ro

 

Oficial
04 August, 2026 / 10:52
/ 26 Februarie, 2021

Comunicat de presă Ministerului Educației, Culturii și Cercetării

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Ministerul Educației, Culturii și Cercetării organizează instruiri privind utilizarea Registrului electronic automatizat al muzeelor pentru evidența și conservarea informației pe suport electronic

Chişinău, 26 feb. /MOLDPRES/. Ministerul Educației, Culturii și Cercetării, în colaborare cu Asociația Obștească „ICOM Moldova" și Muzeul Național de Istorie a Moldovei au organizat, astăzi 26 februarie, o sesiune de instruire pentru experții Muzeului de Istorie a Orașului Chișinău; Muzeului Ținutului Edineț; Muzeului Raional de Istorie și Etnografie „Anatol Candu", s. Văsieni; Muzeului Raional de Istorie și Etnografie or. Telenești și Muzeului de Istorie și Etnografie Călărași „Dumitru Scvorțov-Russu", or. Călărași privind utilizarea Registrului electronic automatizat al muzeelor pentru evidența și conservarea informației pe suport electronic.

Registrul electronic a fost elaborat în cadrul proiectului „Patrimoniu Cultural Mobil - un pas pentru o nouă platformă de comunicare" finanțat de către Ministerul Educației, Culturii și Cercetării prin intermediul concursului de proiecte culturale - 2020 pentru organizațiile necomerciale.

Participanții la sesiunea de instruire au avut posibilitatea de a efectua exerciții practice de testare a Registrului electronic.

Astfel, Registrul electronic automatizat al muzeelor pentru evidența și conservarea informației pe suport electronic va deveni nu numai prima bază de date unificată din țara noastră, ci și o platformă pentru crearea unui muzeu virtual,  și ulterior o platformă de comunicare între reprezentanții comunității globale intermuzeale.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Prim-ministrul Vasile Tofan a discutat cu omologul său irlandez, Micheál Martin

/ Acum 4 zile

Președinta Maia Sandu îl va găzdui pe Prim-ministrul landului Bavaria, Markus Söder

/ Acum 4 zile

Premierul Vasile Tofan, după întrevederea cu omologul său român, Ilie Bolojan: „Ne dorim să transformăm apropierea dintre țările noastre în mai multe investiții și oportunități pentru oameni”

/ Acum 4 zile

Mesaje de apreciere din partea vicepremierului pentru reintegrare la adresa celor responsabili din partea Republicii Moldova de menținerea păcii și ordinii de drept în perimetrul Zonei de Securitate

/ Acum 4 zile

Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu Președintele României, Nicușor Dan

/ Acum 5 zile

Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu membrii Consiliului Moldova IT Park: „Guvernul va fi un aliat al industriei IT”

/ Acum 5 zile

Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu Ambasadorii acreditați în Republica Moldova: „Vrem să transformăm sprijinul extern în investiții și oportunități pentru cetățeni”

/ Acum 5 zile

Circa 130 de milioane de euro vor fi investite în modernizarea infrastructurii de irigare

/ Acum 5 zile

„Independența care ne unește”: Programul de evenimente dedicate celor 35 de ani de independență, aprobat de Guvern

/ Acum 5 zile

Reguli noi pentru autorizarea proiectelor strategice de infrastructură de transport

/ Acum 5 zile

Mai multe oportunități de investiții și modernizare a agriculturii, prin proiectul „Livada Moldovei II”

/ Acum 5 zile

Noi măsuri pentru renovarea energetică a blocurilor de locuit

/ Acum 6 zile

Statul va acoperi jumătate din cheltuielile companiilor care pregătesc elevi prin învățământul dual

/ Acum 6 zile

Stocurile de medicamente vor fi monitorizate zilnic, la nivel național