CNESP a decis reluarea zborurilor cu Marea Britanie din 8 ianuarie
Chişinău, 6 ian. /MOLDPRES/. Comisia Națională Extraordinară pentru Sănătate Publică a decis reluarea tuturor curselor aeriene regulate de pasageri și a charterelor regulate de pasageri cu Marea Britanie, începând cu 08 ianuarie 2021, orele 00:00.
În cadrul ședinței, membrii CNESP au aprobat reluarea, din 11 ianuarie 2021, a procesului educațional în incinta instituțiilor de învățământ primar, gimnazial și liceal, publice și private, conform modelelor aprobate de Ministerul Educației, Culturii și Cercetării. Activitățile extrașcolare se vor desfășura în continuare de la distanță. Acestea vor putea fi organizate în incinta instituțiilor de învățământ începând cu 15 ianuarie 2021.
Se permite trecerea frontiere de stat de către străinii care sunt citați de instanțele de judecată/organele de drept din Republica Moldova precum și reprezentanții lor legali, dovedit prin documente confirmative în acest sens. Totodată, ei nu vor fi impuși să stea în regim de carantină. Lucru valabil și pentru străinii care călătoresc în scopul perfectării documentelor emise de instituțiile publice din Republica Moldova, dovedit prin documente confirmative, cum ar fi programări, invitații etc.
Membrii CNESP au decis ca în cazul minorilor de până la 14 ani, fișa epidemiologică și declarația pe propria răspundere la punctele de control vamal să fie completată și semnată de reprezentantul legal sau însoțitorul acestuia.
foto: fmf.md
De menționat că Hotărârile CNESP sunt executorii pentru autoritățile administrației publice centrale și locale, pentru persoanele fizice și juridice, indiferent de domeniul de activitate și forma juridică de organizare.
Pensiile și prestațiile sociale vor fi indexate cu 6,84% de la 1 aprilie 2026
O nouă rundă a dialogului național despre siguranța copiilor în mediul online a avut loc la Ungheni
Starea de urgență în sectorul energetic, instituită pentru 60 de zile. Premierul Alexandru Munteanu: „Este o măsură necesară care ne permite să acționăm rapid, să evităm blocajele şi cel mai important - să protejăm oamenii”
Discursul Premierului Alexandru Munteanu, în plenul Parlamentului, în legătură cu instituirea stării de urgență
Guvernul a aprobat propunerea de instituire a stării de urgență în sectorul energetic pentru 60 de zile, după atacurile Federației Ruse asupra infrastructurii energetice din Ucraina
Întrevederea viceprim-ministrului Valeriu Chiveri cu vicepreședintele Adunării Parlamentare a OSCE Kyriakos Hadjiyianni
Planul de Creștere al Republicii Moldova – oportunități de dezvoltare și investiții, discutate la EBA Business Outlook 2026
Combaterea criminalității transfrontaliere – în atenția Consiliului Național de Securitate
Președinta Maia Sandu, la conferința „EBA Business Outlook 2026”: „Cuvântul-cheie în lumea nouă este adaptare”
Igor Grosu participă la Summitul parlamentar al Inițiativei celor Trei Mări de la Zagreb
Generația Pădurii: Cancelaria de Stat a participat la campania de împădurire în satul Dereneu, Călărași
Președinta Maia Sandu: „Viitorul democrației depinde de modul în care protejăm capacitatea fiecăruia de a gândi de sine stătător”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu Directorul General pentru Extindere și Vecinătatea Estică al Comisiei Europene, Gert Jan Koopman
Premierul Alexandru Munteanu și Șeful Comitetului Militar al NATO, în dialog despre modernizarea sectorului de securitate din Republica Moldova
Consiliile Elevilor din învățământul profesional tehnic pot beneficia de sprijin financiar pentru realizarea proiectelor de consolidare a comunităților școlare
În Republica Moldova a fost instituită Ziua Judecătorului
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu Michael McGrath, Comisarul european pentru democrație, justiție și statul de drept
Peste 176 de mii de persoane au beneficiat în luna februarie de medicamente și dispozitive medicale compensate
Consumul de energie electrică a scăzut joi cu 3%. Ministrul Energiei, Dorin Junghietu: „Este un rezultat important al eforturilor tuturor consumatorilor din țară”
Sesiune de informare privind Apelul URBACT Rețele de Acțiune
VIDEO // Ministrul Energiei, Dorin Junghietu: „Solidaritatea partenerilor europeni ne ajută să depășim crizele energetice”
Stadiul proiectelor de apă și sanitaţie, analizat de Ministerul Infrastructurii și Banca Mondială
Sentință de achitare într-un dosar complex de abuz în serviciu, atacată de Procuratura Anticorupție
Mitropolitul Basarabiei, Petru: „Actul Unirii din 1918 a fost posibil datorită credinței, conștiinței naționale și unității spirituale”
FOTO // Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, a avut o întrevedere cu omologul său slovac, Robert Kaliňák. Securitatea regională și sporirea rezilienței naționale, pe agendă
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ministrul Economiei al României, Irineu Darău
INTERVIU MOLDPRES // Directoarea Teatrului „Alexie Mateevici”, Elena Frunze-Hatman: „Publicul își dorește să se regăsească în ceea ce vede pe scenă”
Circa 70 mii de cetățeni sunt așteptați la urnele de vot în cadrul alegerilor locale noi și a referendumurilor locale din 17 mai
UE oferă sprijin suplimentar pentru reforma justiției din Republica Moldova
CNAM a achitat în totalitate serviciile medicale oferite de prestatori în luna februarie