ro

 

Oficial
27 Mai, 2026 / 23:49
/ 01 Iulie, 2021

Comisia pentru decernarea Premiului Național 2021 s-a întrunit în prima ședință

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 1 iul. /MOLDPRES/. Comisia pentru decernarea Premiului Național s-a întrunit astăzi în prima ședință, condusă de prim-ministrul interimar, Aureliu Ciocoi, în calitatea sa de președinte al Comisiei.  În cadrul acesteia, membrii Comisiei au discutat aspecte organizatorice privind condițiile de aplicare și procesul de selectare a dosarelor pentru concurs, a relatat pentru MOLDPRES Direcţia comunicare și protocol a Executivului.

Aureliu Ciocoi a accentuat importanța selectării personalităților cu valori veritabile din toate domeniile decernate în cadrul concursului Premiul Național. „Vreau să văd candidați buni atât în domeniul literatură, cinematografie, medicină, teatru, cât și științe aplicate sau fundamentale, etc. Dosarele care urmează a fi examinate în cadrul acestei Comisii trebuie să conțină valori", a declarat șeful interimar al Executivului.

Membrii Comisiei au decis demararea concursului pentru decernarea Premiului Național, urmând ca scrisorile de recomandare a candidaților/colectivelor de candidați să fie depuse în perioada 02-09 iulie curent, până la ora 15:00, exclusiv în format electronic, la adresa de email: cancelaria@gov.md.

Scrisorile de recomandare se elaborează în corespundere cu anexa nr.1 la Regulamentul cu privire la Premiul Național, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr.504/2018 (Monitorul Oficial, 2018, nr. 176-180, art. 555).

Guvernul decernează anual până la 10 premii naționale. În acest an, Gala concursului „Premiul Naţional 2021" va avea loc pe 26 august. Premiul Național constă din diplomă, medalie și recompensă financiară în valoare de 100 mii de lei, conferit în scopul aprecierii de către Guvern a abordării inovative, perseverenței și abnegaţiei în activitate, a contribuţiei substanţiale cu impact considerabil la dezvoltarea societății, ştiinţei, tehnologiilor, culturii, artei şi sportului, la promovarea principiilor morale/umanitare, precum și la consolidarea valorilor, patrimoniului şi imaginii Republicii Moldova.

foto: Guvern


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Vicepremierul Valeriu Chiveri în dialog cu unii reprezentanți permanenți și diplomați la OSCE

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu a participat la Forumul GLOBSEC de la Praga

/ Acum 6 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a participat la evenimentul dedicat Zilei Internaționale a Cămășii Ucrainene „Vyshyvanka”

/ Acum 6 zile

Participarea viceprim-ministrului pentru reintegrare la reuniunea Consiliului permanent al OSCE

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la aniversarea Confederației Naționale a Patronatului: „Vrem ca Republica Moldova să devină o economie mai competitivă, mai atractivă pentru investiții și mai bine conectată la standardele europene”

/ Acum 7 zile

Republica Moldova și FMI au ajuns la un acord privind un nou program de cooperare pentru următorii 3 ani

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu, în vizită de lucru în Țările de Jos: aprofundarea parteneriatului bilateral și sprijin pentru aderarea la UE

/ Acum 7 zile

Proiectele realizate cu sprijinul Băncii Europene de Investiții, evaluate în cadrul unei reuniuni la Guvern

/ Acum 7 zile

Indemnizații mai mari pentru tinerii profesori. Sprijinul acordat la angajare, la disciplinele STEM, va crește până la 375 de mii de lei

/ Acum 7 zile

Ambalajele din plastic, sticlă și metal vor putea fi returnate: A fost desemnat administratorul Sistemului de depozit pentru ambalaje

/ Acum 7 zile

Cetățenii Republicii Moldova care muncesc în Slovacia vor putea beneficia de pensii

/ Acum 7 zile

Noi măsuri de sprijinire a dezvoltării întreprinderilor mici și mijlocii în perioada 2026-2027 

/ Acum 7 zile

Republica Moldova va avea, pentru prima dată, un sistem național de stocuri de urgență pentru produse petroliere

/ 19 Mai, 2026

Reforma justiției și lupta anticorupție, discutate de șefa statului și președintele Grupului Statelor împotriva Corupției la Strasbourg