Comunicat de presă al Poliției de Frontieră
Situația la frontieră, în ultimele 24 de ore (17 - 18 august 2021)
Chişinău, 18 aug. /MOLDPRES/. În ultimele 24 de ore, în punctele de trecere a frontierei fluxul de persoane a constituit 39 714 traversări. Pe sensul de intrare în Republica Moldova s-au înregistrat 18 344 traversări persoane, dintre care 10 500 treceri la frontiera moldo-română, 3 839 treceri la frontiera cu Ucraina și 4 005 treceri aeriene.
Cele mai tranzitate puncte de trecere a frontierei (intrare în Republica Moldova) rămân a fi:
PTF Leușeni – 4 444 traversări persoane;
PTF Aeroportul Internațional Chișinău – 4 005 traversări persoane;
PTF Sculeni – 2 187 traversări persoane;
PTF Cahul – 1 678 traversări persoane;
PTF Giurgiulești - Galați - 1 410 traversări persoane;
Pe parcursul a 24 de ore, polițiștii de frontieră au înregistrat următoarele acțiuni ilegale:
- o trecere ilegală a frontierei de stat;
- șase persoane au încălcat regimul zonei de frontieră și cel al punctelor de trecere;
- un cetățean străin a încălcat termenul de ședere pe teritoriul R. Moldova;
- un caz de trafic ilegal de bunuri;
- două documente de călătorie falsificate;
- patru persoane și un mijloc de transport, identificate cu consemn național;
- 164 de persoane au fost documentate pentru nerespectarea măsurilor de profilaxie, prevenire și/sau combatere a bolilor epidemice (art.76' al CC al RM);
În punctele de trecere a frontierei au fost supuse screeningului 39 714 persoane și completate 2 697 de fișe epidemiologice individuale. La trecerea frontierei de stat nicio persoană nu a prezentat simptome ale infecției de tip Covid-19 (febră, rinoree, tuse seacă).
Ofițerii de la Linia Verde a Poliției de Frontieră (022 259 717), în decursul a 24 ore au înregistrat 170 de apeluri de la cetățeni, unde s-au oferit consultații vizavi de situația de la frontiera de stat, condițiile de traversare și riscurile în contextul măsurilor aplicate privind diminuarea răspândirii COVID-19.
NOTĂ: Poliția de Frontieră în continuare activează la capacitate în vederea diminuării riscului de răspândire a infecției de tip nou Coronavirus, în special la punctele de trecere a frontierei de stat, dar și se respectă măsurile de protecție individuală a personalului din subordine.
Informații utile privind regulile de trecere a frontierei de stat: https://border.gov.md/conditii-de-calatorie
Consiliului Național de Securitate: Nu există riscuri privind asigurarea Republicii Moldova cu resurse energetice
Fondurile europene – oportunități concrete pentru afaceri, investiții și dezvoltare
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu ministrul apărării al Slovaciei, Robert Kaliňák
Șefa statului a semnat decretul privind acordarea cetățeniei Republicii Moldova domnului Traian Băsescu
Președinta Maia Sandu convoacă Consiliul Național de Securitate
Președinta Republicii Moldova a semnat decretul de retragere a cetățeniei pentru 5 persoane
„Învață în Moldova” - Premierul Alexandru Munteanu, în fața a 4.000 de absolvenți: „Fiți mândri de țara voastră și construiți-vă viitorul acasă”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a participat la inaugurarea Centrului Național de Tenis
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a mers în localitățile afectate de ploile puternice și viituri din raionul Călărași
Președinta Maia Sandu a purtat convorbiri telefonice cu lideri europeni pentru avansarea negocierilor de aderare la UE
Amalgamarea voluntară a primăriilor: 608 decizii au fost aprobate de consiliile locale
Vicepremierul Valeriu Chiveri în dialog cu unii reprezentanți permanenți și diplomați la OSCE
Președinta Maia Sandu a participat la Forumul GLOBSEC de la Praga
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a participat la evenimentul dedicat Zilei Internaționale a Cămășii Ucrainene „Vyshyvanka”
Ungaria îşi va modifica Constituţia pentru a-l destitui pe preşedintele Tamas Sulyok
Incendiul de pe strada Lunca Bîcului din Chișinău a fost lichidat după intervenții pe parcursul nopții
VIDEO // A fost lansată ediția a II-a a proiectului „EU&bunicii mei”
Tenismenul Stefanos Sakellaridis a câștigat Moldova Open Challenger 100
SUA și Iranul s-au atacat din nou reciproc în pofida armistițiului
VIDEO // Speakerul Igor Grosu, mesaj de Ziua Copilului: „Voi sunteți cei care faceți lumea mai bună”
Premierul Alexandru Munteanu: „Copiii sunt cel mai important viitor al Republicii Moldova”
Delegație a Parlamentului de la Chișinău, în vizită la Bruxelles pentru discuții privind integrarea europeană
Maia Sandu a lansat o competiție a lecturii pentru copii cu ocazia zilei de 1 iunie: „Cărțile vă pot deveni cei mai buni prieteni ai verii”
Sprijin majorat pentru familii: indemnizația la naștere a ajuns la 21.866 de lei
Republica Moldova are peste 833 de mii de copii. ASP: În primele cinci luni ale anului s-au născut peste 9.000 de bebeluși
Republica Moldova marchează Ziua Internațională a Copilului: program divers de activități pentru toată familia
CEC a prezentat rezultatele preliminare ale turului doi al alegerilor locale noi
Un medicament experimental împotriva cancerului a redus sau eliminat unele tumori în stadii avansate
Procesul de vot în cadrul turului doi al alegerilor locale noi s-a încheiat. Peste 31% din alegători au votat
Volodimir Zelenski pledează pentru încheierea războiului prin negocieri înainte de iarnă