ro

 

Oficial
03 Mai, 2026 / 11:51
/ 18 Martie, 2021

Compania chineză Huawei este interesată în dezvoltarea proiectelor IT în Republica Moldova

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 18 mar. /MOLDPRES/. Reprezentanții companiei Huawei au exprimat interesul pentru dezvoltarea parteneriatului de afaceri în Republica Moldova. În acest scop, prim-ministrul interimar Aureliu Ciocoi a avut astăzi o întrevedere cu reprezentanții companiei chineze. Subiectul central al discuțiilor a vizat examinarea posibilităților de implementare și dezvoltare a proiectelor TIC în Republica Moldova, transmite MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.

În prezent, compania Huawei este un partener strategic al operatorilor locali de servicii de comunicații, oferind peste 100 locuri de muncă în Republica Moldova. Totodată, a participat în cadrul Moldova Cyber Week, iar prin intermediul proiectului  Huawei Academy acordă suport necesar în dotarea laboratoarelor IT, studenților de la UTM.

Premierul a salutat interesul companiei chineze de a dezvolta și alte proiecte digitale în țara noastră, în scopul facilitării accesului cetățenilor la servicii IT inovatoare, având în vedere că situația pandemică a determinat lumea și mai mult să emigreze în spațiul online. În acest sens, Aureliu Ciocoi a menționat necesitatea Republicii Moldova de a întări capacitățile sistemului educațional în ceea ce privește învățământul online, respectiv, Guvernul este deschis pentru examinarea oportunităților de colaborare în acest domeniu.

În contextul situației pandemice, șeful interimar al Executivului a apreciat sportul companiei Huawei, prin donația a 30 000 măști medicale de protecție și 1 000 de echipamente de protecție oferite autorităților publice din Republica Moldova pentru a spori capacitățile de prevenire a răspândirii infecției COVID-19.

Huawei este o companie chineză producătoare de echipamente de telecomunicații și furnizor global al infrastructurii TIC. Aceasta dezvoltă soluții integrate în domeniile: rețele de telecomunicații, IT, dispozitive inteligente și servicii cloud.

În anul 2019, Huawei a contribuit cu cca 15 milioane de lei impozite pe venit, la bugetul public al Republicii Moldova.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Premierul Alexandru Munteanu a avut, la Dubrovnik, o întrevedere cu Ambasadoarea Statelor Unite ale Americii în Croația, Nicole McGraw 

/ Acum 4 zile

Premierul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu reprezentanții Corporației Financiare Internaționale pentru Dezvoltare a SUA, pentru a discuta noi oportunități de investiții

/ Acum 4 zile

Republica Moldova și Ucraina își aliniază eforturile pentru consolidarea rezilienței și reducerea vulnerabilităților în domenii critice

/ Acum 4 zile

Stagiile plătite în serviciul public, la o nouă ediție: 146 de locuri de stagiu în 48 de autorități publice

/ Acum 4 zile

Republica Moldova și Croația vor coopera mai activ pe agenda europeană, economică și regională

/ Acum 4 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, la panelul „Marea Neagră și Coridorul de Mijloc”: „Infrastructura critică este esențială pentru reziliența regională”

/ Acum 4 zile

Premierul Alexandru Munteanu, în dialog cu Președinta Consiliului de Miniștri al Bosniei și Herțegovinei, Borjana Krišto

/ Acum 5 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Republica Moldova este deschisă pentru investiții și parteneriate pe termen lung”

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu l-a numit pe Ion Mocanu în funcția de consilier prezidențial pentru relațiile cu cultele religioase

/ Acum 6 zile

Igor Grosu, de Ziua Drapelului de Stat: „Acest simbol ne unește ca neam și ne amintește de drumul parcurs spre libertate, independență și locul nostru în lume”

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu participă la Summitul Inițiativei celor Trei Mări de la Dubrovnik

/ Acum 6 zile

Drapelul care ne unește

/ Acum 6 zile

Maia Sandu la Cernobîl: „Disprețul față de viața umană nu a dispărut de la Kremlin”

/ Acum 6 zile

Mesajul Președintei Maia Sandu la ceremonia de comemorare a catastrofei nucleare de la Cernobîl