ro

 

Oficial
14 Ianuarie, 2026 / 13:55
/ 07 August, 2020

CNESP a decis: piscinele și bazinele de înot își pot relua activitatea

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 7 aug. /MOLDPRES/. Comisia națională extraordinară pentru sănătate publică s-a întrunit astăzi în ședință, a relatat agenției MOLDPRES Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.

Ca urmare a analizei situației epidemiologice actuale, precum și a evaluării nivelului de respectare a măsurilor de sănătate publică, membrii CNESP au decis că, începând de luni, 10 august, piscinele și bazinele de înot își pot relua activitatea. Administratorii acestor zone de agrement vor trebui să respecte cu strictețe instrucțiunile de funcționare în condiții de pandemie, anunțate de Comisie. 

Așadar, va trebui respectată cu strictețe curățenia și dezinfectarea frecventă a zonei de agrement, numărul vizitatorilor piscinei/bazinului de înot să nu depășească 50% din capacitatea maximă, fluxul să fie bine gestionat pentru a se evita aglomerația, iar înainte de a intra pe teritoriul obiectivului să se efectueze triajul epidemiologic.

În funcție de evoluția și tendința situației epidemiologice, măsurile restrictive vor fi revizuite.

CNESP a aprobat Hotărârea nr. 23.  


 
Ultimele Știri
/ 29 Decembrie, 2025

Guvernul a aprobat proiecte strategice pentru consolidarea securității cibernetice

/ 29 Decembrie, 2025

Guvernul a actualizat Programul Național de Aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană

/ 26 Decembrie, 2025

Cete de colindători au adus sărbătoarea la Președinție

/ 23 Decembrie, 2025

Șefa statului, Maia Sandu, a acordat distincții de stat mai multor personalități din diverse domenii

/ 23 Decembrie, 2025

Mesajul Președintei Maia Sandu la Gala Olimpicilor

/ 23 Decembrie, 2025

Președinta Maia Sandu, la Gala Olimpicilor 2025: „Celebrăm excelența – elevi care, prin pasiune și multă muncă, au dus drapelul și bunul renume al Republicii Moldova pe cele mai înalte podiumuri”

/ 23 Decembrie, 2025

Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu Ambasadorii Republicii Moldova

/ 23 Decembrie, 2025

Guvernul creează noi servicii și aprobă o serie de modificări ce sporesc protecția socială a copiilor, familiilor și categoriilor vulnerabile

/ 23 Decembrie, 2025

Un nou tip de permis de conducere va fi eliberat cetățenilor Republicii Moldova

/ 23 Decembrie, 2025

Datele spațiale vor fi centralizate și digitalizate. Guvernul a aprobat Regulamentul sistemului informațional „Registrul denumirilor geografice”

/ 23 Decembrie, 2025

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Ministra Afacerilor Externe a României, Oana Țoiu

/ 22 Decembrie, 2025

Igor Grosu, la reuniunea șefilor misiunilor diplomatice și oficiilor consulare ale Republicii Moldova din străinătate: „Voi sunteți promotorii țării și ai dezideratului nostru de integrare europeană”

/ 22 Decembrie, 2025

Președinta Maia Sandu a discutat cu reprezentanții diasporei despre întoarcerea și reintegrarea cetățenilor acasă

/ 22 Decembrie, 2025

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ministra Afacerilor Externe a României, Oana-Silvia Țoiu