Comunicat de presă al Poliției de Frontieră
Chişinău, 22 sep. /MOLDPRES/. În punctele de trecere a frontierei fluxul de persoane a constituit 65 943 traversări, un număr mai mare fiind consemnat pe sensul de intrare în Republica Moldova – 33 082 traversări persoane.
Mai multe traversări au fost ale cetățenilor străini – 38 649, iar traversările cetățenilor moldoveni au constituit 27 294.
Cea mai „activă” frontieră a fost cu România – 28 300 traversări, la granița moldo - ucraineană fiind semnalate 21 065 treceri și alte 16 578 traversări - frontiera aeriană.
Cele mai tranzitate puncte de trecere a frontierei rămân a fi:
PTF Aeroportul Internațional Chișinău - 16 578 traversări persoane;
PTF Leușeni – 9 268 traversări persoane;
PTF Sculeni – 8 148 traversări persoane;
PTF Otaci - 5 497 traversări persoane;
PTF comun Palanca - 4 906 traversări persoane;Cu referință la traversarea frontierei de către cetățenii Ucrainei, a fost consemnat un număr total de 18 898 treceri, dintre care 9 771 pe sensul de intrare în R. Moldova. Totodată, numărul de 2 755 au constituit trecerile minorilor ucraineni.
În ultimele 24 de ore, pe sensul de intrare în Republica Moldova s-a aplicat refuzul de autorizare a trecerii frontierei de stat pentru 16 persoane străine.
Recomandăm călătorilor, înainte de a porni la drum să consulte Linia Verde a Poliției de Frontieră (022 259 717) sau să verifice online situația din punctele de trecere (http://border.gov.md/camere-web).
În 24 de ore, polițiștii de frontieră au înregistrat 35 de încălcări:
- cinci treceri ilegale a frontierei de stat;
- 13 încălcări ale regimului zonei de frontieră și cel în PTF;
- două cazuri de trafic ilegal de bunuri;
- trei documente de călătorie falsificate;
- patru străini au încălcat regulile de ședere în R. Moldova;
- 10 încălcări privind regulile de folosire a vinietei, de transportare pasageri, de exploatare vehicule.Au fost declanșate 62 de consemne, fiind vizate 53 de persoane și nouă mijloace de transport.
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a mers în localitățile afectate de ploile puternice și viituri din raionul Călărași
Președinta Maia Sandu a purtat convorbiri telefonice cu lideri europeni pentru avansarea negocierilor de aderare la UE
Amalgamarea voluntară a primăriilor: 608 decizii au fost aprobate de consiliile locale
Vicepremierul Valeriu Chiveri în dialog cu unii reprezentanți permanenți și diplomați la OSCE
Președinta Maia Sandu a participat la Forumul GLOBSEC de la Praga
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a participat la evenimentul dedicat Zilei Internaționale a Cămășii Ucrainene „Vyshyvanka”
Participarea viceprim-ministrului pentru reintegrare la reuniunea Consiliului permanent al OSCE
Premierul Alexandru Munteanu, la aniversarea Confederației Naționale a Patronatului: „Vrem ca Republica Moldova să devină o economie mai competitivă, mai atractivă pentru investiții și mai bine conectată la standardele europene”
Republica Moldova și FMI au ajuns la un acord privind un nou program de cooperare pentru următorii 3 ani
Președinta Maia Sandu, în vizită de lucru în Țările de Jos: aprofundarea parteneriatului bilateral și sprijin pentru aderarea la UE
Proiectele realizate cu sprijinul Băncii Europene de Investiții, evaluate în cadrul unei reuniuni la Guvern
Indemnizații mai mari pentru tinerii profesori. Sprijinul acordat la angajare, la disciplinele STEM, va crește până la 375 de mii de lei
Ambalajele din plastic, sticlă și metal vor putea fi returnate: A fost desemnat administratorul Sistemului de depozit pentru ambalaje
Cetățenii Republicii Moldova care muncesc în Slovacia vor putea beneficia de pensii
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, despre alegerile în Găgăuzia: „Nu vom permite nimănui să intervină în treburile interne ale Republicii Moldova”
Evoluțiile macroeconomice și financiare regionale, discutate de guvernatoarea BNM, Anca Dragu, și președinta Băncii Centrale Europene, Christine Lagarde
„Primării Puternice – Localități Dezvoltate”: peste 400 de primari se reunesc vineri în PMAN. Premierul interimar al României, invitat special
Reabilitarea sistemului de irigare „Criulenii de Sus” intră în etapa de implementare
Număr record de elevi care vor primi nota „10” din oficiu la bacalaureat în 2026
Numărul plângerilor depuse la Consiliul pentru egalitate, în creștere în 2025: circa 400 de cereri recepționate anul trecut
Facilități pentru investițiile în energia verde: taxe vamale eliminate pentru baterii de stocare și turbine eoliene
Cronica ARHIVELOR // Dimitri Caracioban – scenaristul și artistul care a lăsat în urmă un muzeu al memoriei
Aproape două milioane de lei pierdute în urma fraudelor telefonice în doar 24 de ore
Kaja Kallas şi miniştri de Externe din țările baltice avertizează împotriva unei „capcane” întinse de Putin
ONU critică o escaladare periculoasă a războiului dintre Ucraina-Rusia și face apel la reținere
Speakerul Igor Grosu, după protestul fermierilor: „Statul a venit cu răspunsul pe care și-l poate permite pentru moment”
Curtea de Apel a menținut sentința în dosarul bașcanei Găgăuziei, Evghenia Guțul
Condiții speciale de admitere și burse în valoare de 1200 de lei pentru elevii și studenții de etnie romă
Comercianții de flori, vizitați de Fisc în preajma încheierii anului școlar
Igor Grosu, apel către cetățeni după valul de escrocherii: „Vă rog frumos, fiți atenți și puneți întrebări”