Casele de cultură vor putea avea statut de persoană juridică și vor putea atrage resurse financiare externe
Chişinău, 22 feb. /MOLDPRES/. Casele de cultură din Republica Moldova vor deveni independente, își vor stabili de sine stătător statutul juridic, în funcție de necesitățile și prioritățile comunității. Prevederile se conțin în noul Regulament de funcționare a caselor de cultură, aprobat astăzi de Executiv, transmite MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.
Directorul Casei de cultură va fi selectat prin concurs, pe un mandat de patru ani. El va fi responsabil de activitatea instituției, registrul de evidență, programul, raportul anual de activitate ș.a. De asemenea, pentru asigurarea transparenței și bunei gestionări, Regulamentul propune constituirea unui Consiliu administrativ al Casei de cultură, care va avea în componență reprezentanți ai fondatorului, ai Direcției cultură a municipiului sau raionului și un reprezentant din partea societății civile în domeniul relevant acestei activități.
Modificările derivă și ca urmare a creșterii salariale pentru directorii instituțiilor de cultură, astfel încât complexitatea funcției să corespundă nivelului de remunerare.
În Republica Moldova sunt active peste 1218 case de cultură, care se subordonează autorităților publice locale. Potrivit ministrului Culturii, Sergiu Prodan, până acum, Legea Culturii nu conținea nicio prevedere referitoare la Casa de cultură.
„În baza Regulamentului, casele de cultură vor avea posibilitatea să obțină personalitate juridică, pentru a deveni cu adevărat centre comunitare, pentru a răspunde nevoilor de culturalizare a comunității. Casele de cultură vor putea stabili relații de parteneriat, inclusiv economice. Ținând cont de faptul că aceste instituții se subordonează autorităților publice locale, ne dorim o conlucrare fructuoasă cu APL-urile la nivel de politici și proiecte culturale, centrate pe viața comunitară”, a declarat ministrul Culturii, Sergiu Prodan.
Foto: Guvern
Studiul de fezabilitate pentru linia electrică Strășeni–Gutinaș „Liberty Line” a fost finalizat. Premierul Alexandru Munteanu: „Parteneriatul cu SUA produce rezultate concrete pentru securitatea noastră energetică”
Studiul de pre-fezabilitate pentru linia electrică Strășeni–Gutinaș „Liberty Line” a fost finalizat. Premierul Alexandru Munteanu: „Parteneriatul cu SUA produce rezultate concrete pentru securitatea noastră energetică”
Proiectele prioritare în domeniul energetic, discutate de Prim-ministrul Alexandru Munteanu și reprezentanții Grupului Băncii Mondiale
Delegația Republicii Moldova a abordat circumstanțele care tensionează activitatea Comisiei Unificate de Control
Întrevederea vicepremierului pentru reintegrare cu directoarea Biroului Fundației Konrad Adenauer Stiftung din Republica Moldova
Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu delegația Comisiei de Monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei
Președinta Maia Sandu va participa la Summitul Republica Moldova – Uniunea Europeană de la Bruxelles
Noi măsuri pentru prevenirea fraudelor telefonice: Cartelele SIM vor putea fi activate doar în baza unui act de identitate
Primul inventar forestier din istoria țării - Republica Moldova începe procesul de inventariere națională a pădurilor
Sistem financiar mai sigur: Guvernul consolidează măsurile de prevenire a spălării banilor
Guvernul alocă compensații de 1,8 milioane de lei pentru victime ale represiunilor politice
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu coraportorii comisiei de monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei
Republica Moldova deschide negocierile pe Clusterul „Valori fundamentale”. Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Aderarea la Uniunea Europeană rămâne prioritatea noastră absolută”
Președinta Maia Sandu a salutat deschiderea negocierilor de aderare la UE pe grupul de capitole „Valori fundamentale”
Șoferul care a provocat moartea celor doi polițiști la Sângerei, reținut pentru 72 de ore
Starea de alertă în sectorul energetic a încetat. CNMC: „Analiza indicatorilor de risc nu indică necesitatea prelungirii acesteia”
Moldovenii între 18 și 55 de ani ar putea urma instruiri militare obligatorii. Anatolie Nosatîi: „Nu înseamnă că mâine vor merge la armată. Este o investiție în securitatea națională”
VIDEO // Prioritățile pentru dezvoltarea turismului în următorii patru ani, stabilite de Guvern
Mașinile dotate cu sistemul eCall vor apela automat 112 în cazul accidentelor rutiere grave
FOTO // Republica Moldova și România au marcat centenarul aviației civile prin reconstituirea simbolică a rutei București–Chișinău
Postul vamal Cahul, blocat temporar în urma protestelor organizate de fermieri
Republica Moldova va participa la Conferința pentru reconstrucția Ucrainei. Premierul Alexandru Munteanu pleacă la Gdańsk
Din 24 iunie, reguli mai stricte pentru fumători. Unde va fi interzis fumatul în Republica Moldova
A convins victimele să instaleze aplicații false și le-a golit conturile. O tânără, condamnată la închisoare
Premierul Alexandru Munteanu, despre proiectul politicii fiscale: „Vom analiza fiecare sugestie, dar direcția nu se va schimba. Trebuie să fim eficienți”
Cartelele SIM preplătite vor putea fi activate doar pe baza unui act de identitate
Zgomotul produs de trafic, aeroporturi și industrie va fi monitorizat și redus
Sistemul național de prevenire și combatere a spălării banilor va fi aliniat la standardele UE
Proiectul „Livada Moldovei II”: 150 de milioane de euro pentru modernizarea sectorului agroalimentar
Control mai strict al calității în construcții: noi măsuri pentru clădiri mai sigure