Comunicat de presă al Comisiei Naționale a Pieței Financiare
Decizii ale Consiliului de Administrație al Comisiei Naționale a Pieței Financiare – 5 decembrie 2023
Chişinău, 5 dec. /MOLDPRES/. În cadrul ședinței din 5 decembrie 2023, Consiliul de Administrație al Comisiei Naționale a Pieței Financiare, potrivit obiectivelor de bază și atribuțiilor conferite de legea-cadru, a aprobat o serie de decizii aferente pieței de capital, inter alia:
Autorizare:
* Eliberarea autorizației de societate de registru, pe un termen de 5 ani, companiei „REAL-REGISTR” SA.
* Înregistrarea în Registrul emitenților de valori mobiliare a dărilor de seamă privind:
- restructurarea emisiunii anterioare de valori mobiliare, plasate de compania „BICROMAT” SA, prin mărirea valorii nominale a unei acțiuni ordinare nominative de la 10 lei la 16 lei, și majorarea capitalului social cu 229 308 lei, din contul capitalului propriu. Capitalul social al societății după restructurare și majorare va constitui 611 488 lei, divizat în 38 218 de acțiuni ordinare nominative de clasa I, cu valoarea nominală de 16 lei.
- rezultatele emisiunii suplimentare de acțiuni ale companiei „ACVARIUM”, în sumă de 1 396 000 lei, în număr de 139 600 acțiuni ordinare nominative, din contul aportului nebănesc. Capitalul social al societății după majorare va constitui 1 918 380 lei, divizat în 191 838 acțiuni ordinare nominative de clasa I, cu valoarea nominală 10 lei.
* Autorizarea reorganizării societății pe acțiuni „ALIMCOM” prin transformare în societate cu răspundere limitată.
* Radierea din Registrul emitenților de valori mobiliare, în rezultatul lichidării, a valorilor mobiliare emise anterior de societatea pe acțiuni „ZIDARUL-NORD” SA.
* Radierea din Registrul emitenților de valori mobiliare, în rezultatul reorganizării prin transformare în societăți cu răspundere limitată, a valorilor mobiliare emise anterior de societățile pe acțiuni: „AVICOLA GALLINULA”, „ELECTROTEHNICA” și „REGISTRU IND”.
Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Vom continua să investim în drumuri de calitate - pentru siguranța oamenilor și o circulație mai bună”
Șeful Executivului, Alexandru Munteanu, la Spitalul Raional Hâncești: „Guvernul va continua să investească în sistemul de sănătate”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a discutat cu aleșii locali din raionul Hîncești
Dinamica obținerii de către cetățenii Republicii Moldova cu domiciliu în regiunea transnistreană a plăcilor de înmatriculare de model neutru și a permiselor de conducere de tip național
Prim-ministrul Alexandru Munteanu va efectua o vizită de lucru în raionul Hâncești
Republica Moldova, solidară cu Ucraina: Un lot de asistență umanitară va fi transmis poporului ucrainean, care luptă pentru pacea întregului continent european
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu șefii legislativelor statelor baltice
Guvernul actualizează Codul Educației: „Îndeplinim astfel mai multe solicitări venite din sector și de la părinți”
Î.S. „Calea Ferată din Moldova” va fi reorganizată pentru ca infrastructura și transportul de mărfuri și pasageri să fie gestionate separat
Guvernul a aprobat crearea Centrului Universitar „Bogdan Petriceicu Hașdeu” din Cahul, în cadrul UTM
Președinții parlamentelor din Statele Baltice au discutat, la Călărași, despre integrarea europeană cu primari și antreprenori
Mai mulți tineri specialiști din domeniul culturii vor beneficia de indemnizații unice la angajare
Companiile naționale vor fi sprijinite să ajungă pe piețele externe, prin Programul „Bridge Export”
Întrevederea șefei statului cu Președinții parlamentelor țărilor baltice: Experiența Estoniei, Letoniei și Lituaniei confirmă beneficiile aderării la UE
Expoziţia MOLDAGROTECH SPRING 2026 va reuni în martie la Moldexpo utilaje moderne și tehnologii inteligente pentru noul sezon agricol
Ajutorul militar pentru Ucraina, la cel mai mic nivel în 2025
Reformele și negocierile de aderare la UE, discutate de Cristina Gherasimov la Bruxelles
Un nou instrument digital ajută exportatorii moldoveni să evite respingerea produselor pe piața UE
Republica Moldova elaborează pentru ONU raportul național privind seceta și degradarea solurilor
Un bărbat din Florești a fost reținut după ce a extorcat 2.000 de euro pentru un permis de conducere
Republica Moldova își promovează produsele bio la cea mai mare expoziție mondială a agriculturii ecologice, BIOFACH 2026
VIDEO // Ministerul Educației extinde programele de promovare a lecturii în grădinițe și școli
ANSP: 283 cazuri de gripă sezonieră au fost înregistrate săptămâna trecută
AND: Pe traseele naționale se circulă în condiții de iarnă
Trei copii au fost uciși la Harkov într-un atac aerian rusesc
Curs valutar anunțat de BNM: dolarul se ieftinește ușor
Chișinăul și Kievul discută sincronizarea rețelelor și proiecte comune de infrastructură energetică
Mitropolia Basarabiei cere intervenția autorităților statului după incidentele violente de la Dereneu
Tensiuni la Dereneu: șase persoane, inclusiv primarul localității, reținute după incidentul de la biserică
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, întrevedere cu Volodimir Zelenski: „Vrem o lume în care copiii noștri să trăiască în libertate”