
Cazul răpirii și privării de libertate a celor patru cetățeni moldoveni este monitorizat de autorități
Chişinău, 12 oct. /MOLDPRES/. Prim-ministrul Ion Chicu a condus astăzi o ședință de lucru în cadrul căreia au fost readuse în discuție cazurile de răpire și privare de libertate a celor patru cetățeni moldoveni de către structurile nerecunoscute din regiunea transnistreană, transmite MOLDPRES cu referire la Direcția comunicare și protocol a Guvernului.
Autoritățile naționale au discutat despre ultimele evoluții pe cazurile produse în perioada 7-8 octombrie curent, inclusiv acțiunile întreprinse în acest sens.
Doar două persoane din cele patru se regăsesc la domiciliul lor din stânga Nistrului.
În data de 9 octombrie curent, în cadrul reuniunii Consiliul Permanent al OSCE de la Viena, Republica Moldova a prezentat situația deteriorării drepturilor omului în legătură cu situațiile recente, iar mai multe state-membre ale organizației au condamnat cu vehemență impedimentele în libera circulație și abuzurile în materia drepturilor fundamentale ale omului.
Autoritățile competente ale statului depun eforturi pentru soluționarea acestui caz.
Sursă foto: Guvern
Președinta Maia Sandu la Gala „Pedagogul Anului 2025”: „Educația este cea mai mare garanție că Moldova va reuși”
Comisia pentru decernarea Premiului Național a desemnat laureații ediției 2025
Președinta Maia Sandu, la summitul Comunității Politice Europene de la Copenhaga: „Vom continua să muncim împreună pentru ca Moldova să devină parte a Uniunii Europene”
Președinta Maia Sandu de Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice: „Respectul și grija pentru seniori ne fac o societate mai puternică și mai unită”
Ziua Națională a Vinului 2025: Marele Premiu pentru merite deosebite în vitivinicultură va fi decernat la Chișinău
Președinta Maia Sandu va participa la Summitul Comunității Politice Europene de la Copenhaga
Guvernul va implementa 11 proiecte noi de dezvoltare în localitățile din țară
15 elevi și studenți din țară au primit Bursa Prezidențială, acordată de Președinta Maia Sandu
Președinta Maia Sandu după încheierea alegerilor parlamentare din 28 septembrie: „Am demonstrat lumii întregi că suntem o țară de oameni curajoși și demni”
Alegeri locale noi. CEC a aprobat simbolurile electorale ale partidelor înregistrate pentru imprimare în buletinele de vot
FOTO // Municipiul Ungheni va beneficia de un proiect european major de modernizare urbană prin infrastructură verde
Președinta Maia Sandu a transmis un mesaj de condoleanțe după decesul maestrului Alexandru Cazacu: „Sunetul chitarei sale a răsunat în inimile a mii de oameni”
Guvernatoarea BNM, Anca Dragu, a participat la forumul internațional „Women Lead” al Băncii Mondiale
Două femei din Nisporeni și o familie din Glodeni, spitalizate după ce au mâncat ciuperci
Vicepreşedintele american J. D. Vance susține că ruşii şi ucrainenii nu sunt pregătiţi să încheie un acord de pace
Tentativă de contrabandă cu produse medicale, dejucată de vameșii de la Leușeni
Actorul Gabriel Spahiu la Chișinău: „Marile performanțe vin atunci când actorul nu face nimic, dar totul e extraordinar”
Traficul rutier pe strada Albișoara va fi suspendat. Măsura este aplicată în contextul organizării „Chișinău Dual Fest”
Începe campania electorală pentru alegerile locale noi
Peste 65 000 de cazuri, în gestiunea asistenților sociali în cadrul reformei RESTART. Alexei Buzu: „Avem intervenții mai prompte și mai calitative”
În municipiul Chişinău va emite un nou post de radio pe frecvența 93,3 MHz
Mihai Popșoi a avut o întrevedere cu noul ambasador al Italiei la Chișinău. Proiectele de cooperare, pe agenda discuțiilor
Doliu în muzica moldovenească: chitaristul Alexandru Cazacu a încetat din viață
VIDEO // Un bărbat, condamnat la 5 ani de închisoare pentru viol, reținut într-un apartament din Chișinău
ZFR // Pelicula „Kontinental ’25”, filmată cu telefonul mobil, proiectată la Chișinău. Regizorul Radu Jude: „M-a obligat să gândesc altfel”