprobat ordinea de zi a ședințelor plenare din săptămâna curentă
Chişinău, 25 nov. /MOLDPRES/. Biroul permanent al Parlamentului a aprobat astăzi ordinea de zi a ședințelor plenare din săptămâna curentă, transmite MOLDPRES cu referire la Direcția generală comunicare și relații publice a Legislativului.
Parlamentul urmează să ratifice mai multe acorduri de finanțare. Totodată, deputații vor dezbate proiectele Strategiei privind asigurarea independenței și integrității sectorului justiției pentru anii 2021-2024 și a Strategiei naționale de prevenire și combatere a spălării banilor și finanțării terorismului pentru anii 2020-2025 și a Planurilor de acțiuni pentru implementarea acestora.
Deputații vor mai examina proiectul de hotărâre cu privire la constituirea Comisiei de anchetă pentru elucidarea tuturor circumstanțelor care au dus la „spălătoria” banilor murdari în proporții deosebit de mari prin intermediul judecătorilor și instituțiilor financiar-bancare din Republica Moldova.
Parlamentul va dezbate proiectele de modificare a Legii cu privire la tineret și a Legii cinematografiei, Legii privind supravegherea de stat a sănătății publice și Legii ocrotirii sănătății. Pe ordinea de zi a ședințelor plenare mai figurează modificări și completări la Legea cu privire la parteneriatul public-privat, Legea cu privire la statutul judecătorului, Legea comunicațiilor electronice, Legea cu privire la comerțul interior.
Deputații vor mai dezbate inițiativele de modificare a Codului contravențional, Codului penal, Codului fiscal, Codului civil, Legii finanțelor publice și responsabilității bugetar-fiscale.
În ședința plenară de vineri, vor avea loc audierea ministrului Agriculturii, Dezvoltării Regionale și Mediului, Ion Perju, cu privire la situația critică din agricultură cauzată de secetă și planul de acțiuni privind depășirea situației și audierea președintelui Comisiei Naționale a Pieței Financiare, Valeriu Chițan pe subiectul stabilității din domeniul asigurărilor în contextul situației de la MOLDASIG.
Parlamentul se va convoca în ședință plenară joi, 26 noiembrie, și vineri, 27 noiembrie, începând cu ora 10.00.
foto: Parlament
CNAS marchează 25 de ani de activitate. Premierul Alexandru Munteanu: „Un sistem social puternic se construiește împreună – prin muncă, solidaritate și responsabilitate civică”
Investiții în infrastructură și educație: prioritățile discutate la Șoldănești de Președintele Parlamentului
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, la 37 de ani de la încheierea războiului din Afganistan: „Pacea este condiția de bază pentru viață, libertate și progres”
Președinta Maia Sandu la Conferința de Securitate de la München: „O Moldovă mai puternică în interiorul Uniunii Europene înseamnă o Europă mai puternică și mai sigură”
Președinta Maia Sandu, discuții la München pentru consolidarea securității și sprijinirea parcursului european al Republicii Moldova
Reforma APL: Deja în șapte raioane, Guvernul a organizat consultări publice cu cetățenii și aleșii locali
Experții pentru ocrotirea mediului s-au întrunit în prima ședință de lucru din acest an
Premierul Alexandru Munteanu, la expoziția „Fabricat în Moldova”: „Prin fiecare produs autohton pe care îl cumpărăm, susținem economia națională”
Aproape 14 mii de locuitori din regiunea transnistreană sunt angajați oficial în câmpul muncii pe malul drept al Nistrului
34 de proiecte de dezvoltare durabilă au fost implementate în anul 2025 prin intermediul Programului activităților de reintegrare a țării
Autorizat de Comisia Europeană: Carnea proaspătă și produsele din carne de pasăre pot fi exportate în UE de pe întreg teritoriul Republicii Moldova
Președinta Maia Sandu va participa la Conferința de Securitate de la München
Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Guvernul acționează pentru a îndeplini cele 3 obiective majore – creșterea economică, accelerarea aderării la UE, pace și securitate acasă”
Președinta Maia Sandu, la Universitatea din Comrat: „Una din prioritățile universității - și ale întregii autonomii - trebuie să fie păstrarea limbii și culturii găgăuze”
Peste 20 de ţări participă la Consiliul pentru Pace, creat de Donald Trump
Zeci de mașini deblocate și persoane salvate în ultimele 24 de ore: peste 80 de misiuni realizate de salvatori și pompieri
Toate restricțiile pentru camioane și autocare, ridicate la frontieră
Cotații în creștere pentru euro și dolar, anunțate de BNM
Operațiune comună Moldova - Ucraina într-un caz de tentativă de lichidare a unor oficiali
Drumuri practicabile în toată țara. Peste 230 de utilaje au acționat pe parcursul nopții
Drumuri practicabile în toată țara. Peste 230 de utilaje au acționat pe parcursul nopții
GALERIE FOTO // Educația și știința – pilonii unei societăți bazate pe cunoaștere, dezbatere publică la USM
Meteorologii prognozează pentru joi vreme fără precipitații esențiale, ceață slabă și ghețuș
Agenda evenimentelor, joi, 19 februarie
Circulația vehiculelor de mare tonaj și a transportului de pasageri, sistată în toate punctele de trecere a frontierei
VIDEO // Alexei Buzu, despre reforma administrației publice locale: „Șansele unei dezvoltări mai rapide în localități sunt mai mari atunci când primăriile se vor uni”
FOTO // Peste 1 600 de angajați ai MAI, cu 620 de mijloace de transport, continuă să intervină pentru gestionarea situațiilor de urgență
Vicepremierul Vladimir Bolea, despre starea drumurilor: „Muncitorii, cu 120 de camioane, intervin continuu pentru a asigura circulația în condiții de siguranță”
Elevii din Chișinău revin la școală cu prezență fizică
Circa 6 000 de consumatori, deconectați de la energia electrică din cauza condițiilor meteorologice