Comunicat de presă Centrului Național Anticorupție
Bunuri de peste opt milioane de lei, puse sub sechestru de ARBI. Printre automobilele indisponibilizate este şi un Porsche Cayenne
Chişinău, 21 iun. /MOLDPRES/. 8 630 568 de lei este suma bunurilor indisponibilizate, săptămâna trecută, de către Agenţia de recuperare a bunurilor infracţionale (ARBI) din cadrul CNA. Printre acestea sunt 11 terenuri agricole, șase mijloace de transport, șase încăperi locative şi nelocative şi un teren pentru construcţii. Bunurile au fost identificate şi sechestrate, în baza delegaţiilor procurorilor, în cadrul a două cauze penale, gestionate de către Procuratura Anticorupţie şi Procuratura Generală.
Printre cele mai scumpe bunuri, provenite din infracţiuni, este şi un automobil de lux de model Porsche Cayenne, fabricat în 2013. Bolidul a fost estimat la peste 700 000 de lei. Alte automobile, puse sub sechestru, sunt de model Dacia Duster şi Dacia Logan, fabricate în anii 2008, 2009, 2011 şi 2012, dar şi un WV T4 din 1996. În total, cele şase mijloace de transport au fost estimate la peste 1,3 milioane de lei.
Pe parcursul săptămânii precedente, Agenţia a elaborat nouă note analitice pe 45 de persoane şi a întocmit 14 avize consultative privind evaluarea unor bunuri mobile şi imobile. Printre obiectele evaluate de ARBI se numără cinci automobile şi 17 imobile. În procedura ARBI se află 93 de delegaţii pe 63 de cauze penale în privinţa a 228 de subiecţi.
Amintim că, Agenţia are în calitate de atribuţii efectuarea investigaţiilor financiare paralele, indisponibilizarea bunurilor infracţionale, evaluarea, administrarea şi valorificarea bunurilor infracţionale sechestrate.
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit la Paris cu moldovenii stabiliți în Franța
Președinta Maia Sandu efectuează o vizită în Franța: va avea întrevederi cu Emmanuel Macron și în legislativul francez
Șefa statului a adresat un mesaj de felicitare tuturor femeilor cu ocazia Zilei Internaționale a Femeii
Pacienții cu afecțiuni oncologice vor beneficia de tratament modern la standarde internaționale datorită unui nou accelerator liniar la Institutul Oncologic
Energie verde la Ialoveni: Prim-ministrul a vizitat turbina eoliană din satul Suruceni
Președinta Maia Sandu salută aderarea Republicii Moldova la spațiul unic de plăți în euro (SEPA)
Prim-ministrul Dorin Recean a discutat cu reprezentanții autorităților publice locale din raionul Ialoveni: „Viitorul localităților noastre depinde de implicarea fiecărui primar”
Șeful Guvernului, Dorin Recean, a inspectat trei proiecte care îmbunătățesc condițiile de viață ale locuitorilor din Suruceni și Ialoveni
Șefa statului a anunțat simplificarea procesului de perfectare a moștenirii
Cu sprijinul UE, R. Moldova va beneficia de două studii privind lanțurile valorice pentru grâu, porumb și floarea-soarelui
Academia „Ștefan cel Mare” a prezentat oferta educațională la târgurile de la Edineț și Hâncești
Igor Grosu la Conferința de analiză post-electorală: „Vom veni cu mai multe amendamente la legea 381 care să reducă la maxim tentativele de destabilizare a țării și a influențării alegerilor”
Combaterea corupției electorale în vizorul deputaților
Raionul Făleşti, printre localităţile fruntaşe în gestionarea eficientă a deşeurilor
O grupare specializată în distribuirea drogurilor a fost destructurată de polițiștii din nordul țării
Șeful guvernului din Fâșia Gaza a fost ucis în atacurile israeliene
Atacuri reciproce cu drone între Ucraina și Rusia, soldate cu răniți, incendii și pene de curent
Patru acte permisive în domeniul construcțiilor pot fi solicitate şi obținute online
VIDEO // Măsuri pentru gestionarea restanțelor. Ministrul Dan Perciun: „Vom solicita universităților să respecte numărul maxim de restanțe admisibile”
Consiliul Uniunii Europene a aprobat sprijinul financiar de 1,9 miliarde de euro pentru Republica Moldova
Premiera spectacolului „Pescărușul”, de Anton Cehov, miercuri, 19 martie, pe scena Teatrul Național „Satiricus I.L. Caragiale”
Vicepremierul Mihai Popșoi, la „Raisina Dialogue” în India: „Poziția Republicii Moldova nu s-a schimbat - solidaritatea cu Ucraina rămâne fermă”
Municipiul Ungheni îşi consolidează poziţia de membru al reţelei oraşelor europene Eurocities
Angajata unei bănci a fost condamnată la închisoare pentru delapidarea a circa 3 milioane de lei
Destinaţiile turistice din R. Moldova, invitate să participe la concursul pentru premiile Turismului Cultural Sustenabil 2025