CNESP vine cu recomandări privind desfășurarea activităților cultelor religioase pe durata stării de urgență în sănătate publică
Chişinău, 26 mar. /MOLDPRES/. Comisia Națională Extraordinară pentru Sănătate Publică a emis o Hotărâre privind desfășurarea activităților cultelor religioase pe durata stării de urgență în sănătate publică, relatează MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.
Așadar, întrunirile ce au caracter religios, oficierea slujbelor și a rugăciunilor în mod colectiv sau privat, a serviciilor divine sau a altor evenimente tradiționale religioase, se vor putea desfășura în interiorul și/sau în afara lăcașurilor de cult, cu respectarea tuturor măsurilor de prevenire și control a infecției COVID-19.
În interiorul lăcașurilor de cult se permite accesul unui număr limitat de persoane, astfel încât să fie asigurată o suprafață de minimum 4 m2 pentru fiecare persoană şi o distanţă fizică de siguranță de minimum 2 metri între persoanele participante la activităţile religioase. Fluxul de persoane va fi dirijat astfel încât să se evite formarea aglomerațiilor.
La intrarea în lăcașul de cult se va face obligatoriu triajul observațional și se va măsura temperatura corpului, iar enoriașii sunt obligați să-și igienizeze mâinile cu ajutorul dozatoarelor cu soluție dezinfectantă amplasate în locuri vizibile și accesibile.
Pe durata aflării în interiorul lăcașului de cult, purtarea măștii de protecție corespunzător – să acopere gura și nasul - este obligatorie. De asemenea, membrii CNESP recomandă evitarea contactului și sărutării obiectelor de cult, neadmiterea consumului produselor alimentare, promovarea salutului între credincioși și slujitorii de cult doar prin plecarea capului și închinăciune, fără îmbrățișări, iar binecuvântarea se va oferi/primi de la o distanță de cel puțin 1 metru. Periodic, o dată la 3-4 ore, se vor dezinfecta obiectele sau suprafeţele de contact frecvent.
Și în cazul oficierii în aer liber a activităților religioase, se va respecta distanțarea fizică de 1,5 metri între persoane.
foto: Guvern
Forumul de Afaceri Moldova - India: noi perspective pentru parteneriate economice și investiții bilaterale
Discursul Președintei Maia Sandu la conferința comună de presă cu Președinta Republicii India, Droupadi Murmu
Comentariu în legătură cu eliberarea din detenția ilegală a unor cetățeni din regiunea transnistreană a Republicii Moldova
Vizită de lucru a secretarului de stat al Guvernului pentru reintegrare, Roman Roșca, în localitățile de pe platoul Cocieri
Președinta Republicii India, Droupadi Murmu, vizitează Republica Moldova
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu delegația Grupului parlamentar de prietenie din cadrul Bundestagului Republicii Federale Germania
Peste 82 de mii de cetățeni domiciliați în regiunea transnistreană sunt asigurați în sistemul medical al Republicii Moldova
Peste 100 de funcționari publici, instruiți în aplicarea Analizei impactului de reglementare
Raportul privind progresele Republicii Moldova în implementarea Agendei 2030, prezentat la ONU
La Kyiv, Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est reafirmă cooperarea regională pentru pace și reziliență comună
Declarația comună de la Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit, la Kyiv, cu Președintele Volodymyr Zelenskyy
Construcția drumului de ocolire a orașului Drochia avansează: Guvernul a aprobat o nouă etapă a proiectului
Peste 9 mii de locuri bugetare pentru viitorii studenți, aprobate de Guvern
Următorii pași în negocierile de aderare la UE, discutați la Chișinău
Noi oportunități de cooperare turistică între R. Moldova și China. Ambasadorul Petru Frunze: „Dezvoltarea turismului onsolidează legăturile dintre oameni și dintre țări”
Persoanele vizate în acțiuni judiciare abuzive vor beneficia de protecție sporită
VIDEO // Reforma administrației publice locale avansează. Alexei Buzu: „Încă 165 de primării au adoptat decizii finale privind amalgamarea voluntară”
Ploi slabe de scurtă durată, prognozate de meteorologi pentru zilele de odihnă
Persoanele prejudiciate în procese penale sau contravenționale vor putea solicita statului repararea pagubelor cauzate
Răspunderea penală va putea fi transmisă după reorganizarea persoanelor juridice
Adoptat de Parlament. Mai multe proceduri judiciare vor fi digitalizate pentru a spori accesul la justiție
FOTO // Peste 10 mii de locuitori din raionul Leova vor beneficia de apă potabilă printr-un nou apeduct magistral
Piața instrumentelor financiare din Republica Moldova va fi aliniată la standardele UE
Comunitățile din nordul țării vor beneficia de noi investiții în infrastructură și dezvoltare economică
Votat de Parlament. Republica Moldova se va integra în sistemul european de recunoaștere a calificărilor profesionale
FOTO // Primari din Republica Moldova învață din experiența României cum să atragă fonduri europene pentru dezvoltarea comunităților
Asociația „Forța Fermierilor” îl propune pe Alexandru Slusari la șefia Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare. Reacția Guvernului
DOC // Maia Sandu a semnat decretul privind demisia lui Radu Musteață din funcția de ministru al Agriculturii și Industriei Alimentare
Republica Moldova instituie cadrul legal care va reglementa piața criptoactivelor