Comunicat de presă al Ministerului Culturii
Ministrul Culturii, Sergiu Prodan, a participat la celebrarea relațiilor diplomatice româno-italiene
Chişinău, 20 nov. /MOLDPRES/. Ministrul Culturii, Sergiu Prodan, a participat astăzi, în cadrul vizitei de lucru pe care a început-o în Republica Italiană, la inaugurarea expoziției „Dacia - ultima frontieră a romanității”. Este cea mai amplă expoziție arheologică organizată de România peste hotare, care se desfășoară sub înaltul patronaj al Președinților Klaus Iohannis și Sergio Mattarella, fiind dedicată relațiilor bilaterale româno-italiene.
Alături de ministrul Culturii din Republica Italiană, Gennaro Sangiuliano, și de ministra Culturii din România, Raluca Turcan, ministrul Sergiu Prodan a felicitat ambele state cu prilejul dublei aniversări diplomatice - 15 ani de la semnarea parteneriatului strategic consolidat și 150 de ani de la înființarea primei agenții diplomatice a României în Italia. Oficialul de la Chișinău a menționat, totodată, că este onorat să reprezinte Republica Moldova - și ea, o exponentă a romanității - la celebrarea acestui model de dialog cultural și interstatal de succes.
„Ne aducem, astfel, aportul la consolidarea și dezvoltarea legăturilor culturale și științifice dintre Moldova, România și Italia”, a spus Sergiu Prodan. Potrivit ministrului Culturii, pentru noi această expoziție este valoroasă atât pentru cele peste 1000 de vestigii arheologice, expuse publicului, cât și pentru că reprezintă mărturia romanității și a europenității noastre de milenii. Cu acest prilej, el i-a îndemnat să viziteze expoziția și pe concetățenii noștri stabiliți în Italia.
„Expoziția „Dacia - ultima frontieră a romanității” este o punte între trecut și prezent, dar și o punte și între țările noastre. De la Orașul Veșnic peste care se înalță triumfător Columna lui Traian, prin vestigiile dacice din spațiul românesc, spre Republica Moldova, către Valul lui Traian. O punte-dovadă a latinității noastre și a unității culturale și istorice, pe care astăzi ne construim viitorul european - un viitor în numele păcii, al dezvoltării și al prosperității”, a mai menționat ministrul Sergiu Prodan.
Președinta Maia Sandu, de Ziua Poliției Naționale:„Poliția a fost în prima linie pentru apărarea democrației și a suveranității Republicii Moldova”
Mesajul Președintei Maia Sandu de Ziua Poliției Naționale
Proiecte guvernamentale în satul Cioc-Maidan, UTA Găgăuzia: Parcul din localitate și Casa de Cultură, vizitate de Premierul Alexandru Munteanu
Premierul Alexandru Munteanu a vizitat Liceul Teoretic „Nicolai Tretiakov” din Comrat
Premierul Alexandru Munteanu a vizitat Platforma Industrială Multifuncțională din Ceadîr-Lunga – unul dintre cele mai mari proiecte economice ale regiunii
Premierul Alexandru Munteanu a discutat cu primarii din UTA Găgăuzia: „Prioritatea noastră comună este să păstrăm pacea, stabilitatea și armonia în toată Moldova”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu va efectua o vizită de lucru în UTA Găgăuzia
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu ambasadorul Republicii Elene în Republica Moldova
Guvernul lansează ediția III a Programului Național „Servicii de creșe publice – Părinți angajați, copii la creșe”
Premierul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu echipa Fondului Monetar Internațional, la încheierea misiunii
Autorizațiile pentru activitățile industriale și economice cu impact asupra mediului vor fi eliberate prin intermediul unui ghișeu unic
Guvernul va oferi granturi grupurilor de întreprinderi mici și mijlocii care dezvoltă în comun soluții de energie verde
Guvernul a aprobat cuantumul salariului minim și mediu pentru anul 2026
Președinta Maia Sandu a avut întrevederi cu oficiali de rang înalt ai Regatului Țărilor de Jos, la Haga
Institutul Goethe va inaugura un sediu la Chișinău
Sprijin pentru integrarea în UE: Danemarca oferă 2,8 milioane de euro sub formă de asistență tehnică pentru implementarea reformei justiției
ASP a câștigat la Curtea de Apel procesul privind achiziționarea blanchetelor pentru pașapoarte. Mircea Eșanu: „Lupta nu se oprește aici!” de peste 100 de milioane de lei
Moldova și Israel își consolidează cooperarea juridică: Parlamentul urmează să ratifice un nou acord
Comisia Europeană anunță norme mai stricte privind siguranța jucăriilor
Meșteșugurile și tradițiile din satele Republicii Moldova, prezentate în documentarul „Floarea Vieții”
Fără vize în spațiul Schengen: Facilitatea rămâne în vigoare pentru cetățenii Republicii Moldova, confirmă Comisia Europeană
Mai multă siguranță pe drumurile publice: Guvernul introduce inspecții periodice pentru identificarea sectoarelor cu risc sporit
Mesajul Președintei Maia Sandu la Gala Olimpicilor
Președinta Maia Sandu, la Gala Olimpicilor 2025: „Celebrăm excelența – elevi care, prin pasiune și multă muncă, au dus drapelul și bunul renume al Republicii Moldova pe cele mai înalte podiumuri”
Ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin, despre incidentul din 19 decembrie: „Au fot trei împușcături, să permitem anchetei să clarifice circumstanțele”
Gala Olimpicilor 2025 // Cei mai buni elevi și profesori ai acestora au fost premiați la Chișinău. Maia Sandu: „Sărbătorim excelența și perseverența”
Totalizările AȘM pentru 2025: cooperare internațională și susținerea tinerilor cercetători
Dumitru Obadă, reales președinte al Consiliului Superior al Procurorilor
Ministrul Finanțelor: „Un eventual acord cu FMI va confirma responsabilitatea noastră pentru reforme”
GALERIE FOTO // Gala olimpicilor 2025: Cei mai buni elevi și profesori, premiați pentru performanță